Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:54
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Z myślą o seniorach

Z roku na rok przybywa osób starszych. Dlatego też tak ważne jest stworzenie dla nich dogodnych warunków do funkcjonowania.
Biłgoraj: Z myślą o seniorach
Spotkanie miało na celu przedstawienie założeń projektu.

Autor: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

Według danych na koniec grudnia 2021 roku, w powiecie biłgorajskim mieszkało 97 771 osób, w tym osób w wieku 65+ było 18 619, co stanowiło aż 19% wszystkich mieszkańców. Dla porównania w gminie Turobin udział procentowy osób w wieku 65+ do ogółu mieszkańców wynosił 26,3%, w Biłgoraju było to 20,8%. Najmniejsze wskaźniki były w gminach Biłgoraj i Księżpol,  wynoszą odpowiednio 14,9% oraz 15,3%. Ze względu na tak dużą liczbę seniorów w społeczeństwie niezwykle ważne jest stworzenie dla nich dogodnych warunków. 

25 kwietnia w starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się spotkania informacyjne dla pracowników miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz samorządowców dotyczące realizacji projektu „Polityka senioralna EFS+” dofinansowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Prowadzili je pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z Lublina. 

Jak wyjaśnia Marta Rak, zastępca dyrektora ROPS w Lublinie, głównym celem projektu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, dla seniorów 65+ z województwa lubelskiego, w szczególności dla osób w niekorzystnej sytuacji. – To inicjatywa samorządu Województwa Lubelskiego w związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, gdyż wspieranie rozwoju usług społeczności lokalnej skupionych na spersonalizowanych potrzebach odbiorców realizuje ideę deinsytucjonalizacji usług i stanowi jeden z priorytetów Unii Europejskiej – dodaje dyrektor. 

Szacunkowa wartość projektu to około 249 mln zł. Liczba osób objętych w projekcie to 60 416 osób, czyli 15% populacji osób 65+ z terenu województwa lubelskiego, których jest ponad 402 tys. W projekcie zapanowano takie działania jak: usługi opiekuńcze świadczone w społeczności lokalnej w formach dziennych i całodobowych (w tym rodzinne domy pomocy, dzienne domy pomocy); tworzenie warunków i usług w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania (m.in. rehabilitacja, fizjoterapia, usługi pielęgniarskie czy psychologiczne oraz transportowe); wsparcie opiekunów osób potrzebujących wsparcia w codzienny funkcjonowaniu. 

Projekt ma być realizowany z gminami na podstawie umów partnerskich. Gminy będą współpracować z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama