Według danych na koniec grudnia 2021 roku, w powiecie biłgorajskim mieszkało 97 771 osób, w tym osób w wieku 65+ było 18 619, co stanowiło aż 19% wszystkich mieszkańców. Dla porównania w gminie Turobin udział procentowy osób w wieku 65+ do ogółu mieszkańców wynosił 26,3%, w Biłgoraju było to 20,8%. Najmniejsze wskaźniki były w gminach Biłgoraj i Księżpol, wynoszą odpowiednio 14,9% oraz 15,3%. Ze względu na tak dużą liczbę seniorów w społeczeństwie niezwykle ważne jest stworzenie dla nich dogodnych warunków.
25 kwietnia w starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się spotkania informacyjne dla pracowników miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz samorządowców dotyczące realizacji projektu „Polityka senioralna EFS+” dofinansowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027. Prowadzili je pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z Lublina.
Jak wyjaśnia Marta Rak, zastępca dyrektora ROPS w Lublinie, głównym celem projektu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, dla seniorów 65+ z województwa lubelskiego, w szczególności dla osób w niekorzystnej sytuacji. – To inicjatywa samorządu Województwa Lubelskiego w związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa, gdyż wspieranie rozwoju usług społeczności lokalnej skupionych na spersonalizowanych potrzebach odbiorców realizuje ideę deinsytucjonalizacji usług i stanowi jeden z priorytetów Unii Europejskiej – dodaje dyrektor.
Szacunkowa wartość projektu to około 249 mln zł. Liczba osób objętych w projekcie to 60 416 osób, czyli 15% populacji osób 65+ z terenu województwa lubelskiego, których jest ponad 402 tys. W projekcie zapanowano takie działania jak: usługi opiekuńcze świadczone w społeczności lokalnej w formach dziennych i całodobowych (w tym rodzinne domy pomocy, dzienne domy pomocy); tworzenie warunków i usług w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w miejscu zamieszkania (m.in. rehabilitacja, fizjoterapia, usługi pielęgniarskie czy psychologiczne oraz transportowe); wsparcie opiekunów osób potrzebujących wsparcia w codzienny funkcjonowaniu.
Projekt ma być realizowany z gminami na podstawie umów partnerskich. Gminy będą współpracować z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi.
Napisz komentarz
Komentarze