Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 21:09
Reklama
Reklama

Lekkoatletyka: Marcin Kusz ze Znicza Biłgoraj mistrzem Polski juniorów

Marcin Kusz ze Znicza Biłgoraj zdobył złoty medal i tytuł mistrza Polski juniorów młodszych Under-18 w biegach górskich. Lekkoatleci biłgorajskiego klubu od kilkunastu lat osiągają sukcesy w tej konkurencji, choć – jak zapewnia trener Mieczysław Jamroz – specjalnie się do niej nie sposobią, a udział w mistrzostwach uważają za jeden z punktów szkolenia w ramach przygotowań do sezonu startowego.
Lekkoatleci Znicza Biłgoraj od kilkunastu lat brylują w mistrzostwach Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim i alpejskim. Zdobyli już czternaście medali – jedenaście złotych, dwa srebrne i jeden brązowy.

Autor: Lekkoatleci Znicza od kilkunastu lat brylują w mistrzostwach Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim i alpejskim. Zdobyli już czternaście medali – jedenaście złotych, dwa srebrne i jeden brązowy.

Tegoroczna edycja PZLA mistrzostw Polski w biegach górskich rozgrywana była przez dwa dni (21, 22 kwietnia) w Szczawnicy podczas festiwalu Pieniny Ultra-Trail. W ramach tej imprezy odbyły się Palenica Trail (mistrzostwa Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim Under-20 i Under-18), Hardy Rolling (mistrzostwa Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim seniorów) Lubań Vertical oraz Wielka Prehyba. Od razu należy wyjaśnić dwa pojęcia: styl alpejski i styl anglosaski. Oba dotyczą trasy, na której przebiega rywalizacja biegaczy. Biegi górskie w systemie alpejskim odbywają się na drodze, która prowadzi pod górę, najczęściej na szczyt. Z kolei biegi w systemie anglosaskim rozgrywane są na trasie, która wiedzie raz w górę, raz w dół, niekiedy przez kilka szczytów.

Podczas festiwalu biegów górskich Pieniny Ultra-Trail juniorzy oraz juniorki w dwóch kategoriach wiekowych (do lat 18 i 20) wystartowali we wspólnym biegu o mistrzostwo Polski na dystansie 5,7 km. W tej stawce Marcin Kusz ze Znicza Biłgoraj uplasował się na czwartej pozycji, a jego klubowa koleżanka Karolina Guska – na dwudziestej dziewiątej. Kusz okazał się najlepszy wśród juniorów Under-18, dlatego uzyskał tytuł mistrza Polski w tej kategorii wiekowej. Wśród juniorek do lat 18 Guska była szósta. 

– To był już trzeci start Marcina w mistrzostwach Polski w biegach górskich. W 2021 r. w Bielsku-Białej został mistrzem Polski w stylu anglosaskim wśród młodzików, czyli zawodników w wieku do 16 lat. Rok później startował w Szczawnicy już w kategorii Under-18, obejmującej dwa roczniki. Był z tego młodszego rocznika, więc nie powiodło mu się w rywalizacji ze starszymi zawodnikami. Teraz ponownie sięgnął po złoty medal – mówi Mieczysław Jamroz, szkoleniowiec Marcina Kusza i innych lekkoatletów biłgorajskiego Znicza.

Dzięki temu sukcesowi Kusz zakwalifikował się do reprezentacji Polski na Puchar Świata Under-18 w biegach górskich. Zawody zaplanowane zostały od 25 do 27 maja w Annecy we Francji. – W tym mieście w 1998 r. w mistrzostwach świata juniorek startowała Małgorzata Bury z naszego klubu. Zajęła tam dziewiąte miejsce w biegu na 1500 m – mówi Mieczysław Jamroz.

Szkoleniowiec uważa, że Kusz to perspektywiczny zawodnik, o którym już niedługo może być głośno. Zawodnik ten we wrześniu 2021 r. w mistrzostwach Polski młodzików Under-16 w Karpaczu zajął czwarte miejsce w biegu na 2000 m. Zdaniem Jamroza, tego młodego lekkoatletę z Biłgoraja stać na rywalizację o medale mistrzostw Polski w biegach długich. 

– Ten chłopak jest bardzo sumienny i pracowity, a także skoncentrowany na celu. Wie, czego chce. A chce osiągać jak najlepsze wyniki w sporcie i szkole. Z powodzeniem łączy sport z nauką. W szkole jest laureatem olimpiad historycznych. A teraz został mistrzem Polski w biegach górskich. Pracujemy razem od czterech lat. W tym czasie nie opuścił ani jednego treningu. Nie straszne mu są nawet najgorsze warunki pogodowe. Zawsze wykonuje w stu procentach wyznaczony plan szkoleniowy. Wbił sobie do głowy maksymę mojego autorstwa – że „nie ma złej pogody dla sportowców, a jedynie mogą być oni nieodpowiednio ubrani”. Nie jest „szybkościowcem”, tylko „wytrzymałościowcem” – mówi trener Jamroz.

Lekkoatleci Znicza od kilkunastu lat brylują w mistrzostwach Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim i alpejskim. Zdobyli już czternaście medali – jedenaście złotych, dwa srebrne i jeden brązowy.

Trzy razy mistrzynią Polski w biegach górskich została Kamila Paluch – dwa razy wśród juniorek młodszych (w 2010 i 2011 r.) i raz w rywalizacji juniorek (w 2012 r.). Oprócz wspomnianego Kusza po dwa złote krążki wywalczyły Angelika Mach (w 2009 i 2010 r. wśród juniorek) i Weronika Pyzik (w 2012 r. wśród juniorek młodszych i dwa lata później w zmaganiach juniorek). Na najwyższym stopniu podium mistrzostw stawali także Jarosław Stec (w 2009 r. wśród juniorów) i Oliwia Hałka (w 2018 r. w zmaganiach młodziczek). Srebrne medale wywalczyli Paulina Nieścior (2009, Under-20) i Pyzik (2011, Under-18). Brązowy medal zdobył Sylwester Podlecki (2011, Under-18). Biłgorajanie z sukcesami startowali także na arenie europejskiej i światowej. W 2012 r. Pyzik została w Glendalough (Irlandia) mistrzynią Europy juniorek młodszych. Trzy lata wcześniej Mach wywalczyła we włoskiej miejscowości Campodolcino dwa brązowe medale mistrzostw świata juniorek – w biegu indywidualnym i drużynowym. – Muszę przyznać, że nigdy jakoś specjalnie nie przygotowywaliśmy się do biegów górskich. Zawsze traktowaliśmy je jako element szkolenia i przygotowania się do sezonu startowego. Zresztą, ci nasi medaliści nie byli zawodnikami specjalizującymi się w biegach górskich – podkreśla trener Jamroz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama