Uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ks. dziekana Krzysztofa Soliło, z którym koncelebrowali ją kapłani z parafii w Oszczowie – ks. Mieczysław Filip i ks. Bogdan Ważny z parafii w Przewodowie. Oficjalne uroczystości odbyły się na placu przy remizie w Dołhobyczowie.
Grzegorz Drewnik, wójt gminy Dołhobyczów, a zarazem szef struktur OSP w tej gminie, podziękował strażakom z Dołhobyczowa za ich oddanie ochotniczej służbie.
– 3 minuty – tyle średnio trwa alarm w OSP w Dołhobyczowie. Tyle czasu potrzebują tutejsi strażacy od momentu włączenia syreny alarmowej do wyjazdu z remizy. Wiem, że wszystko robią z serca i dlatego robią to tak szybko. Świadczy to również o ich o dobrym zorganizowaniu, ale również o poświęceniu i poczuciu misji, którą jest ratunek życia, zdrowia i mienia. Za to bardzo serdecznie wam dziękuje – zwrócił się do druhów Grzegorz Drewnik.
Jednostkę OSP w Dołhobyczowie utworzono w 1923 r. z inicjatywy Mieczysława Jankowskiego i Stefana Świeżawskiego. Wtedy tamtejsi strażacy mieli na wyposażeniu jedynie: sikawkę, 10 toporków, 10 pasów, 10 hełmów i beczkowóz. W 1930 r. jednostce ufundowano sztandar wykonany we Lwowie.
W okresie okupacji hitlerowskiej działalność straży została zawieszona, jednostkę reaktywowano w 1947 r. W 1954 r. z inicjatywy Romana Rogowskiego utworzono jednostkę przy tamtejszym PGR, a w 1995 r. OSP Dołhobyczów włączono do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.
W 2003 r. doposażono ją w samochód specjalny marki Volkswagen VT-4 oraz sprzęt do ratownictwa technicznego „LUKAS”. W 2007 r. druhowie otrzymali nowy wóz bojowy marki Mervedes Atego.
Jednostka OSP w Dołhobyczowie systematycznie jest doposażana w nowoczesny sprzęt, a druhowie stale podnoszą swoje kwalifikacje. W 2018 r. OSP w Dołhobyczowie została odznaczona medalem im. Bolesława Chomicza. Dofinansowanie z budżetu gminy Dołhobyczów pozwoliło zakupić dwa nowe samochody: ratowniczo-gaśniczego mana oraz mitsubishi L 200 do ratownictwa drogowego. Niedawno remizę przeniesiono do nowego budynku.
Ciężkie wydarzenia z ubiegłego roku: pandemia COVID-19, wybuch rakiety w Przewodowie, konflikt zbrojny za sąsiednią granicą pokazały, że na druhów z jednostki można liczyć w każdej sytuacji i o każdej porze.
Podczas majowego jubileuszu OSP w Dołhobyczowie została nagrodzona Złotym Znakiem Związku OSP RP. Odznaczeniem tym uhonorowano także: Henryka Kowalczuka. Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa zostali odznaczeni: Jakub Kuszaj, Waldemar Wygachiewicz, a srebrnym: Sylwester Pysz, Mariusz Sadło, Tomasz Pasieka, Tomasz Tucki, a brązowym: Bartłomiej Tur i Michał Wróblewski. Zasłużonych druhów uhonorowano także odznakami Strażak Wzorowy i odznaką Za Zasługi Dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze