Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:16
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Józef Rybicki - żołnierz i nauczyciel

Józef Rybicki, były dyrektor LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, jest patronem jednej z miejskich ulic.
Józef Rybicki - żołnierz i nauczyciel

– To człowiek wielkiego formatu. Takiej osoby nie było w historii Tomaszowa. Pierwszy twórca konspiracji powrześniowej na Zamojszczyźnie, dowódca Kedywu Okręgu Warszawa, uczestnik powstania warszawskiego, członek WiN, więzień polityczny, naukowiec, intelektualista, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników – wymienia jednym tchem Eugeniusz Hanejko, dyrektor Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim.

Zygmunt Wiśniarski, syn komornika sądowego w Tyszowcach, do tomaszowskiego gimnazjum nr 500 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim zaczął chodzić jesienią 1935 roku. Dyrektorką szkoły była wtedy Ewa Andrzejewska. Wprowadziła w szkole zwyczaj urządzania potańcówek i zabaw, sama biorąc w nich udział.

"W roku 1937 naszą piękną filigranową dyrektorkę zwolniono ze stanowiska, gdyż usiłowała bronić ucznia – Ukraińca skazanego na ciężkie więzienie na św. Krzyżu, za przynależność do komunistycznej partii "Zapadniej Ukrainy" i zamordowanie człowieka, podobno wywiadowcę policji, który dostał się w partyjne szeregi. Ten nieszczęsny uczeń nazywał się Stanik, a po rozpuszczeniu więźniów z powodu wojny znalazł się w Tomaszowie, w mundurze oficera NKWD"– napisał w swoich wspomnieniach Wiśniarski.

Po Ewie Andrzejewskiej dyrektorowanie szkołą objął rzutki Józef Rybicki – "o poglądach sporo różniących się od swojej poprzedniczki".

"Dyrektor Rybicki nie bawił się w pedagogiczne doświadczenia z młodzieżą, nie patronował tańcom i zabawom, raczej sportom, przysposobieniu wojskowemu i innym godziwym zainteresowaniom uczniów. Trzymał nas krótko, ale po ojcowsku. Przede wszystkim był sprawiedliwy, niedrobiazgowy, wyrozumiały dla młodzieńczych wybryków" – wspomina Zygmunt Wiśniarski.

 

Z gimnazjum na front

Józef Rybicki urodził się 18 grudnia 1901 w Kołomyi. Jego mama, Olga, była nauczycielką, ojciec Zygmunt – sędzią. Edukację gimnazjalną Józef rozpoczął w czasach I wojny. Gimnazjum zaczynał w Brzeżanach, kończył we Lwowie. Kiedy bolszewicy najechali na Polskę, był uczniem ósmej klasy lwowskiego gimnazjum im. Stanisława Staszica. Wraz z całą klasą wstąpił do wojska na ochotnika. Walczył w szeregach Małopolskich Oddziałów Armii Ochotniczej. W bitwie pod Rakobutami, 16 sierpnia 1920 roku, został ranny w prawy bark od szabli bolszewickiej. 

Dwa miesiące później zdemobilizowano go jako inwalidę z trwałym niedowładem prawej ręki (późniejsza gruźlica kostna doprowadziła do trwałego usztywnienia barku). Dokończył edukację gimnazjalną, zdał maturę i rozpoczął studia filologii klasycznej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

Więcej o Józefie Rybickim w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wiertel 23.04.2018 09:04
Skutkiem mordów hitlerowskich oraz stalinowskich (epoki stalinowskiej) Polska straciła mnóstwo najlepszych swych synów i córek a Stalin obsadził urzędy polskie swoimi ludźmi których dzieci i wnukowie obecnie są w nich usadowieni: http://pamietnikwindykatora.pl/2016/03/05/geny-dzisiejszych-sedziow-prokuratorow-tudziez-innych-prawnikow/ Dlatego konieczna jest radykalna reforma poprzez zmianę systemu sądowniczego na taki jaki funkcjonuje w krajach anglosaskich na czele w USA.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama