Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:27
Reklama
Reklama

Ruszają szczepienia przeciwko HPV. Terminy, zasady, procedury

1 czerwca startuje akcja szczepień przeciwko HPV. Dzieci można już zapisywać.

Co roku na świecie odnotowuje się ok. 470 tys. zachorowań na nowotwór szyjki macicy (w Polsce około 3 tys.). Ocenia się, że z tego powodu rocznie umiera 230 tys. kobiet. 99 proc. przypadków przedrakowych zmian szyjki macicy jest spowodowanych wirusem HPV. Tym wirusem, którym według szacunków zakaża się nawet 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn.

Powszechny program szczepień przeciwko HPV

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, ale może wywoływać również:

  • raka pochwy i sromu u kobiet,
  • raka prącia u mężczyzn,
  • raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Polska właśnie uruchamia powszechny program szczepień przeciwko HPV. Będą podawane preparat Cervarix oraz Gardasil 9. W każdym przypadku potrzebne jest podanie dwóch dawek Rekomendowany odstęp między szczepieniami to 6 miesięcy, ale druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Przed rozpoczęciem współżycia seksualnego

Mogłoby się wydawać, że w tym programie chodzi tylko o dziewczynki, ale szczepienia są skierowane także do chłopców.

Szczepionka przeciwko HPV powinna być podana przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, po ukończeniu 9 roku życia. Najczęściej mówi się o wieku 11-13 lat.

1 czerwca rozpoczną się w Polsce szczepienia roczników 2010 i 2011.

Już można się na nie zapisywać

Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię pod numerem 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7 do 20). Druga droga to e-rejestracja poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Dziecko można zapisać także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w których realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Jak zapisać dziecko na szczepienie? 

Ministerstwa Zdrowia podpowiada:

  • zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta,
  • wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”,
  • przejdź na konto Twojego dziecka,
  • wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”,
  • wybierz „Umów się na szczepienie”,
  • wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwała także inne szczepienia),
  • wybierz termin i miejsce,
  • potwierdź wybór.

Interaktywna mapa placówek znajduje się w tym miejscu.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama