Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 14:31
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Afera w drogówce i zarzuty dla trzech policjantów. Kulisy skandalu

To oni powinni pilnować przestrzegania prawa, tymczasem sami podejrzani są o jego łamanie. Trzech policjantów – w tym były naczelnik drogówki w Tomaszowie Lubelskim – usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Może im grozić do 5 lat więzienia. Na czym polegała działalność tej grupy?
Śledztwo jest prowadzone osobiście przez prokuratora (sytuacja taka określana jest jako śledztwo własne), incydentalne czynności procesowe są zlecane do przeprowadzenia przez funkcjonariuszy BSW Policji.
Śledztwo jest prowadzone osobiście przez prokuratora (sytuacja taka określana jest jako śledztwo własne), incydentalne czynności procesowe są zlecane do przeprowadzenia przez funkcjonariuszy BSW Policji.

Prokuratura wraz z Biurem Spraw Wewnętrznych (tzw. policja w policji) już od dłuższego czasu miała na oku trzech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim. Pod lupę wzięli byłego naczelnika wydziału ruchu drogowego (w chwili zatrzymania pracował w jednej z warszawskich komend) oraz dwóch policjantów tomaszowskiej drogówki.

Reklama

Przywileje dla wybranych

Śledztwo obejmuje okres od 1 stycznia 2022 r. do 18 maja 2023 r. To właśnie tego dnia wydano postanowienie o zatrzymaniu podejrzanych. Prokuratura Regionalna w Lublinie poinformowała, że policjantom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków podczas podejmowania kontroli drogowych.

– Funkcjonariusze wchodzący w skład tej nielegalnej struktury bezzasadnie odstępowali od przeprowadzania czynności kontrolnych wobec kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego lub odstępowali od ukarania sprawcy wykroczenia mandatem karnym lub punktami – precyzuje prokurator Andrzej Jeżyński, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Na tym procederze mieli korzystać na przykład kierowcy, którzy powinni utracić prawo jazdy.

– W sytuacji, gdy np. zatrzymywali kierowcę, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 50 km na godz., jako przyczynę kontroli wskazywali braki w oświetleniu samochodu. Tym samym odstępowali np. od zatrzymania prawa jazdy – wyjaśniał prokurator cytowany przez "Auto Świat".

Na razie śledczy nie podają precyzyjnie liczby przypadków, w których dochodziło do nieprawidłowości. Wciąż trwają czynności procesowe zmierzające do ustalenia wszystkich zdarzeń, jednak już teraz “udokumentowano kilkanaście takich sytuacji".

Na pobłażliwość policjantów drogówki z Tomaszowa Lubelskiego nie mogli liczyć wszyscy kierowcy. – Był to krąg osób podlegający swoistej weryfikacji i po ustaleniu, że są „godne zaufania” nie ponosiły odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe – mówi nam prokurator Jeżyński.

Relacje towarzyskie

Na razie w sprawie nie sformułowano zarzutów dotyczących korupcji, ale badane są wątki dotyczące działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

– Podejrzani otrzymywali korzyści osobiste sprowadzające się głównie do uprzywilejowanego traktowania policjantów przy wykonywaniu na ich rzecz różnorodnych usług lub zakupie różnych towarów, dobre relacje towarzyskie przekładające się następnie na ułatwienia przy załatwianiu różnych spraw prywatnych – dodaje rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Prokurator Andrzej Jeżyński zwraca uwagę, że okoliczność znacznego uprawdopodobnienia popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów była przesłanką skierowania wniosków o zastosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych. – Jej trafność potwierdził sąd, który aresztował podejrzanych – mówi rzecznik.

Na razie podejrzani o udział w zorganizowanej grupie zostali zawieszeni w czynnościach. Komendant tomaszowskiej policji wdrożył też procedurę wydalenia ze służby dwóch funkcjonariuszy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magda 20.06.2023 22:50
5 lat to jest jakiś żart. Kiedy publiczny służący czyli policjant celowo łamie prawo którego to prawa miał pilnować by on jak i wszyscy wokół to prawo przestrzegali a policjant celowo łamie prawo to powinien otrzymać od razu najwyższy wymiar kary - 25 lat więzienia.

Reklama
JAKIŚ FACET 23.05.2024 21:05
kto nigdy nie prosił policjanta by darował mu mandat niech pierwszy rzuci kamień...

js 20.06.2023 22:07
Dołączam się, że do prześwietlenia powiązania tych policjantów z sądem bo ja się o nich przekonałem na swojej skórze

Ta jedyna 20.06.2023 08:31
Widać co się dzieje w tym Tomaszowie, jeszcze trzeba sąd prześwietlić i pania sędzine, która wydaje wyroki po znajomości.

Edward 20.06.2023 12:24
A ja się pytam, od kiedy żona sędziego wydaje wyroki?

DJI 20.06.2023 08:28
No właśnie jak ktoś ma ludzkie odruchy to go pod sądy "krytycznego ZERA".

Reklama
TOM 20.06.2023 06:34
TYLKO CELA + SKANDAL

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama