Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 23 czerwca przy ul. Grodzkiej w Zamościu, gdzie z inicjatywy Teresy Madej honorowane są osobistości związane swoją działalnością z Zamościem. Swoje tablice mają już m.in. Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, ale też zespół VOX oraz Róża i Jan Zamoyscy.
W tym roku gościem honorowym uroczystości był Adam Wiesław Kulik, poeta, prozaik, reporter, dziennikarz oraz twórca programów telewizyjnych, który do Zamościa przybył wraz z żoną Małgorzatą.
Adam W. Kulik urodził się w Tomaszowie Lubelskim, dorastał w Wożuczynie, mieszka w Lublinie, ale od lat związany jest z Zamościem, Zamojszczyzną i Roztoczem. Tablicę pamiątkową wykonał zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Piątkowemu wydarzeniu towarzyszyły m. in. koncert piosenki francuskiej „Och, Paryż…” w wykonaniu Marzeny Małkowicz i Zbigniewa Małkowicza oraz widowisko literacko-filmowe „Pejzaże z Kulikiem” z udziałem Waldemara Barwińskiego, Marzeny Małkowicz, Zbigniewa Małkowicza i Tomasza Ziąbkowskiego.
- Zobacz też: Sobótki Nielisz 2023 [ZDJĘCIA CZ. 2]
W sobotę (24 czerwca) po południu Teresa Madej wraz z Adamem W. Kulikiem zaprosiła do zwiedzania Zamościa „Szlakiem Poezji Leśmiana”, a następnie na Rynku Wodnym odbyło się spotkanie autorskie z Adamem W. Kulikiem i jego najnowszą publikacją „Nostalgia Wschodu. Szlakiem Unitów”. To zapis dawnej wyprawy rowerowej pisarza i jego zamojskich przyjaciół-artystów Henryka Szkutnika, Jerzego Tyburskiego i nieżyjącego już Marka Antoniego Terleckiego, szukających na trasie z Zamościa przez m.in. Łabunie, Wożuczyn, Łaszczów, Dołhobyczów i Lubyczę Królewską miejsc, gdzie zachowały się relikty pogranicza – z ich różnorodnością językową, architektoniczną i kulturową, a także burzliwą historią. Fragmenty książki interpretował popularny lubelski aktor teatralny i filmowy Jerzy Rogalski, a o oprawę muzyczną zadbał Piotr Trojanowski.
Galę z okazji odsłonięcia tablicy honorowym patronatem objęli prezydent Zamościa i marszałek województwa lubelskiego, zamojski starosta oraz burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. „Kronika Tygodnia” była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
Napisz komentarz
Komentarze