Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:48
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Poeta, pisarz, filmowiec. Adam Kulik w Alei Sław [ZDJĘCIA]

Poeta, pisarz, filmowiec. Adam Wiesław Kulik ma swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Uroczystości trwały dwa dni.
Jerzy Rogalski (pierwszy z lewej) czytał wiersze Bolesława Leśmiana i prozę Adama W. Kulika.
Jerzy Rogalski (pierwszy z lewej) czytał wiersze Bolesława Leśmiana i prozę Adama W. Kulika.

Autor: lew

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 23 czerwca przy ul. Grodzkiej w Zamościu, gdzie z inicjatywy Teresy Madej honorowane są osobistości związane swoją działalnością z Zamościem. Swoje tablice mają już m.in. Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, ale też zespół VOX oraz Róża i Jan Zamoyscy.

W tym roku gościem honorowym uroczystości był Adam Wiesław Kulik, poeta, prozaik, reporter, dziennikarz oraz twórca programów telewizyjnych, który do Zamościa przybył wraz z żoną Małgorzatą.

Adam W. Kulik urodził się w Tomaszowie Lubelskim, dorastał w Wożuczynie, mieszka w Lublinie, ale od lat związany jest z Zamościem, Zamojszczyzną i Roztoczem. Tablicę pamiątkową wykonał zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Piątkowemu wydarzeniu towarzyszyły m. in. koncert piosenki francuskiej „Och, Paryż…” w wykonaniu Marzeny Małkowicz i Zbigniewa Małkowicza oraz widowisko literacko-filmowe „Pejzaże z Kulikiem” z udziałem Waldemara Barwińskiego, Marzeny Małkowicz, Zbigniewa Małkowicza i Tomasza Ziąbkowskiego.

W sobotę (24 czerwca) po południu Teresa Madej wraz z Adamem W. Kulikiem zaprosiła do zwiedzania Zamościa „Szlakiem Poezji Leśmiana”, a następnie na Rynku Wodnym odbyło się spotkanie autorskie z Adamem W. Kulikiem i jego najnowszą publikacją „Nostalgia Wschodu. Szlakiem Unitów”. To zapis dawnej wyprawy rowerowej pisarza i jego zamojskich przyjaciół-artystów Henryka Szkutnika, Jerzego Tyburskiego i nieżyjącego już Marka Antoniego Terleckiego, szukających na trasie z Zamościa przez m.in. Łabunie, Wożuczyn, Łaszczów, Dołhobyczów i Lubyczę Królewską miejsc, gdzie zachowały się relikty pogranicza – z ich różnorodnością językową, architektoniczną i kulturową, a także burzliwą historią. Fragmenty książki interpretował popularny lubelski aktor teatralny i filmowy Jerzy Rogalski, a o oprawę muzyczną zadbał Piotr Trojanowski.

Galę z okazji odsłonięcia tablicy honorowym patronatem objęli prezydent Zamościa i marszałek województwa lubelskiego, zamojski starosta oraz burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. „Kronika Tygodnia” była jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 27.06.2023 22:53
Garstka ludzi, na palcach można policzyć. Może inne imprezy będą bardziej udane.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama