Sprawa dotyczy uzyskiwania korzyści majątkowych w zamian za certyfikat o szczepieniu przeciwko Covid -19. Śledztwo prowadzi Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Członkowie poszczególnych grup podejrzani są nierzadko o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw.
Śledztwo przeciwko 230 osobom nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie.
- Uzyskane w toku śledztwa dowody pozwoliły na ustalenie, że w okresie największego zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19 możliwe było kupienie świadectwa o przeprowadzonym szczepieniu ochronnym, pomimo braku przyjęcia szczepionki – informuje nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. - Sprawa dokładnie dotyczy czynów korupcyjnych związanych z popełnianiem przestępstw polegających na dokonywaniu nierzetelnych wpisów w Systemie Informacji Medycznej P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), o przeprowadzonych rzekomo wobec ustalonych osób szczepieniach przeciwko Covid-19, w ramach świadczeń zdrowotnych wykonywanych w podmiotach medycznych w Lublinie, Warszawie i Zamościu.
Trzy zorganizowane grupy przestępcze działały w Lublinie, Warszawie i Zamościu oraz innych miejscowościach na terenie środkowej i południowej Polski. Dopuszczały się przestępstw „przeciwko wiarygodności dokumentów, m.in. związane z wypełnianiem kwestionariuszy wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, a także przestępstwa przeciwko mieniu związane z wyłudzaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacji za wykazane i wprowadzone do systemu szczepienia, które faktycznie się nie odbywały”.
- Czytaj także: Międzynarodowy gang sterydowy rozbity [ZDJĘCIA]
- Wobec 14 osób sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie. Funkcjonariusze Policji oraz prokuratorzy dokonali również w sprawie czynności, mających na celu zabezpieczenie majątku podejrzanych na poczet przyszłych kar i odszkodowań. Zabezpieczono w sumie mienie o łącznej wartości ponad 3,2 miliona złotych, w tym sztabki złota, srebrne monety i duże sumy w gotówce – dodaje Fijołek. - Członkowie poszczególnych grup przestępczych podejrzani są nierzadko o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw. Dwojgu głównych podejrzanych zarzuca się obecnie łącznie ponad 800 przestępstw.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Zabezpieczono materiał dowodowy, dający podstawy do przedstawienia zarzutów kolejnym ustalonym osobom. Uwaga! System informatyczny rejestrujący dane o przyjętych szczepieniach oraz uzyskane w śledztwie dowody pozwalają na ustalenie większości osób, które pomimo uzyskania wpisu o szczepieniu, nie przyjęły szczepionki przeciwko Covid-19.
Wszystkie osoby, które udzieliły korzyści majątkowej w zamian za dokonanie nierzetelnego wpisu o szczepieniu przeciwko Covid -19 mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności, która zwalnia z karalności tych sprawców przestępstw korupcyjnych, którzy w ramach czynnego żalu powiadomili organy ścigania o wszystkich okolicznościach, zanim czyn taki zostanie ustalony przez organy ścigania. Osoby te mogą zgłosić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Wydział do Walki z Korupcją – tel. 47 811 43 53. |
Napisz komentarz
Komentarze