“Lubelskie spotkania ze 100-letnią tradycją i kulturą łowiecką” rozpoczęły się 7 lipca. Tego dnia w zamojskim ratuszu otwarto wystawę "Zabytki literatury łowieckiej". Swoje zbiory zaprezentował Leszek Szewczyk, członek Komisji Kultury przy Naczelnej Radzie Łowieckiej.
Podczas konferencji "Spotkania z literaturą łowiecką" można było posłuchać wykładów na temat przysłów i języka łowieckiego. Zorganizowano też konkursy językowe.
"Łowiectwo nie szkodzi faunie"
Drugi dzień “Lubelskich spotkań ze 100-letnią tradycją i kulturą łowiecką” rozpoczął się od hubertowskiej mszy świętej w Katedrze Zamojskiej. Po nabożeństwie parada myśliwska przeszła na Rynek Wielki w Zamościu.
- Dzisiejsze zrównoważone łowiectwo w żaden sposób nie szkodzi naszej rodzimej faunie, wręcz przeciwnie - mówił podczas uroczystego otwarcia Rafał Malec, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej.
W części oficjalnej odznaczono zasłużonych myśliwych, a osoby przyjęte w poczet członków Polskiego Związku Łowieckiego złożyły ślubowanie.
Odznaczenia dla myśliwych
„Złom”, czyli Honorowy Żeton Zasługi, otrzymał Zenon Kukułowicz z Koła Łowieckiego nr 60 “Ryś” w Zamościu. Warto dodać, że jest to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać polski myśliwy.
Medalem Świętego Huberta odznaczony został Marian Ozimek (Koło Łowieckie nr 14 “Rogacz” w Hrubieszowie).
Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej uhonorowano Koło Łowieckie nr 12 “Sarna” w Zarzeczu, Koło Łowieckie nr 28 “Rogacz” w Józefowie, a także Andrzeja Smyka z Koła Łowieckiego nr 62 “Piżmak” w Nieliszu.
Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej wyróżnieni zostali Bolesław Skotnicki i Tadeusz Skotnicki z Koła Łowieckiego nr 58 Towarzystwa Racjonalnego Polowania w Zamościu.
Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej odebrał Jarosław Cybulski z Koła Łowieckiego nr 14 “Rogacz” w Hrubieszowie.
Podczas “Lubelskich spotkań ze 100-letnią tradycją i kulturą łowiecką” nie zabrakło pokazów sokolnictwa i prezentacji psów myśliwskich. Chętni mogli spróbować też myśliwskiego jadła i zobaczyć kulinarny pokaz w wykonaniu Marcina Sikory.
Potrawy z dziczyzny
Odbyły się również konkursy, w których oceniano dania i nalewki. Najlepszą potrawę z dziczyzny przygotowało KGW Michalów. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Koło Łowieckie nr 10 “Leśnik” z Biłgoraja, a trzecie KGW Modryniec Zachodni. Potrawy tradycyjne, które najbardziej urzekły jurorów, zaserwowało KGW Polany. Kolejne miejsca zajęły KGW Michalów i KGW Modryniec Zachodni. W kategorii nalewek zwyciężyło KGW Niedzieliska-Kolonia. Drugie było KGW z Michalów, a trzecie KGW Polany.
Nie zabrakło też atrakcji muzycznych. Na scenie wystąpił zespół “Arabeska” z Mircza, a także “Inny Kwartet” z Zamościa.
Napisz komentarz
Komentarze