Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:36
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość/Gdańsk: W hołdzie stoczniowcom. Tablica znowu na swoim miejscu

Pamiątkowa tablica, będąca wyrazem solidarności pracowników Zamojskich Fabryk Mebli ze stoczniowcami, ponownie zawisła na parkanie Stoczni Gdańskiej. Nowa, wykonana z brązu płaskorzeźba przedstawiająca dwie robotnicze dłonie, została uroczyście odsłonięta 30 czerwca w Gdańsku.
Działaczom „Solidarności” z nieistniejących już Zamojskich Fabryk Mebli udało się zebrać pieniądze i wykonać z brązu nową tablicę, która jest kopią tej z 1981 r.
Działaczom „Solidarności” z nieistniejących już Zamojskich Fabryk Mebli udało się zebrać pieniądze i wykonać z brązu nową tablicę, która jest kopią tej z 1981 r.

Zamojska tablica wisiała nieopodal historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i Pomnika Pomordowanych Stoczniowców od 20 sierpnia 1981 r. Co ciekawe, powstała jako druga w kolejności. Dopiero później na stoczniowym parkanie pojawiły się kolejne. Tablica została zaprojektowana przez Mirosława Załuskiego i Przemko Marię Grafczyńskiego. Przedstawia dwie spracowane dłonie robotnika oraz sylwetkę zamojskiego ratusza. Na dłoniach umieszczony został napis: „Pomordowanym w grudniu załoga ZFM w Zamościu” oraz cytat z wiersza „Ryba” Czesława Miłosza: „Pośród wrzasków, ekstatycznych bełkotów, pisku trąbek, bicia w rondle i bębny najwyższym protestem było zachowanie miary, ale zwyczajny głos ludzki tracił swoje prawo”.

Dwie tablice

Tablica odlana została z żywicy epoksydowej przez zamojskiego rzeźbiarza Jerzego Hyckiego

– W ten sposób zamojscy robotnicy chcieli pokazać swój wkład w rozwój ogólnopolskiego ruchu – zauważa Jerzy Zacharow, społecznik i opozycjonista z czasów PRL. – Trzeba pamiętać, że w latach 70. i 80. na Wybrzeżu pracowało około 720 osób, których korzenie wywodziły się z Zamojszczyzny. Mimo że z Zamościa do Gdańska jest spora odległość, to jednak losy mieszkańców obu tych ziem często się ze sobą krzyżowały.

Po czterech dekadach tablica stała się mało czytelna, dlatego w listopadzie ub. roku została zdemontowana i przewieziona do Zamościa. Została już odnowiona i trafi do archiwum Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny albo innego miejsca, o którym zadecydują byli pracownicy Zamojskich Fabryk Mebli.

Nowe dzieło o wymiarach 50x70 cm zostało odlane z brązu w krakowskiej pracowni „Brązy Polskie” i od 30 czerwca ponownie przypomina o zamojskich wpływach w rozwój „Solidarności”.

Uroczyste odsłonięcie

W uroczystościach odsłonięcia tablicy wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych działających przy PKP LHS wraz z pocztami sztandarowymi, zastępca prezydenta Zamościa Piotr Orzechowski, przewodniczący zamojskiego oddziału „Solidarności” i zamojski radny Marek Walewander, działacz „Solidarności” w ZFM, a obecnie wiceprezes SM im. Jana Zamoyskiego w Zamościu Jacek Szkałuba, a także delegacje związkowe z Gdańska, Katowic, Gdyni i Bydgoszczy. Poświęcenia tablicy dokonał kapelan zamojskiej „Solidarności”, o. Kazimierz Głaz – redemptorysta.

Wśród zebranych był ponadto Bogusław Gołąb – uczestnik protestów w 1970 i 1980 r., były internowany razem z grupą zamojską. Po uroczystości uczestnicy wzięli udział w mszy świętej w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Mszę sprawował ks. dr Grzegorz Świst, kanclerz kurii metropolitalnej w Gdańsku. – Uważam, że to mocny zamojski akcent w kolebce „Solidarności” – powiedział po uroczystościach wiceprezydent Piotr Orzechowski. 

– Chciałbym dodać, że podczas wydarzenia wybrzmiał hejnał Zamościa, który odegrał nasz były hejnalista Kazimierz Szady.

Głównym koordynatorem całego wydarzenia było Stowarzyszenie Internowanych Zamojszczyzny na czele z jego przewodniczącym Jerzym Zacharowem.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama