Sesja absolutoryjna Rady Gminy Tomaszów Lubelski odbyła się 30 czerwca. Uczestniczyło w niej 15 radnych. Wójt Marzena Czubaj-Gancarz przedstawiła radnym „Raport o stanie gminy”. W dokumencie podsumowała ubiegłoroczną działalność, realizację zamierzeń, strategii i uchwał. Raport obejmował również najważniejsze inwestycje, dane finansowe, informacje o zabytkach i liczbie mieszkańców.
Modelowy raport
Z jego pełną treścią można się zapoznać w Biuletynie Informacji Publicznej. Zaznaczono w nim, że w 2022 r. gmina Tomaszów Lubelski realizowała 9 projektów finansowanych środkami Unii Europejskiej, w tym: Cyfrowa Gmina, Erasmus+ „AstroStem is Cool”, wsparcie dla rodzin PGR, Dostępny samorząd – granty, drugi etap termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, drugi etap montowania odnawialnych źródeł energii, modernizacja i budowa energooszczędnego oświetlenia ulicznego, utworzenie placu zabaw przy zbiorniku wodnym jako nowego produktu turystycznego w Rogóźnie, rewitalizacja Białej Góry w Justynówce i Majdanie Górnym.
- Czytaj: Sumin: Muzyczny dom Gumielów zaprasza w swe progi. W domu śpiewaczki ludowej otwarto Izbę Pamięci
Dochody budżetu gminy w 2022 roku wyniosły 66 mln 883 tys. 635 zł, a ich realizacja stanowiła 92,96 proc. planu. Z kolei wydatki kształtowały się na poziomie 68 mln 630 tys. 671 zł, a ich realizacja wyniosła 87,24 proc. planu.
„Analizując wykonanie budżetu Gminy Tomaszów Lubelski w roku 2022 należy stwierdzić, że prowadzi ona politykę prorozwojową, o czym świadczy ponowne przeznaczenie blisko 20 proc. budżetu na zadania inwestycyjne skierowane na poprawę warunków życia mieszkańców. Biorąc pod uwagę fakt, iż gmina kolejny już rok nie podnosiła stawek podatków i opłat lokalnych, można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że działania gminy oraz polityka budżetowa jest prospołeczna i podyktowana troską o obywateli” – czytamy w podsumowaniu.
Mniej wzorowe głosowanie
Po przedstawieniu raportu, przewodniczący zaproponował dyskusję.
– Rozmawialiśmy na komisjach, były pytania, odpowiedzi, wiele tam wyjaśniono – tak Piotr Babiarz, przewodniczący rady, wytłumaczył brak chętnych do dyskutowania.
Wobec tego zarządził głosowanie ws. udzielenia wójt Czubaj-Gancarz wotum zaufania. Mało brakowało, a nie zostałoby ono przyznane. „Za” w tej sprawie zagłosowali radni: Bożena Bryk, Paweł Harbuz, Małgorzata Kosiorska, Anna Kozyra, Kamila Lebieda, Artur Suski, Aneta Śrutwa i Maria Woś (8 osób). Przeciwko byli: Piotr Babiarz, Mariusz Kobiałka, Janusz Krawczyk, Paweł Kudełka, Ewa Mikuła, Grzegorz Piechnik, Ryszard Wawrzusiszyn (7 radnych).
– Głosowałem na nie, bo nie zgadzam się na pewne zachowania i traktowanie radnych przez panią wójt. Na komisjach była na ten temat gorąca dyskusja – powiedział nam jeden z radnych, ale prosił o niepodawanie jego nazwiska.
Wójt przyjęła wynik głosowania z pokorą. – Dziękuję tym, którzy za wotum głosowali (...), a tym, co nie głosowali, mogę powiedzieć tylko tyle, że może się poprawię i zmienicie zdanie w przyszłej kadencji, jeśli ona będzie – powiedziała.
Absolutorium Marzena Czubaj-Gancarz otrzymała już 14 głosami „za” i przy jednym (Paweł Harbuz) „wstrzymującym się”.
– To jest efekt pracy przez cały rok. Budżet został zaplanowany i wykonany pod pani nadzorem, więc taki jest efekt głosowania – pogratulował w imieniu kolegów radnych i swoim Babiarz.
Wotum zaufania i absolutoria radni przyznali też w innych gminach, m.in. w Krynicach czy Łaszczowie. Na posiedzeniu z 26 czerwca RM Tomaszów Lubelski jednogłośnie udzieliła burmistrzowi Wojciechowi Żukowskiemu wotum zaufania, a następnie – również bez głosów sprzeciwu – absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Absolutorium dostał też Zarząd Powiatu Tomaszowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze