Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 21:22
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Tomaszowskie – ile tu się dzieje! Kalendarz imprez pęka w szwach

Roztocze Tomaszowskie tętni życiem, szczególnie w wakacje. Nie ma weekendu bez imprez, koncertów i zabaw. Warto korzystać, bo taki relaks i odpoczynek każdemu się należy. Sprawdzamy, co będzie się działo w nadchodzącym czasie.
Meffis wystąpił na Dniach Ulhówka.
Meffis wystąpił na Dniach Ulhówka.

Autor: Radek Meffis Kulik/fb

W sobotę, 22 lipca w Siedliskach będzie piąty Piknik Regionalny połączony z 20-leciem Muzeum Skamieniałych Drzew. To muzeum jedyne w Polsce i unikatowe na światową skalę, dlatego taką perełkę warto odwiedzać. Kto nie był, może właśnie przy okazji takiego święta się tam wybierze?

Program wydarzenia rozpoczyna się o godz. 14. Wśród wystawców mają być: Muzeum Regionalne z Tomaszowa, Muzeum Kresów, Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka 2019, Drzeworyt Płazowski, Józef Lewkowicz, Waldemar Kolasa, ks. Krzysztof Szynal.

Zaplanowano upamiętnienie deportacji mieszkańców Siedlisk na Syberię i do Kazachstanu w 1940 r. – o historii opowiedzą przedstawiciele Towarzystwa Regionalnego „Siemowit”: Aneta Siemieńska, Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś. Następnie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca deportacje. Będzie również odsłonięcie tablicy poświęconej fundatorom Muzeum Skamieniałych Drzew. Dla gości wystąpią Galicjanki, Galicjanie Aneta Siemieńska oraz Shoemakers Band. W trakcie w Cerkwi pw. św. Mikołaja będzie wernisaż Jakuba Żeligowskiego. A od godziny 20 zabawę będzie „rozkręcał” zespół River Band.

Najbliższe dwa weekendy

Przypominamy, że 23 lipca na stadionie sportowym w Chodywańcach (gm. Jarczów) odbędzie się XXIV Święto Sportu Powiatu Tomaszowskiego. Jeśli ktoś zamiast sportu woli inną rozrywkę, to niech jedzie na plac przy GOK-u w Podhorcach (gm. Tomaszów Lub.), bo tam o godz. 16 zacznie się Powiatowy Piknik Ludowy, na którym będzie jedzenie i muzyka. Pośpiewają: Kapela Bełżecka, Tyszowiecka Kapela Biesiadna, zespół Sopocka Nuta, Sąsiadeczki, Zwiartowianki, a wieczorem LTM Disco.

30 lipca w Parku im. Sylwestra Chęcińskiego w Suścu będzie XXII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu. Poza corocznym festiwalem, na którym wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze ludowe pieśni, będą koncerty innych znanych muzyków. Tym razem organizatorzy zaprosili zespół Łzy z ich nową wokalistką. Będą też artyści z Ukrainy: Roksolana i Folk Ladies.

A na 6 sierpnia jako patroni medialni wydarzeń zapraszamy po pierwsze do Bełżca na Jarmark św. Wawrzyńca. O szczegółach programu jeszcze napiszemy, ale już możemy zdradzić, że na scenie ustawionej na stadionie sportowym zagrają Weź Nie Pytaj, B.R.O. i Izabela Trojanowska. Twórcy ludowi, rękodzielnicy, którzy chcieliby podczas jarmarku ustawić swoje stoisko, mogą się jeszcze zgłaszać do GOK-u w Bełżcu.

Po drugie zachęcamy do udziału w Rodzinnym Rajdzie Tour de Lubelskie przez powiat tomaszowski. Rejestracja i zakończenie rajdu będą przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Tomaszowie (ul. Petera 7). A rajd wyruszy z Tomaszowa, przez Rudą Wołoską, Przeorsk, Korhynie, Leliszkę, Żurawce, Rudą Żurawiecką, Szalenik, Żyłkę, Rudą Żelazną przez Łaszczówkę do Tomaszowa. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

A po trzecie wielbicielom historii polecamy udać się do Nowosiółek do Skansenu Aktywnego u Sołtysa, gdzie o godz. 14 rozpocznie się Piknik Historyczny „Historia, którą znamy i tworzymy”. W programie są koncerty zespołów: Kresowianki z Żabcza, Fermata z Telatyna, Dominanta z Zamłynia i Bandurzystki z Waręża; będzie obozowisko jednostek wojskowych i mundurowych, będą obozowiska grup rekonstrukcyjnych, a także rekonstrukcja „Okupowane Kresy 1920”.

Zachowajcie ten artykuł, żeby nie przegapić nadchodzących wydarzeń. Informacje o imprezach z całego regionu, w tym powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i hrubieszowskiego znajdziecie też na naszej stronie internetowej www.kronikatygodnia.pl w zakładce Co? Gdzie? Kiedy?.

A to już było

W Pawłówce odbył się XIII Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tomaszowskiego. Do udziału zgłosiło się 9 zespołów śpiewaczych oraz 10 KGW. Koła prezentowały się w trzech kategoriach: prezentacje tradycyjnych potraw, pieśni ludowe, rękodzieło ludowe i plastyka obrzędowa. To była wspaniała impreza dla każdego, komu w duszy i sercu gra ludowa muzyka i kto rozkoszuje się w regionalnych smakach.

U podnóży wczesnośredniowiecznego grodziska w Posadowie w drugą niedzielę lipca zorganizowano Rodzinny Sportowy Piknik „Z Myślą o Misjonarzach”. To była dziewiąta edycja wydarzenia organizowanego przez Dzieła Misyjne Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Stowarzyszenie Miłośników Grodu Posadów, które ma na celu wsparcie finansowe misjonarzy.

W Tyszowcach mieszkańcy bawili się na Święcie Kwitnącej Fasoli. Zabawa była przednia, a publiczność śpiewała i tańczyła do piosenek Tyszowiaków, Bell Canto, Lolek Orkiestry oraz zespołów Meffis, Skaynova i Milano.

Za nami już Dni Ulhówka. Mieszkańcy tej gminy świętowali 15 i 16 lipca. Poza stoiskami z rękodziełem, domowymi potrawami, były animacje dla dzieci, pokazy sztuk walki przejazd ciuchcią zamojską, foto-budka, pokaz teatru ognia. Dwa dni upłynęły jednak głównie pod znakiem koncertowania. Na scenie wystąpili: Skynova, Malibu, Lolo Latino, Don Corleone Show, Lolek Cover Band, Meffis, Masters i Top Girls.

Dla odmiany w niedzielę w Łaszczówce KGW Sąsiadeczki urządziły pokaz tradycyjnych sianokosów. Po ciężkiej pracy na uczestników czekał poczęstunek.

14 lipca do Bełżca zawitał w ramach Eurofolku Zespół Tańca Ludowego z Węgier.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama