Pierwsze w tym roku odkomarzanie w Hrubieszowie przeprowadzono 19 maja. Wtedy zabiegi wykonano na terenach należących do Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (boiska treningowe, park linowy oraz tzw. Małpi Gaj). Z kolei 24 maja zabiegi objęły okolice koryta Huczwy, kanału Ulga, a także przedszkolne i osiedlowe place zabaw oraz miejski park.
Powtórkę z odkomarzania wyznaczono na 21 lipca. Zabiegi te ponownie wykonają pracownicy Miejskiej Służby Drogowej. Odkomarzanie prowadzone jest rozpylaczami podwieszonymi na ciągnikach lub przy pomocy spalinowych opryskiwaczy - zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla opryskiwaczy ciągnikowych.
– Podczas wykonywania zabiegów przeciwko komarom należy ograniczyć przebywanie w tych okolicach. Trzeba również zachować szczególną ostrożność. Apelujemy do mieszkańców, aby na czas odkomarzania pozamykali okna w mieszkaniach. Pszczelarze natomiast powinni zabezpieczyć swoje hodowle pszczół – zaleca Dawid Tomaszczuk z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Hrubieszowa.
Co najmniej przez dobę po zabiegu należy powstrzymać się od spożycia warzyw i owoców pochodzących z okolic objętych odkomarzaniem. Po upływie tego czasu zalecane jest dokładne mycie owoców i warzyw przeznaczonych do spożycia.
– Aby walka z komarami była bardziej skuteczna, potrzebny jest współudział wszystkich mieszkańców. Chodzi o odkomarzanie swoich posesji specjalnymi preparatami. Dobrze byłoby usunąć z podwórzy i ogrodów zbiorniki z wodą stojącą. A te, które mogą okazać się przydatne, wystarczy odwrócić do góry dnem – apeluje Dawid Tomaszczuk.
Przeprowadzenie akcji uzależnione jest od warunków pogodowych. W razie wystąpienia opadów atmosferycznych (w okresie wnikania preparatu) termin odkomarzania może ulec zmianie. O ewentualnej zmianie terminu miasto powiadomi mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze