Tegoroczną inscenizację Bitwy nad Bugiem zaplanowano na 21-23 lipca w Czumowie, w pobliżu grodziska w Gródku, które jest pozostałością historycznego grodu Wołyń, jednego z tak zwanych Grodów Czerwieńskich. Według kronikarzy, w tym właśnie miejscu Bolesław Chrobry miał się przeprawiać przez Bug, podczas wyprawy przeciwko księciu kijowskiemu Jarosławowi Mądremu w 1018 r.
Trzydniowy piknik w Czumowie będzie okazją do poznania codziennego życia w obozach przyszłego króla Polski i wielkiego księcia kijowskiego. 21 lipca około godz. 21 rozpocznie się polsko-norweski pokaz filmów archeologicznych. A 22 lipca od godz. 11 będzie można oglądać obozowisko wojów, pokazy rzemieślnicze i kramy z różnym rękodziełem. W tym czasie rozpoczną się eliminacje turnieju bojowego, łuczniczego i eliminacje turnieju wojów lekkozbrojnych, a także pokazy „Rzutu oszczepem” i „Biegu woja”.
W programie również konkurs na najlepszy strój historyczny i inscenizacja potyczki zbrojnej. Na godz. 16 zaplanowano uroczyste otwarcie imprezy połączone z wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Andrzeja Kokowskiego z Instytut Archeologii UMCS w Lublinie: „Dla kogo ta archeologia?” a także „Archeo-opowieści”, cz. 1 – wykłady popularnonaukowe o Słowianach i Wikingach. Pierwszy dzień zakończą pokazy sokolnicze i koncert zespołów: „Jar” i „Baba na Niedźwiedziu”
23 lipca około godz. 11.30 rozpoczną się finały turnieju wojów lekkozbrojnych, a po nich finały turnieju wojów ciężkozbrojnych, drużyn bojowych i łuczników oraz turnieje dla zwiedzających – „Rzut oszczepem” oraz „Bieg woja”. Około godz. 13.30 rozpocznie się przegląd wojsk i przygotowania do bitwy. Jej inscenizację zaplanowano na godz. 14.00. Po zakończeniu inscenizacji zwycięzcy konkursów i konkurencji turniejowych odbiorą wywalczone nagrody. Tegoroczną „Bitwę nad Bugiem 1018” zakończy pokaz sokolniczy i koncert zespołów „Jar” i „Baba na Niedźwiedziu”.
Bitwa nad Bugiem realizowana jest w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Projekt korzysta z 483 tys. euro dofinansowania z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Beneficjentem jest Muzeum Narodowe w Lublinie, a partnerem projektu Muzeum Historii Kultury w Oslo.
Napisz komentarz
Komentarze