Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Książkomat zamiast filii biblioteki? Urządzenie kosztuje ok. 100 tys. zł

Na razie mieści się przy ul. Wiejskiej, ale za kilka miesięcy zbiory Filii nr 2 Książnicy Zamojskiej trafią do odremontowanego gmachu Akademii Zamojskiej przy ul. Akademickiej. Zamiast biblioteki na os. Orzeszkowej-Reymonta może pojawić się książkomat.
Biblioteka w Zamościu.
Mieszkańcy os. Orzeszkowej-Reymonta w Zamościu będą częściej odwiedzać główną siedzibę książnicy przy ul. Kamiennej, bo tam będzie najbliżej.

Filia nr 2 zlokalizowana jest od wielu lat w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego przy ul. Wiejskiej 17. W związku z tym, że mieści się na pierwszym piętrze, osoby z ograniczoną sprawnością ruchową mają kłopoty z dotarciem na miejsce (w budynku nie ma windy). Poza tym jest tam ciasno, dlatego – jak uzasadnia szefostwo książnicy Zamojskiej – trudno jest tam organizować wystawy, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne czy wieczory poetyckie.

Na Akademicką

Zmiana lokalizacji wynika z faktu pozyskania przez Książnicę Zamojską nowego lokalu przy ul. Akademickiej 8 o powierzchni 403 mkw. Chodzi o Mediatekę w Akademii, która w ramach Zamojskiej Akademii Kultur ma powstać w odnowionym gmachu Akademii Zamojskiej. W nowej siedzibie powstanie biblioteka multimedialna. Placówka, oprócz zbiorów tradycyjnych, wyposażona zostanie w bogaty zasób multimediów wraz z dostępem do szeregu platform, m.in. e-booków, audiobooków, filmów i muzyki w wolnym i bezpłatnym dostępie.

Obecnie w Filii nr 2 jest jeden etat. W związku ze zmianą lokalizacji siedziby biblioteki nie tylko nie planuje się redukcji zatrudnienia, a sam projekt zakłada uruchomienie trzech nowych etatów merytorycznych.

Uchwałę intencyjną w sprawie podania do publicznej wiadomości zamiaru dokonania zmiany statusu Książnicy Zamojskiej im. S. Kostki Zamoyskiego w Zamościu w części dotyczącej lokalizacji i zakresu działania Filii nr 2 radni podjęli na czerwcowej sesji.

To oznacza, że za kilka miesięcy mieszkańcy os. Orzeszkowej-Reymonta będą częściej odwiedzać główną siedzibę książnicy przy ul. Kamiennej, bo tam będzie najbliżej.

– Ja byłabym za tym, aby książki dalej było można wypożyczać na Wiejskiej, ale na przykład dwa razy w tygodniu, a mógłby to robić ktoś ze spółdzielni – mówi Janina Gąsiorowska, była przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta.

Ale w uzasadnieniu uchwały czytamy: „Zmiana lokalizacji Filii nr 2 nie pogorszy dostępności do bibliotek mieszkańców osiedla w kontekście planów usytuowania tam książkomatu”.

Co to jest książkomat?

Książkomaty są dostępne dla mieszkańców przez całą dobę. Działają na podobnej zasadzie jak paczkomaty (urządzenie ze skrzynkami na zamówione zbiory). W kilka sekund będzie można odebrać lub zwrócić książki. Urządzenie stanowi duże udogodnienie dla wszystkich osób, które nie zdążą skorzystać z biblioteki w jej godzinach otwarcia. Czytelnik zamawia książkę (z domu) przez internetowy katalog biblioteczny. Następnie obsługa biblioteki umieszcza zamówione tytuły w urządzeniu w jednej ze skrzynek książkomatu. System biblioteczny powiadamia czytelnika drogą mailową o umieszczeniu książki w urządzeniu samoobsługowym.

Chcąc odebrać książki, czytelnik przykłada swoją kartę biblioteczną do czytnika, a następnie skrytka z zamówionymi pozycjami automatycznie się otwiera. Urządzenie jest wyposażone w zamykane schowki, ekran dotykowy, czytnik kart bibliotecznych oraz musi być monitorowane. Szkopuł w tym, że to nie są tanie rzeczy. Zakup i montaż takiego urządzenia jest poza możliwościami budżetowymi Książnicy Zamojskiej, stąd poszukiwanie innych źródeł finansowania.

Posadowienie książkomatu na os. Orzeszkowej-Reymonta w Zamościu było już przedmiotem wniosków składanych w ramach budżetu obywatelskiego, ale nie udało się skutecznie przeforsować tego projektu.

– Urządzenie kosztuje około 100 tys. zł i może w przyszłości uda się przekonać mieszkańców, że warto mieć je na osiedlu? – zastanawia się Janina Gąsiorowska.

Gdzie konkretnie byłby usytuowany? To zależałoby od zarządu osiedla.

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama