Filia nr 2 zlokalizowana jest od wielu lat w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego przy ul. Wiejskiej 17. W związku z tym, że mieści się na pierwszym piętrze, osoby z ograniczoną sprawnością ruchową mają kłopoty z dotarciem na miejsce (w budynku nie ma windy). Poza tym jest tam ciasno, dlatego – jak uzasadnia szefostwo książnicy Zamojskiej – trudno jest tam organizować wystawy, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne czy wieczory poetyckie.
Na Akademicką
Zmiana lokalizacji wynika z faktu pozyskania przez Książnicę Zamojską nowego lokalu przy ul. Akademickiej 8 o powierzchni 403 mkw. Chodzi o Mediatekę w Akademii, która w ramach Zamojskiej Akademii Kultur ma powstać w odnowionym gmachu Akademii Zamojskiej. W nowej siedzibie powstanie biblioteka multimedialna. Placówka, oprócz zbiorów tradycyjnych, wyposażona zostanie w bogaty zasób multimediów wraz z dostępem do szeregu platform, m.in. e-booków, audiobooków, filmów i muzyki w wolnym i bezpłatnym dostępie.
Obecnie w Filii nr 2 jest jeden etat. W związku ze zmianą lokalizacji siedziby biblioteki nie tylko nie planuje się redukcji zatrudnienia, a sam projekt zakłada uruchomienie trzech nowych etatów merytorycznych.
Uchwałę intencyjną w sprawie podania do publicznej wiadomości zamiaru dokonania zmiany statusu Książnicy Zamojskiej im. S. Kostki Zamoyskiego w Zamościu w części dotyczącej lokalizacji i zakresu działania Filii nr 2 radni podjęli na czerwcowej sesji.
To oznacza, że za kilka miesięcy mieszkańcy os. Orzeszkowej-Reymonta będą częściej odwiedzać główną siedzibę książnicy przy ul. Kamiennej, bo tam będzie najbliżej.
– Ja byłabym za tym, aby książki dalej było można wypożyczać na Wiejskiej, ale na przykład dwa razy w tygodniu, a mógłby to robić ktoś ze spółdzielni – mówi Janina Gąsiorowska, była przewodnicząca Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta.
Ale w uzasadnieniu uchwały czytamy: „Zmiana lokalizacji Filii nr 2 nie pogorszy dostępności do bibliotek mieszkańców osiedla w kontekście planów usytuowania tam książkomatu”.
Co to jest książkomat?
Książkomaty są dostępne dla mieszkańców przez całą dobę. Działają na podobnej zasadzie jak paczkomaty (urządzenie ze skrzynkami na zamówione zbiory). W kilka sekund będzie można odebrać lub zwrócić książki. Urządzenie stanowi duże udogodnienie dla wszystkich osób, które nie zdążą skorzystać z biblioteki w jej godzinach otwarcia. Czytelnik zamawia książkę (z domu) przez internetowy katalog biblioteczny. Następnie obsługa biblioteki umieszcza zamówione tytuły w urządzeniu w jednej ze skrzynek książkomatu. System biblioteczny powiadamia czytelnika drogą mailową o umieszczeniu książki w urządzeniu samoobsługowym.
Chcąc odebrać książki, czytelnik przykłada swoją kartę biblioteczną do czytnika, a następnie skrytka z zamówionymi pozycjami automatycznie się otwiera. Urządzenie jest wyposażone w zamykane schowki, ekran dotykowy, czytnik kart bibliotecznych oraz musi być monitorowane. Szkopuł w tym, że to nie są tanie rzeczy. Zakup i montaż takiego urządzenia jest poza możliwościami budżetowymi Książnicy Zamojskiej, stąd poszukiwanie innych źródeł finansowania.
Posadowienie książkomatu na os. Orzeszkowej-Reymonta w Zamościu było już przedmiotem wniosków składanych w ramach budżetu obywatelskiego, ale nie udało się skutecznie przeforsować tego projektu.
– Urządzenie kosztuje około 100 tys. zł i może w przyszłości uda się przekonać mieszkańców, że warto mieć je na osiedlu? – zastanawia się Janina Gąsiorowska.
Gdzie konkretnie byłby usytuowany? To zależałoby od zarządu osiedla.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze