Spółka PKP LHS podsumowała pierwsze półrocze 2023 roku. Od początku stycznia do końca czerwca "szerokim torem" przewieziono 4,8 miliona ton ładunków. W porównaniu do analogicznego okresu z 2022 roku, odnotowano wzrost przewozów intermodalnych (wykorzystujących więcej niż jedna gałąź transportu) w imporcie o 122 proc. oraz w eksporcie o 235 proc.
Milionowe nakłady
– Spółka jest świadoma aktualnych wyzwań i potrzeb w zakresie realizacji zwiększonych przewozów pomiędzy Polską a Ukrainą. Podejmowane obecnie działania inwestycyjne i organizacyjne pozwolą w przyszłości na dalsze rozwinięcie dotychczasowej zdolności transportowo-logistycznej PKP LHS – informuje zarząd spółki.
W pierwszym półroczu 2023 r. spółka wydała około 12 milionów złotych na remonty infrastruktury torowej, taboru trakcyjnego, maszyn i urządzeń oraz obiektów inżynieryjnych i kubaturowych.
"PKP LHS sp. z o.o. wykonała także zadania w zakresie modernizacji stacji kolejowych, automatyzacji prowadzenia ruchu pociągów po linii kolejowej nr 65, modernizacji lokomotyw oraz zakupu urządzeń przeładunkowych" - podała spółka w komunikacie prasowym.
Nakłady inwestycyjne w pierwszym półroczu 2023 r. wyniosły prawie 60 mln złotych i w porównaniu do analogicznego okresu w ub.r. zwiększyły się o 148 proc.
– Obecnie realizowana jest inwestycja dotycząca budowy Terminala Przeładunkowego na stacji Wola Baranowska LHS z dofinansowaniem ze środków UE w ramach RPO województwa podkarpackiego. W trakcie realizacji są również inwestycje związane z budową placu ładunkowego na stacji Szczebrzeszyn LHS, rozbudowa i zagospodarowanie stacji Hrubieszów LHS – II etap, przebudowa układu torowego oraz placu ładunkowego wraz z infrastrukturą na stacji Zamość Bortatycze LHS – wyliczają władze spółki PKP LHS.
Przewozy dla uchodźców
Warto dodać, że w lutym 2023 r. PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. w Zamościu została uhonorowana tytułem Ambasadora Specjalnego Województwa Lubelskiego. ten prestiżowy tytuł to uhonorowanie firm, instytucji i osób, które nie tylko wyróżniają się swoimi dokonaniami, ale również wnoszą wkład w rozwój regionu, angażują się w życie lokalnej społeczności, pomagają innym, stając się autorytetami dla lokalnej społeczności.
– Atutem LHS, będącej najdalej wysuniętą na zachód linią szerokotorową w Europie Środkowej, jest transport bez konieczności przeładunku towarów na granicy polsko-ukraińskiej. Spółka osiąga najlepsze wyniki w grupie spółek PKP S.A. W 2022 roku, zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie, zorganizowała specjalne przewozy dla uchodźców, a we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych uruchomiła transporty towarowe z pomocą humanitarną na Ukrainę – uzasadniał przyznanie tytułu Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze