Organizator Pride of Poland i Summer Sale, czyli Polski Klub Wyścigów Konnych, na niespełna trzy tygodnie przed aukcjami opublikował listę koni, które w tym roku będą licytowane.
Przypomnijmy, jeszcze na początku tego tygodnia na stronie prideofpoland.eu widniała jedna lista z 46 pozycjami ułożonymi alfabetycznie, ale bez podziału na poszczególne aukcje. Teraz wiadomo już, które konie będą licytowane podczas Pride of Poland, a które podczas Summer Sale. Łączna liczba arabów się nie zmieniła, bo na każdej z list są po 23 pozycje. Wiemy też, w jakiej kolejności będą prezentowane konie podczas licytacji.
I tak na liście aukcji głównej znalazło się 17 koni z państwowych stadnin: po 8 koni ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Stadniny Koni w Michałowie oraz 1 klacz z SK Białka.
Z kolei w aukcji Summer Sale według aktualnych informacji zaprezentowanych zostanie również 17 koni z państwowych stadnin: 8 z SK Janów Podlaski oraz 9 z SK Michałów.
Specjaliści z branży już wcześniej zwracali uwagę, że wśród koni, wyznaczonych (jeszcze wtedy na wspólnej liście) do sprzedaży znajduje się bardzo wiele młodych klaczy.
– Przede wszystkim szkoda młodych, niesprawdzonych klaczek. Jeśli chodzi o Janów są to Babetta, Basilea, Bella Mia. Póki co wygląda to na wyprzedaż roczników 2020-2021. Ja wiem, że oni muszą coś sprzedać, już nawet odżałowałam Paternę, bo ona zostawiła dwie córki w stadninie. Ta linia "B", która była z takim trudem odtwarzana, jest teraz ot tak wysprzedawana. Wielka szkoda, Babetta jest chyba jedyną, która została po Emeraldzie, czempionie świata, a którego nasienie nie jest łatwe do zdobycia. Dlaczego idą te najlepsze z roczników, tego nie mogę zrozumieć. Przecież nie trzeba sprzedawać po kilkanaście koni z każdej stadniny, lepiej byłoby skrócić listę i przygotować taką bez szkody dla hodowli – mówiła nam Alina Sobieszak z Araby Magazine. Wszystkie wymienione przez nią konie znajdują się na liście aukcyjnej Pride of Poland.
Na młody wiek koni zwracała również uwagę prof. Krystyna Chmiel.
– Po raz kolejny jest to wysprzedawanie najlepszych koni. Jak to mawiały kiedyś ekspedientki w mięsnym "Nie ma czym handlować". Oczywiście na tej liście są konie, które mogą uzyskać wysokie ceny, ale jak się je sprzeda, to już nic nie zostanie. W ogóle jak się spojrzy na listę aukcyjną to w większości znajdują się na nich młode klacze, które jeszcze nie zostawiły w stadninach potomstwa, są 2- czy 3-letnie, jeszcze niesprawdzone w hodowli – podkreślała specjalistka ds. hodowli koni.
Jako przykład wymieniała klacz Apolonię ze stadniny w Michałowie oraz klacze Palemonę oraz Babettę z janowskiej stadniny, które figurują na aktualnej liście do Pride of Poland. Klacz Apolonia ma być natomiast licytowana podczas Summer Sale.
Przypomnijmy, tegoroczna aukcja Pride of Poland w Janowie Podlaskim odbędzie się 13 sierpnia. Dzień później zaplanowana jest Summer Sale. Aukcje odbywać się będą w hali sportowej na terenie SK Janów Podlaski.
Do tej pory chęć uczestnictwa na miejscu w Janowie Podlaskim zgłosiło kilkudziesięciu klientów, ale zgłoszenia cały czas jeszcze spływają. Dotychczas zgłoszeni klienci pochodzą m.in. z Polski, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Holandii, Belgii, Słowacji, Czech, Szwajcarii, Rumunii, USA Szwecji, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Izraela i Maroka.
Wzorem lat ubiegłych licytacje odbywać się będą stacjonarnie i online. W dniach 11-14 sierpnia w Janowie odbędzie się również XLV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi.
Lista koni na Pride of Poland:Lot. 1 Celita (SK Białka)
Lot. 2 Majama (hodowca prywatny)
Lot. 3 Babetta (SK Janów Podlaski)
Lot. 4 Elaksa (SK Michałów)
Lot. 5 Pustynia Ognia (SK Michałów)
Lot. 6 Basilea (SK Janów Podlaski)
Lot. 7 Escotia (hodowca prywatny)
Lot. 8 Paterna (SK Janów Podlaski)
Lot. 9 El Esmera (SK Michałów)
Lot. 10 Paris (SK Janów Podlaski)
Lot. 11 Frestona (hodowca prywatny)
Lot. 12 Pazienza (SK Janów Podlaski)
Lot. 13 Palisandra (SK Michałów)
Lot. 14 Alsandrina (SK Janów Podlaski)
Lot. 15 Pesalina (SK Michałów)
Lot. 16 Bogini Róż Pa (hodowca prywatny)
Lot. 17 Bella Mia (SK Janów Podlaski)
Lot. 18 Pentoria (SK Michałów/ właściciel hodowca prywatny)
Lot. 19 Wespera (SK Michałów)
Lot. 20 Palemona (SK Janów Podlaski)
Lot. 21 Calatina (hodowca prywatny)
Lot. 22 Ferrum (SK Michałów)
Lot. 23 Pegala PS (hodowca prywatny)
Lot. 1 Editoria (SK Michałów)
Lot. 2 Teodora (SK Janów Podlaski)
Lot. 3 Forga (SK Michałów)
Lot. 4 Echo Bey Asila (hodowca prywatny)
Lot. 5 Almawiwa (SK Janów Podlaski)
Lot. 6 Apolonia (SK Michałów)
Lot. 7 Aloja (SK Janów Podlaski)
Lot. 8 Golstera (SK Michałów)
Lot. 9 Ametyda (SK Janów Podlaski)
Lot. 10 Paera (hodowca prywatny)
Lot. 11 Endibia (SK Michałów)
Lot. 12 Paliada (SK Janów Podlaski)
Lot. 13 Esperana (hodowca prywatny)
Lot. 14 Lambada (SK Michałów)
Lot. 15 Eduela (SK Janów Podlaski)
Lot. 16 Pustynia PS (hodowca prywatny)
Lot. 17 Kopra (SK Michałów)
Lot. 18 Bella Bellisa (SK Janów Podlaski)
Lot. 19 Emigrannta (hodowca prywatny)
Lot. 20 Ekaja (SK Michałów)
Lot. 21 Bella La Fuerte (hodowca prywatny)
Lot. 22 Forla (SK Michałów)
Lot. 23 Pia Mari (SK Janów Podlaski)
Napisz komentarz
Komentarze