Zapowiedziało się kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski – mówi Konrad Jóźwik prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno-Historycznego Drużyna Grodu Czerwień.
Do Czermna przyjadą Wandalowie z Kotorowa, Bractwo Wojowników "Kruki" z Wielkopolski, Drużyna Wczesnośredniowieczna "Czarnej Żmiji" z Podkarpacia, Najemna Drużyna Rekonstrukcji Historycznej z Południowej Polski, Tomaszowska Drużyna Wojów Algiz, swoich przedstawicieli wystawi Drużyna Wojów Czerwień.
Grodzisko w Czermnie będzie można odwiedzać już w sobotę od godziny 12.00. Zaplanowano pokazy dawnych rzemiosł, uzbrojenia, walk i sprawności wojów. Będzie można zobaczyć jak we wczesnym średniowieczu lepiono garnki, wyrabiano biżuterię lub jak działała ówczesna kuźnia i czym handlowała zielarka. A to wszystko przy dźwiękach zespołu muzyki dawnej "Góra Trolla" z Gdańska. Nie zabraknie zabaw edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Skok do współczesności zapewnią żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, którzy zaprezentują sprzęt i uzbrojenie. Uruchomiony zostanie punkt informacyjny dla kandydatów do służby wojskowej.
Po godzinie 15.00 zaplanowano pokaz mody średniowiecznej, a potem liczne inscenizacje, które poprowadzą przedstawiciele Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej. Będzie inscenizacja wiecu słowiańskiego pt. "Czy porzucić wiarę przodków?", odtworzone zostanie oblężenie pogańskiego grodu, zaślubiny Sieciecha z Sobótką. Kulminacyjnym punktem będzie Słowiańskie Święto Ognia i Wody. Ten dzień zakończy dyskoteka średniowieczna. Także przy dźwiękach dawnych instrumentów.
W niedzielę obozowisko u stóp grodziska będzie można odwiedzać już od południa. Jak na niedzielę przystało, rodziny wojów zapraszają gości na obiad. Organizatorzy obiecują, że będzie można nie tylko posłuchać o sekretach kuchni dawnych Słowian, ale także posmakować dawnych potraw.
Tego dnia zaplanowano także inscenizację bitwy wczesnośredniowiecznej, pokaz dzielności koni i walki wojów konnych. Będzie można zrobić zakupy na dawnych straganach. Imprezę zakończy dyskoteka średniowieczna. Organizatorem imprezy są burmistrz Tyszowiec, Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne Drużyna Grodu Czerwień, Stowarzyszenie Czermno – Gród Czerwień.
Napisz komentarz
Komentarze