W Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie dotyczące realizacji filmu dokumentalnego pt. Ten skrawek ziemi to wolna Polska…Rzecz o Józefie Steglińskim „Cordzie”. Reżyserami filmu będą Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie, a inicjatorem produkcji jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Podczas spotkania Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Koła Rejonowego w Biłgoraju, zapoznał uczestników konferencji ze szczegółowym życiorysem „Corda”. Natomiast Józef Więcław, prezes ŚZŻAK Koła Rejonowego w Józefowie, przedstawił rys historyczny Bitwy pod Osuchami, jednego z największych starć partyzanckich na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Poinformował też zgromadzonych o pozyskaniu z archiwum mieszczącego się na terenie Ukrainy, ważnego dokumentu przedstawiającego w innym świetle przebieg bitwy, decyzje bojowe sowieckich oddziałów partyzanckich okrążonych razem z oddziałami AK i BCh pod Osuchami.
„Cord” – dowódca, harcerz, harcmistrz jest postacią bohaterską i tragiczną. Ten patriota nie wahał się dla miłości do Ojczyzny poświęcić własnego życia. Pomimo że urodził się w Łodzi, gdzie do dziś mieszka jego najbliższa rodzina, rozkaz Polskiego Państwa Podziemnego walki z niemieckim okupantem i najeźdźcą bohatersko realizował do końca na ziemi biłgorajskiej.
Po udanym przebiciu się przez niemieckie okrążenie podczas Bitwy pod Osuchami, powrócił po swoich żołnierzy na pole bitwy i zginął trafiony śmiertelnie w głowę 25 czerwca 1944 roku o świcie, wypełniając dane słowo rannym, pozostawionym na tyłach żołnierzom. Władze PRL i poprawność polityczna nie dostrzegały potrzeby uhonorowania komendanta Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej. Dopiero w latach 90 jego podkomendni, mieszkańcy Biłgoraja, Żołnierze 9 pp Legionów Ziemi Zamojskiej Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej ufundowali z własnych składek swojemu dowódcy grobowiec na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju. Film przywróci pamięć i czyny tego bohatera oraz jego żołnierzy – mieszkańców ziemi biłgorajskiej.
W dokumencie przywołany zostanie także tragiczny czas walki o wolność Ojczyzny, m.in. podczas największej bitwy partyzanckiej, po stronie aliantów zachodnich w II wojnie światowej, z regularną armią niemiecką pod Osuchami. Produkcja oddaje cześć poległym w czasie II wojny światowej dowódcom, żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Sięgając po nieznane dotychczas materiały archiwalne z terenu byłego ZSRR, relacjonujące przebieg niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej podczas Bitwy pod Osuchami, odkłamany zostanie przekazywany w okresie komunizmu obraz walki otoczonych oddziałów Polskiego Państwa Podziemnego i przybyłej na teren Puszczy Solskiej partyzantki sowieckiej.
Podczas konferencji jej uczestnicy zaprosili do współpracy przy realizacji filmu historyków reprezentujących różne instytucje naukowe, członków rodzin uczestników bitwy, regionalistów, członków organizacji kombatanckich i patriotycznych, grupy rekonstrukcyjne itp. Lista chętnych do współpracy jest wciąż otwarta. Twórcy filmu na materiały czekają do września, a obraz ma być gotowy w listopadzie.
Produkcja filmu realizowana jest w ramach dofinansowania z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność po polsku, środkom własnym Stowarzyszenia oraz społecznemu wsparciu środowisk patriotycznych ziemi biłgorajskiej.
Napisz komentarz
Komentarze