Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:19
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Powstanie film o „Cordzie”

Już jesienią powstanie film przedstawiający losy ppor. Józefa Steglińskiego ps. „Cord”. W okresie II wojny światowej był on dowódcą Armii Krajowej obwodu biłgorajskiego. Walczył m.in. w Bitwie Pod Osuchami. Twórcy szukają materiałów, które można będzie wykorzystać przy produkcji.
Biłgoraj: Powstanie film o „Cordzie”

W Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie dotyczące realizacji filmu dokumentalnego pt. Ten skrawek ziemi to wolna Polska…Rzecz o Józefie Steglińskim „Cordzie”. Reżyserami filmu będą Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie, a inicjatorem produkcji jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. 

Podczas spotkania Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Koła Rejonowego w  Biłgoraju, zapoznał uczestników konferencji ze szczegółowym życiorysem „Corda”. Natomiast Józef Więcław, prezes ŚZŻAK  Koła Rejonowego w Józefowie, przedstawił rys historyczny Bitwy pod Osuchami, jednego z największych starć partyzanckich na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Poinformował też zgromadzonych o pozyskaniu z archiwum mieszczącego się na terenie Ukrainy, ważnego dokumentu przedstawiającego w innym świetle przebieg bitwy, decyzje bojowe sowieckich oddziałów partyzanckich okrążonych razem z oddziałami AK i BCh pod Osuchami.

„Cord” – dowódca, harcerz, harcmistrz jest postacią bohaterską i tragiczną. Ten patriota nie wahał się dla miłości do Ojczyzny poświęcić własnego życia. Pomimo że urodził się w Łodzi, gdzie do dziś mieszka jego najbliższa rodzina, rozkaz Polskiego Państwa Podziemnego walki z niemieckim okupantem i najeźdźcą bohatersko realizował do końca na ziemi biłgorajskiej.

Po udanym przebiciu się przez niemieckie okrążenie podczas Bitwy pod Osuchami, powrócił po swoich żołnierzy na pole bitwy i zginął trafiony śmiertelnie w głowę 25 czerwca 1944 roku o świcie, wypełniając dane słowo rannym, pozostawionym na tyłach żołnierzom. Władze PRL i poprawność polityczna nie dostrzegały potrzeby uhonorowania komendanta Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej. Dopiero w latach 90 jego podkomendni, mieszkańcy Biłgoraja, Żołnierze 9 pp Legionów Ziemi Zamojskiej Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej ufundowali z własnych składek swojemu dowódcy grobowiec na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju. Film przywróci pamięć i czyny tego bohatera oraz jego żołnierzy – mieszkańców ziemi biłgorajskiej.

W dokumencie przywołany zostanie także tragiczny czas walki o wolność Ojczyzny, m.in. podczas największej bitwy partyzanckiej, po stronie aliantów zachodnich w II wojnie światowej, z regularną armią niemiecką pod Osuchami. Produkcja oddaje cześć poległym w czasie II wojny światowej dowódcom, żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Sięgając po nieznane dotychczas materiały archiwalne z terenu byłego ZSRR, relacjonujące przebieg niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej podczas Bitwy pod Osuchami, odkłamany zostanie przekazywany w okresie komunizmu obraz walki otoczonych oddziałów Polskiego Państwa Podziemnego i przybyłej na teren Puszczy Solskiej partyzantki sowieckiej.

Podczas konferencji jej uczestnicy zaprosili do współpracy przy realizacji filmu historyków reprezentujących różne instytucje naukowe, członków rodzin uczestników bitwy, regionalistów, członków organizacji kombatanckich i patriotycznych, grupy rekonstrukcyjne itp. Lista chętnych do współpracy jest wciąż otwarta. Twórcy filmu na materiały czekają do września, a obraz ma być gotowy w listopadzie. 

Produkcja filmu realizowana jest w ramach dofinansowania z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z programu Fundusz Patriotyczny – Edycja 2023 Wolność po polsku, środkom własnym Stowarzyszenia oraz społecznemu wsparciu środowisk patriotycznych ziemi biłgorajskiej.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama