Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 18:36
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gm. Hrubieszów: Pierwszy klaps do filmu dokumentalnego o wędrówce Gotów

W ubiegły weekend ponad 20-osobowa ekipa ze Stowarzyszenia „Wioska Gotów" wzięła udział w realizacji zdjęć do krótkiego filmu dokumentalnego, który będzie otwierał wystawę w budowanym obecnie Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Małomęczu. Reżyserem filmu jest wybitny filmowiec Zdzisław Cozac, który w Czumowie zrealizował popularno-naukowy film Bitwa nad Bugiem.
Plan filmowy zaczął się od Wolina, ponieważ tam dostępne były łodzie, które można było wykorzystać do nagrania ujęć przeprawy Gotów. A tak naprawdę Goci dotarli do ujścia Wisły. Tak więc okolice Wolina „grały” ujście Wisły do Morza Bałtyckiego.
Plan filmowy zaczął się od Wolina, ponieważ tam dostępne były łodzie, które można było wykorzystać do nagrania ujęć przeprawy Gotów. A tak naprawdę Goci dotarli do ujścia Wisły. Tak więc okolice Wolina „grały” ujście Wisły do Morza Bałtyckiego.

Kilkunastominutowy popularnonaukowy film o Gotach powstaje na zlecenie gminy Hrubieszów. Jest on jedną z części projektu utworzenia Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu. Projekt obejmuje nie tylko budowę centrum i jego wyposażenie, ale także przygotowanie wystawy, której jedną z części będzie film o Gotach. Scenariusz filmu opracowano w oparciu o wydarzenia znane z antycznych źródeł historycznych. Pierwsze ujęcia do filmu o wędrówce Gotów z obecnej południowej Skandynawii przez Polskę do Morza Czarnego kręcono w okolicach Wolina, w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.

„Słowianie” i „Wikingowie” pomogli „Gotom z Masłomęcza”

– W nagraniach na Wolinie wzięło udział 21 osób ze Stowarzyszenia „Wioska Gotów” w Masłomęczu i Stowarzyszenia Hellas et Roma z Lublina. Towarzyszyli nam rekonstruktorzy z innych grup, którzy zajmują się odtwarzaniem Słowian lub Wikingów. Tym razem zostali przebrani w gockie stroje i tak towarzyszyli nam w realizacji nagrań. Właściciele łodzi odtwarzają wydarzenia z wczesnego średniowiecza" zamiast z XI w., a na potrzeby filmu zostali przebrani w gockie stroje i tym razem z nami pływali łodzią – opowiada Bartłomiej Bartecki ze Stowarzyszenia „Wioska Gotów” w Masłomęczu.

„Goci z Masłomęcza” wraz z ekipą filmową wybrali się do Wolina na Festiwal Słowian i Wikingów, po to aby skorzystać z łodzi, które idealnie nadawały się do zdjęć obrazujących wyprawę Gotów z obecnej Skandynawii do ujścia Wisły na bałtyckim wybrzeżu.

– W miniony weekend nagraliśmy scenkę, kiedy król Berig z Gotami dociera na 3 łodziach do bałtyckiego wybrzeża, a stamtąd rozpoczyna wielką wędrówkę Gotów przez tereny współczesnej Polski. Goci płyną i wysiadają z łodzi, chodzą po nadbałtyckiej plaży. Są także ujęcia obrazujące obecność Gotów w świętych miejscach, w kamiennych kręgach – opowiada uczestnik planu filmowego masłomęckich Gotów na Wolinie.

Masłomęcz był Brukselą dla ówczesnych Gotów 

Cały film o Gotach ma by gotowy do końca tego roku. W ciągu 2-3 najbliższych miesięcy zostanie zorganizowanych co najmniej kilka filmowych plenerów do tego filmu.

– Ze wszystkich nagranych materiałów, docelowo powstanie film, który będzie wyświetlany na początku wystawy w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w „Wiosce Gotów” w Masłomęczu. Będzie w nim prezentacja, kim są Goci, skąd wyruszyli, gdzie dotarli i dlaczego Masłomęcz jest tak ważny na trasie ich wędrówki – tłumaczy Bartłomiej Bartecki.

W planach filmowców są jeszcze zdjęcia pod Hrubieszowem, w miejscach wykopalisk związanych z obecnością Gotów w różnych miejscach Polski. W filmie będą także wywiady z naukowcami, którzy zajmują się badaniem obecności Gotów w różnych miejscach obecnej Europy. Film zostanie wzbogacony o różne animacje i wizualizacje.

Reżyserem filmu o Gotach jest Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator kamer. Jest on autorem między innymi nagradzanego cyklu popularno-naukowego pt. „Tajemnice początków Polski”. Zdzisław Cozac również jest reżyserem 8-minutowego dokumentu „Bitwa nad Bugiem 1018” o zwycięskiej przeprawie wojsk Bolesława Chrobrego w marszu na Kijów, który nagrano na początku lipca 2021 r. w Czumowie.

Film o Gotach będzie prezentowany zwiedzającym wystawę w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Wiosce Gotów w Masłomęczu. Jego otwarcie jest planowane na styczeń 2025 roku.

– Obecnie prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Tak więc spodziewamy się że centrum zostanie otwarte zgodnie z planowanym terminem – poinformował nas Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hel 14.08.2023 20:08
Zastanawia mnie kto tak męczył to masło???

PO co 09.08.2023 07:43
Promować niemieckie grabieże, tylko goci tu mieszkali?

Heh 09.08.2023 15:04
Najlepiej promować obecnie mieszkających bezrobotnych. Przecież jedna z najwyższych stóp bezrobocia w regionie a pewnie i kraju to jest osiągnięcie.

Got 25.08.2023 10:28
Od kiedy Goci to Niemcy?

Cośtamwiem 26.08.2023 17:12
No w tamtym konkretnym momencie w czasie prawdopodobnie tylko albo głównie goci i gepidzi ;)

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama