W niedzielę zaplanowano mszę polową (godz. 11), po której ma się odbyć część uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Widowiskowe pokazy kawaleryjskie, które co roku ściągają tłumy, przewidziano na okolicznych polach godz. 13.30.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku uroczyście odsłonięto w Wolicy Śniatyckiej Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, co było zwieńczeniem wieloletnich wysiłków członków Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Budowa pochłonęła ponad 4 mln zł. Jego głównym elementem są wielkie, kilkunastometrowe skrzydła husarskie umiejscowione w stropie betonowego pulpitu, do którego prowadzą schody z czterech stron i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdują się znaki 40 pułków kawalerii. Pomiędzy skrzydłami umocowane zostały odlane z brązu sylwetki trzech szarżujących kawalerzystów.
Pomnik ma przypominać o zwycięstwie polskich żołnierzy nad armią Siemiona Budionnego. Do Wolicy Śniatyckiej przybyło w zeszłym roku dwóch wicepremierów, szef Instytutu Pamięci Narodowej, biskup polowy Wojska Polskiego i metropolita lwowski oraz wielu innych znamienitych gości. Wydarzenie było częścią obchodów Święta Kawalerii Polskiej.
W tym roku też będzie się działo. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Dzień wcześniej, czyli w sobotę (26 sierpnia), swoją uroczystość w Wolicy Śniatyckiej organizują władze samorządowe. O godz. 17 rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu solistki Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Katarzyny Zawady. Po ceremoniale wojskowym, przygotowanym przez kompanię honorową 19. Batalionu Zmechanizowanego z Chełma, o zwycięskiej potyczce sprzed 103 lat będą mówić przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście, później zabrzmi salwa honorowa i zostanie odczytany apel poległych, a na zakończenie tej części uroczystości w miejscu pamięci zostaną złożone kwiaty. Zgodnie ze zwyczajem obchody będą również okazją do wręczenia odznaczeń i statuetek dla najbardziej zasłużonych mieszkańców gminy Komarów-Osada. Obchody zakończy pokaz teatru ognia „Hesperydy” z Klubu Wojskowego 19. Batalionu Zmechanizowanego z Chełma.
31 sierpnia 1920 r. 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rómmla – mimo przewagi liczebnej i lepszego uzbrojenia przeciwnika – zwyciężyła sowiecką Armię Konną Siemiona Budionnego. Zwycięstwo pod Komarowem było jednym z największych triumfów w dziejach jazdy polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze