Stowarzyszenie im. Marianny Gumieli „Powrót do źródeł” zrealizowało w tym roku dwa projekty. Pierwszy zatytułowany „Powrót do źródeł” obejmował otwarcie Izby Pamięci w rodzinnym domu Marianny Gumieli w miejscowości Sumin, następnie organizację warsztatów muzycznych, a na koniec organizację I Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego im. Marianny Gumieli. Te inicjatywy były sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Stowarzyszenie dostało jeszcze drugą dotację z Euroregionu Roztocze w związku z realizacją zadania pn. „Obywatelskie Roztocze, Działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza” i przeznaczyło ją na opracowanie i wydanie śpiewnika z pieśniami z repertuaru Marianny Gumieli. Śpiewnik jest już gotowy. Zawiera teksty i nuty do 44 pieśni z lat międzywojennych i powojennych.
Pierwsze egzemplarze otrzymali w prezencie wykonawcy, którzy wzięli udział w I Regionalnym Festiwalu Folklorystycznym, Muzeum Regionalne im. J. Petera w Tomaszowie, Muzeum Zamojskie. Śpiewnik ma trafić także do 15 bibliotek w Polsce. Dla zainteresowanych publikacja jest też dostępna (bezpłatnie) w Izbie Pamięci w Suminie. Ponieważ wydano tylko 200 egzemplarzy, warto się spieszyć, by mieć w swojej domowej bibliotece taką perełkę.
Publikacja „Taka się już śpiewająca urodziłam” będzie miała kontynuację.
– W planach na przyszły rok mamy publikację drugiej części śpiewnika. Do opracowania zostało nam ponad 30 pieśni z archiwalnych nagrań – zapowiada Barbara Gumiela, synowa śpiewaczki, żona Sylwestra Gumieli – najmłodszego syna Marianny i przedstawiciela Stowarzyszenia.
Napisz komentarz
Komentarze