Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 07:17
Reklama Baner reklamowy Akademii Zamojskiej
Reklama

Saudyjska fortuna: wpływ Arabii Saudyjskiej na światową piłkę nożną

Saudyjska fortuna: wpływ Arabii Saudyjskiej na światową piłkę nożną

Ośmiu piłkarzy z Arabii Saudyjskiej znalazło się w pierwszej dwudziestce najlepiej zarabiających zawodników w tym roku. Trzech znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepiej opłacanych sportowców, przy czym dwóch wcześniej nie znajdowało się nawet w pierwszej pięćdziesiątce. Jeśli interesuje Cię świat piłkarski, na stronie GGBet znajdziesz aktualne statystyki i informacje o poszczególnych zawodnikach oraz zespołach.

Kulisy historycznych kontraktów: rekordowe transfery w świecie piłki nożnej

Tego lata Lionel Messi mógł podpisać rekordowy kontrakt w historii sportu. Argentyńczyk otrzymał ofertę od Al-Hilal z roczną pensją w wysokości 600 milionów euro. Siedmiokrotny zdobywca Złotej Piłki wolał jednak przenieść się do klubu MLS Inter Miami i w rezultacie nie znalazł się nawet w pierwszej piątce najlepiej opłacanych zawodników.

Po tym niepowodzeniu Al-Hilal przestawił się na francuskiego napastnika Kyliana Mbappe, próbując wykorzystać jego konflikt z zarządem PSG. Francuski klub zgodził się sprzedać swoją główną gwiazdę za rekordową jak na piłkarskie standardy kwotę 300 mln euro, ale Mbappe odmówił kontraktu z pensją w wysokości 700 mln euro rocznie.

Jednak w większości przypadków saudyjskie kluby osiągały swoich celów. Pół roku po Ronaldo na Półwysep Arabski przeniosło się wiele gwiazd piłki nożnej w wieku przedemerytalnym według piłkarskich standardów.

Kalidou Koulibaly przenosi się z Chelsea do saudyjskiego Al-Hilal

Kalidou Koulibaly również przenosi się z Chelsea do saudyjskiego Al-Hilal. Czynnikiem decydującym o tej decyzji były pieniądze, czego nie ukrywał Kalidou Koulibaly. Al-Hilal osiągnęło werbalne porozumienie z Chelsea w sprawie transferu obrońcy, a także uzgodniło z zawodnikiem warunki osobistego kontraktu. Umowa będzie obowiązywać przez 3 lata. Transakcja jest zamknięta, dokumenty zostaną wkrótce podpisane. Poinformowano, że Koulibaly otrzyma 30 milionów euro rocznie.

Wcześniej Al-Hilal uzgodnił transfer pomocnika Rubena Nevesa z Wolverhampton za 47 milionów funtów. Koulibaly jest czwartym zawodnikiem, który opuścił Chelsea na rzecz Arabii Saudyjskiej. Wcześniej do Al Ittihad przeniósł się Ngolo Kante, a Al Nasr i Al Ahli uzgodniły transfery odpowiednio Hakima Ziyesha i Edouarda Mendy'ego.

Koulibaly dołączył do Chelsea latem ubiegłego roku, po tym jak został kupiony z Napoli za 38+2 mln €. W ubiegłym sezonie Senegalczyk rozegrał dla klubu 32 mecze we wszystkich rozgrywkach, strzelił 2 gole i zanotował 1 asystę.

Jak zmieniły się pensje gwiazd piłki nożnej po przeprowadzce do Arabii Saudyjskiej?

Dzięki hojności Saudyjczyków Karim Benzema i Cristiano Ronaldo stali się najlepiej opłacanymi sportowcami na świecie z rocznymi pensjami w wysokości 200 milionów euro, nie licząc premii. Na przykład Ronaldo, przed przejściem do Al-Nasr, zarabiał około 31 mln euro rocznie. Benzema, który został najlepszym piłkarzem świata w 2021 roku, zarabiał 19 mln euro w Realu Madryt.

  • Karim Benzema: od 19 mln do 200 mln EUR;
  • Cristiano Ronaldo: od 31 mln do 200 mln EUR;
  • N'Golo Kante: od 25 mln do 100 mln EUR;
  • Malcom: od 3.5 mln do 60 mln EUR;
  • Jordan Henderson: od 8.5 mln do 42 mln EUR.

Te astronomiczne kontrakty pokazują, jak znaczący wpływ mają saudyjscy inwestorzy na światowy rynek piłkarski, przyciągając światowej klasy piłkarzy swoją hojnością.

Najbogatsi piłkarze na świecie

Największą reprezentację w pierwszej dwudziestce najlepiej opłacanych piłkarzy od 2023 roku mają mistrzostwa Arabii Saudyjskiej, które wcześniej nawet nie pojawiały się w tych zestawieniach. Czterech graczy znalazło się w pierwszej piątce, a sześciu w pierwszej dziesiątce. W sumie ośmiu z dwudziestu najlepiej opłacanych piłkarzy gra dla saudyjskich klubów.

Lista najbogatszych piłkarzy na świecie wygląda jak poniżej:

  • Karim Benzema: 200 mln EUR;
  • Cristiano Ronaldo: 200 mln EUR;
  • Kylian Mbappe: 110 mln EUR;
  • N'Golo Kante: 100 mln EUR;
  • Malcom: 60 mln EUR;
  • Lionel Messi: 54 mln EUR;
  • Neymar: 53 mln EUR;
  • Jordan Henderson: 42 mln EUR.
  • Sadio Mane: 40 mln EUR;
  • Frenkie de Jong: 37 mln EUR.

Wśród mistrzostw Europy angielska Premier League ma największą reprezentację — pięciu graczy. Ale wszyscy poza pierwszą dziesiątką. W sumie europejskie kluby mają tylko trzech zawodników w pierwszej 10. Najwyżej opłacany jest Mbappe - 100 milionów euro. Mbappe z pewnością otrzyma również premię w wysokości 60 milionów za lojalność wobec klubu.

Brazylijski kolega Mbappe z drużyny, Neymar, znajduje się na ósmym miejscu z kwotą 53 mln euro, podczas gdy holenderski pomocnik Barcelony, Frankie de Jong, zamyka pierwszą dziesiątkę z kwotą 37,5 mln euro. Messi również znalazł się w pierwszej 10. Jego kontrakt z Interem Miami obejmuje wynagrodzenie w wysokości 54 mln euro.

Wyjątkowy kontrakt czeka Messiego w Stanach Zjednoczonych

Na początku łata wokół Messiego narosło wiele plotek. Po ogłoszeniu jego odejścia z Paris Saint-Germain dziennikarze przedstawili trzy opcje kontynuacji kariery Argentyńczyka. Pierwszą z nich była Barcelona, zamierzająca przywrócić Lionela. Drugą był saudyjski Al-Ahli, który zaoferował napastnikowi dwuletni kontrakt o wartości 1,2 mld euro. Piłkarz wolał jednak trzecią opcję — Inter Miami.

Lionel udzielił świetnego wywiadu dla Mundo Deportivo, w którym wyjaśnił swój wybór. Według 35-letniego zawodnika, jego marzeniem był powrót do Barcelony. Jednak klub ostatecznie nigdy nie złożył mu oficjalnej oferty, ograniczając się jedynie do rozmów z zawodnikiem.

Argentyńczyk stwierdził, że hiszpańska prasa zrobiła z niego "złego faceta" w 2021 roku. Kłamstwa i plotki w mediach były trudne dla rodziny zawodnika. A w świetle problemów finansowych Barcelony, która musiałaby sprzedać zawodników za powrót Messiego, nie chciał ponownie stawić czoła potępieniu. Dlatego zdecydowano się na przeprowadzkę do Ameryki, gdzie rodzina Lionela będzie z dala od takiej presji.

Messi będzie zarabiał 54 milionów euro rocznie w Interze, ale w Ameryce będzie miał inne źródła dochodu. Argentyńczyk został zwabiony do Major League Soccer (MLS) dzięki pomocy Apple i Adidasa. Ten pierwszy został głównym nadawcą ligi od 2023 roku. Firma zaoferowała Lionelowi udział w zyskach z przychodów, które przyniosą nowi subskrybenci MLS Season Pass — karnetu na ekskluzywne transmisje wszystkich meczów sezonu. Mecze ligowe można oficjalnie oglądać tylko w tym serwisie, a po przejściu gwiazdora liczba widzów z pewnością wzrośnie.

Adidas jest jednym z największych sponsorów MLS, a od kilku lat ma również osobisty kontrakt z Messim. Teraz jednak Argentyńczyk będzie miał nową umowę z firmą. Firma przekaże piłkarzowi określony procent przychodów związanych z jego przejściem do Interu Miami.

Wnioski

wpływ Arabii Saudyjskiej na światową piłkę nożną jest niepodważalny. Hojność saudyjskich inwestorów przyciąga światowej klasy piłkarzy do klubów na Półwyspie Arabskim, zmieniając krajobraz finansowy sportu. Ośmiu piłkarzy z Arabii Saudyjskiej w czołowej dwudziestce najlepiej zarabiających to dowód na potęgę tego kraju na arenie futbolowej.

Kontrowersyjne kontrakty i rekordowe transfery świadczą o rozwoju piłki nożnej w regionie. Z kolei, wybór Lionela Messiego do Inter Miami z pewnością dodaje amerykańskiej lidze prestiżu. To zaledwie wierzchołek góry lodowej, a w miarę rozwoju sportu i ekonomii w Arabii Saudyjskiej, można spodziewać się dalszego wpływu na świat piłki nożnej w przyszłości.

Należy korzystać, tylko z bukmacherów legalnie działających w Polsce tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego."


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: "Decyzją Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego został przygotowany projekt uchwały mający na celu przekazanie partnerskiemu Powiatowi Lwóweckiemu który ucierpiał podczas powodzi, kwoty 100.000, 00 zł"- na bibliotekęnie ma kasy ale na PR w kontekście powodzi etatowy członek zarządu powiatu Markę Poznański szaleje. Przecież pomoc regionom powodziowym już w drodze od państwa a te 100 tysi lepiej zachować bo na Lubelskie kasa zostanie pewnie ograniczona w takiej sytuacji.Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:42Źródło komentarza: Hrubieszów: Otwarcie wypożyczalni w napiętej atmosferzeAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Ty z tych co stosują zasadę "m**** w kubeł, bo na twoje miejsce jest dziesięciu"? Strach cię obleciał, że trzeba będzie pracowników szanować?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 10:45Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Uwielbiam twoje durnoty panie burak. "Regulacje dot. sygnalistów i związane z tym procedury, nie stanowią nowości w porządku prawnym wielu innych państw. Przykładowo Wielka Brytania już od 1999 r. posiada stosowne regulacje w tym zakresie. W ramach Public Interest Disclosure Act, sygnaliści są chronieni przed odwetem ze strony pracodawcy. Regulacje PIDA przewidują trzy procedury sygnalizacji – wewnątrz organizacji, na zewnątrz do organów administracyjnych lub, też na zewnątrz, ale do organizacji pozarządowych np. mediów. Stosowne regulacje posiadają również Niemcy i Holandia"Data dodania komentarza: 26.09.2024, 08:19Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama