Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:54
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biłgoraj: Szable na wystawie [ZDJĘCIA]

5 września w salach wystawowych Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „Szable w rękach powstańców styczniowych ze zbiorów Janusza Jarosławskiego”. Na wystawie zostało zaprezentowanych 25 egzemplarzy broni, której wzory były używane przez uczestników tego zrywu niepodległościowego.
Biłgoraj: Szable na wystawie [ZDJĘCIA]

Wernisaż wystawy rozpoczął Marek Majewski, dyrektor Muzeum w Biłgoraju, który powitał zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał starosta powiatu biłgorajskiego Andrzej Szarlip.

– Historia naszego kraju jest bardzo trudna. Wymagała wielu ofiar od naszych przodków. Takim przykładem jest m.in. Powstanie Styczniowe. Wolność, która została wywalczona krwią wielu poległych, jak powiedział przed laty papież Jan Paweł II, nie jest nam dana raz na zawsze, tylko jest ona nam zadana. Chciałbym, abyśmy takimi wydarzenia przedstawiali historię młodemu pokoleniu – mówił starosta.

Podczas wydarzenia Stefan Szmidt wyrecytował dwa wiersze o tematyce powstańczej. Niespodzianką na wernisażu było pojawienie się „duchów powstańczych”, z których jeden odczytał tekst przypominający o bitwach pod Biłgorajem, Panasówką i Batorzem, życząc jednocześnie wszystkim zgromadzonym wzruszającej kontemplacji nad orężem, którym powstańcy próbowali wywalczyć zagrabioną przez wroga wolność Polski. Pomysłodawcą „powstańczych duchów”, którzy przyszli zobaczyć swój oręż był Tomasz Bordzań, kustosz biłgorajskiego muzeum, a wykonawcami: Jan Paluch i członkowie „Stowarzyszenia Klub Historyczny. Rok 1863” z Kielc.

Następnie właściciel kolekcji i autor wystawy Janusz Jarosławski zaprezentował i omówił eksponowane szable. Po jego wystąpieniu odbyły się rozmowy tematyczne wśród zainteresowanych osób. Warto zaznaczyć, że powstańcy, pozbawieni własnego zaplecza przemysłowego, zostali zmuszeni do korzystania z oręża będącego na wyposażeniu ówczesnych armii państw zaborczych: austriackiej, rosyjskiej i pruskiej oraz z zakupionego z innych państw europejskich (m.in.: Francji i Anglii) lub zdobytego w walce na oddziałach rosyjskich.

Na wystawie zostały zaprezentowane szable: polskie karabele, szable austriackie, rosyjskie i francuskie oraz pruska i węgierska. Uzupełnieniem do eksponatów są barwne fotogramy przedstawiające ten sam rodzaj oręża, który należał do znanych dowódców zrywu niepodległościowego, m.in.: gen. Józefa Bema, gen. Mariana Langiewicza, gen. Zygmunta Sierakowskiego, a które znajdują się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Uwagę na wystawie zwraca również wieloformatowy fotogram obrazu Aleksandra Sochaczewskiego pt. „Pożegnanie Europy”, którego oryginał eksponowany jest w zbiorach Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Ekspozycja została dofinansowana ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, a jej organizacja nawiązuje do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wernisaż zgromadził wielu uczestników, wśród których były władze powiatowe i miejskie, samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie powiatu i uczniowie ze szkół średnich oraz miłośnicy tematyki powstańczej i militarnej.

Wydarzeniu towarzyszył katalog autorstwa Janusza Jarosławskiego „Szable w rękach powstańców styczniowych”.

Ekspozycję można zwiedzać do 9 listopada br. „Kronika Tygodnia” objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama