Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 21:45
Reklama
Reklama

Tam, gdzie leży ułan (w sobotę uroczyste upamiętnienie miejsca)

Nie mówią o nim żołnierz, ułan, obrońca, tylko po prostu Piotr. Skrzyknęli się, żeby ocalić od zapomnienia leśną mogiłę Piotra Szpyrki, 19-letniego ułana, który w 1939 r. pod Krasnobrodem oddał życie za ojczyznę. W sobotę (24 września) odbędzie się uroczyste upamiętnienie miejsca jego śmierci i wiecznego spoczynku.
Tam, gdzie leży ułan (w sobotę uroczyste upamiętnienie miejsca)

Autor: Archiwum

Odłamki pocisku artyleryjskiego dopadły ułana w lesie w odległości ok. 3 km od Zielonego (gm. Krasnobród) i ok. 2 km od Łuszczacza (gm. Susiec). Tam też Piotr Szpyrka został pochowany. – Od kilku lat zbieraliśmy informacje na temat mogiły, przeglądaliśmy m.in. kroniki szkolne i harcerskie, rozmawialiśmy z najstarszymi mieszkańcami, spisywaliśmy relacje – opowiada Dorota Burda z Tomaszowskiego Klubu Miłośników Historii.

Reklama

Na miejscu spoczynku Piotra Szpyrki ustawiony był drewniany krzyż. Gdy po latach spróchniał, Władysław Kłyż – aby ocalić od zapomnienia mogiłę – zastąpił go metalowym. Pan Władysław już nie żyje, ale postawiony przez niego krzyż dalej stoi.

Ocalić od zapomnienia

Członkowie Tomaszowskiego Klubu Miłośników Historii wraz ze swoimi kolegami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułk Piechoty Legionów postanowili kontynuować dzieło pana Władysława. Kupili nieśmiertelnik, a także kamień, który pomogli im przetransportować na miejsce leśnicy. – Każdy z nas dołożył coś od siebie – mówi pani Dorota. – Pomagali Nadleśnictwo Zwierzyniec, burmistrz Krasnobrodu oraz wiele innych osób. Chcemy wiedzieć jak najwięcej na temat młodego żołnierza, który oddał życie za ojczyznę, dlatego wystąpiliśmy do warszawskiego IPN-u o wszelkie informacje na jego temat. Może w przyszłości uda się przeprowadzić ekshumację?

Wiadomo, że 19-letni Piotr Szpyrka był ułanem Krakowskiej Brygady Kawalerii. Z relacji Marii Cios z Łuszczacza wynika, że jej matka Marianna Portka wraz z Genowefą Ścirką i Anną Portką były świadkami jego śmierci. – We wrześniu 1939 r. do zabudowań gospodarczych mamy w Łuszczaczu wbiegł żołnierz krzycząc, by jak najszybciej wszyscy opuścili zabudowania i uciekali, bo zaraz tu będzie straszliwy bój – opowiada Maria Cios.

Wszyscy szybko zaczęli uciekać do pobliskiego lasu. Chwilę później słyszeli pierwsze wybuchy i strzały. Marianna Portka podkreślała, że "kule latały wszędzie". W lesie napotkali sanitariuszkę z ciężko rannym żołnierzem. – Mama z koleżankami podbiegły do sanitariuszki, aby pomóc opatrzyć rannego – relacjonuje pani Maria. – Mama trzymała głowę rannego na kolanach, a sanitariuszka próbowała zatamować krwawiącą ranę.

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Józef 04.10.2016 08:12
Pełna relacja tutaj: http://www.krasnobrod.org/2016/09/25/pogrzeb-ulana-piotra-szpyrki-poleglego-77-lat-temu-24-09-2106/

Reklama
czytelnik 22.09.2016 10:25
Takich mogił w lasach jest dużo ,warto o nich pisać i przypominać bo niestety świadkow tamtych dni jest coraz mniej ,kto wie niech opowiada i spisuje wspomnienia ,by zawsze o tym późniejsze pokolenia pamietaly .

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CelebrytkaTreść komentarza: Kolejne kuriozum w tym mieście. Symboliczne otwarcie 😱😁 Skoro już funkcjonuje to po co ? No bo trzeba się popuszyć, popozować do zdjęć i popromować. Ale zaraz będzie i tak na ustach wszystkich ze względu na referendum. To dopiero będzie pełnia szczęścia 😁Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: JANTreść komentarza: A może przejścia dla pieszych co 10 metrów i wszech obecne ronda prezydencie Zamoscia oraz radni parkingi i jeszcze raz parkingi Nowe miasto się dusiData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: WacławTreść komentarza: Może sklep przenieść na stronę ekonomika i problem się skończyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: Świadomy pieszyTreść komentarza: Przejścia w zamościu to porażka jak przystanek koło rolniczaka. Przy szkołach typu 3LO, przedszkole nr.4 . Przejścia powinny być przy szkołach tyle ile trzeba ale NA ŻĄDANIE z guziczkiem i światłem jak obok zielonego ryneczkuData dodania komentarza: 22.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: i co na to Hereta z oficjalnego organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:56Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Już nie mówiąc o tym, że jak ktoś pracuje na drugą zmianę to nie ma czym wrócić. A tak w ogóle, to kto wymyślił, żeby gminę Narol dać do Podkarpacia, skoro jest znacznie lepiej skomunikowana z Lubelskim?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:19Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiego
Reklama