Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:04
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Tam, gdzie leży ułan (w sobotę uroczyste upamiętnienie miejsca)

Nie mówią o nim żołnierz, ułan, obrońca, tylko po prostu Piotr. Skrzyknęli się, żeby ocalić od zapomnienia leśną mogiłę Piotra Szpyrki, 19-letniego ułana, który w 1939 r. pod Krasnobrodem oddał życie za ojczyznę. W sobotę (24 września) odbędzie się uroczyste upamiętnienie miejsca jego śmierci i wiecznego spoczynku.
Tam, gdzie leży ułan (w sobotę uroczyste upamiętnienie miejsca)

Autor: Archiwum

Odłamki pocisku artyleryjskiego dopadły ułana w lesie w odległości ok. 3 km od Zielonego (gm. Krasnobród) i ok. 2 km od Łuszczacza (gm. Susiec). Tam też Piotr Szpyrka został pochowany. – Od kilku lat zbieraliśmy informacje na temat mogiły, przeglądaliśmy m.in. kroniki szkolne i harcerskie, rozmawialiśmy z najstarszymi mieszkańcami, spisywaliśmy relacje – opowiada Dorota Burda z Tomaszowskiego Klubu Miłośników Historii.

Na miejscu spoczynku Piotra Szpyrki ustawiony był drewniany krzyż. Gdy po latach spróchniał, Władysław Kłyż – aby ocalić od zapomnienia mogiłę – zastąpił go metalowym. Pan Władysław już nie żyje, ale postawiony przez niego krzyż dalej stoi.

Ocalić od zapomnienia

Członkowie Tomaszowskiego Klubu Miłośników Historii wraz ze swoimi kolegami z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułk Piechoty Legionów postanowili kontynuować dzieło pana Władysława. Kupili nieśmiertelnik, a także kamień, który pomogli im przetransportować na miejsce leśnicy. – Każdy z nas dołożył coś od siebie – mówi pani Dorota. – Pomagali Nadleśnictwo Zwierzyniec, burmistrz Krasnobrodu oraz wiele innych osób. Chcemy wiedzieć jak najwięcej na temat młodego żołnierza, który oddał życie za ojczyznę, dlatego wystąpiliśmy do warszawskiego IPN-u o wszelkie informacje na jego temat. Może w przyszłości uda się przeprowadzić ekshumację?

Wiadomo, że 19-letni Piotr Szpyrka był ułanem Krakowskiej Brygady Kawalerii. Z relacji Marii Cios z Łuszczacza wynika, że jej matka Marianna Portka wraz z Genowefą Ścirką i Anną Portką były świadkami jego śmierci. – We wrześniu 1939 r. do zabudowań gospodarczych mamy w Łuszczaczu wbiegł żołnierz krzycząc, by jak najszybciej wszyscy opuścili zabudowania i uciekali, bo zaraz tu będzie straszliwy bój – opowiada Maria Cios.

Wszyscy szybko zaczęli uciekać do pobliskiego lasu. Chwilę później słyszeli pierwsze wybuchy i strzały. Marianna Portka podkreślała, że "kule latały wszędzie". W lesie napotkali sanitariuszkę z ciężko rannym żołnierzem. – Mama z koleżankami podbiegły do sanitariuszki, aby pomóc opatrzyć rannego – relacjonuje pani Maria. – Mama trzymała głowę rannego na kolanach, a sanitariuszka próbowała zatamować krwawiącą ranę.

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Józef 04.10.2016 08:12
Pełna relacja tutaj: http://www.krasnobrod.org/2016/09/25/pogrzeb-ulana-piotra-szpyrki-poleglego-77-lat-temu-24-09-2106/

czytelnik 22.09.2016 10:25
Takich mogił w lasach jest dużo ,warto o nich pisać i przypominać bo niestety świadkow tamtych dni jest coraz mniej ,kto wie niech opowiada i spisuje wspomnienia ,by zawsze o tym późniejsze pokolenia pamietaly .

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama