Przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju powstanie hala sportowa z prawdziwego zdarzenia. Uda się to dzięki dofinansowaniu, jakie władze powiatu otrzymały ze środków programu Sportowa Polska. Mowa o niemal 5 mln zł. To tylko część kwoty, jaka potrzebna jest na zrealizowanie tej inwestycji. Pozostałe środki mają pochodzić z programu Polski Ład – edycja szósta – PGR. W Biłgoraju nie było PGR-ów, ale do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej obecnie uczęszcza 512 uczniów, którzy pochodzą z gmin, gdzie działały PGR-y i będą korzystać z hali sportowej. Również te środki udało się pozyskać.
O budowę hali przy „Elektryku” od lat zabiegał m.in. radny Rady Powiatu Mirosław Późniak. Wielokrotnie podnosił temat konieczności realizacji tej inwestycji na sesjach, a ostatnio także w interpelacji do starosty biłgorajskiego. – Na dzisiejsze warunki i wymagania zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i pod względem obiektów sportowych, obecna sala gimnastyczna swoją rolę powinna już dawno zakończyć. Cieszę się, że marzenia nauczycieli spełniają się – mówił.
Spełniają się również marzenia uczniów, którzy o inwestycję prosili od lat. Chcieli ćwiczyć w dogodnych i komfortowych warunkach. – Mała sala gimnastyczna i boisko to nie jest wystarczające miejsce, aby godnie ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego. Po latach starań udało się. Na zbiórkach samorządu uczniowskiego wielokrotnie podnosiliśmy ten temat. Jest efekt i pieniądze pojawiły się – mówi Łukasz Senczyna, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
W ramach zadania zostanie wybudowana i wyposażona sala gimnastyczna z zapleczem-socjalno-sanitarnym na podstawie wydanego pozwolenia na budowę. Budynek Sali gimnastycznej z zapleczem będzie przeznaczony w szczególności na potrzeby prowadzenia zajęć wychowania fizycznego uczniów. Oprócz sali gimnastycznej budynek będzie mieścić dwa zespoły szatni z sanitariatami oraz pokój nauczycieli wychowania fizycznego z zapleczem szatniowym nauczycieli. W podpiwniczeniu zostanie zlokalizowana siłownia dla uczniów. Zamierzenie inwestycyjne obejmuje również niezbędne zagospodarowanie terenu, budowę instalacji OZE, wyznaczenie miejsc postojowych i budowę, przebudowę, rozbiórkę instalacji.
Inwestycja pozytywnie wpłynie na zaspokojenie potrzeb uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie sportu i przyczyni się do wzrostu atrakcyjności bazy edukacyjno-sportowej powiatu biłgorajskiego. Wpłynie także na wyrównanie szans rozwojowych i edukacyjnych uczniów gmin popegeerowskich z także umożliwi realizację projektów o tematyce prozdrowotnej. Długofalowe efekty społeczne realizacji inwestycji doprowadzą poprzez większą aktywność fizyczną i bogatszą ofertę spędzania wolnego czasu, do polepszenia zdrowia dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gmin popegeerowskich, ich zdolności fizycznych, redukcji zaburzeń zachowania i negatywnych emocji a także do zmniejszania obszarów wykluczenia społecznego także w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Obecnie do biłgorajskiego „elektryka” uczęszcza 1300 uczniów.
Napisz komentarz
Komentarze