Tego dnia przed południem na terenie siedziby ośrodka odbywały się konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży, można było zobaczyć gdzie i jak przeprowadza się egzaminy teoretyczne i praktyczne, a także przygotowano pokazy z zakresu ratownictwa drogowego. W południe rozpoczęła się część oficjalna obchodów.
Historia ośrodka
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu został utworzony przez wojewodę zamojskiego w 1998 r. Pierwszym dyrektorem został Tadeusz Konopacki, a po nim ośrodkiem kierowali: Zbigniew Kubina, Andrzej Mulawa, Janusz Szatkowski, Piotr Błażewicz i obecny dyrektor Marcin Kulig.
– Pierwszym etatowym pracownikiem była główna księgowa, pani Krystyna Bochniak, która niestety dziś nie mogła z nami być, ale prosiła żebym pozdrowił od niej wszystkich pracowników oraz gości – przypomniał podczas piątkowych uroczystości dyrektor WORD w Zamościu. – Tuż po niej pracę w ośrodku podjęła pani Anna Lachawiec i pracuje z nami do dziś!
Przez wiele lat siedzibą WORD były obiekty przy ul. Droga Męczenników Rotundy. W grudniu 2016 r. nastąpiła przeprowadzka ośrodka na ul. Kilińskiego. Obecna siedziba WORD ma nowoczesny budynek biurowy z dobrze wyposażoną bazą egzaminacyjną i szkoleniową, place manewrowe na wszystkie kategorie egzaminów praktycznych, zespół garaży oraz miasteczko ruchu drogowego wyposażone w sygnalizację świetlną.
W kwietniu 2017 r. utworzono Oddział Terenowy WORD w Biłgoraju, gdzie z roku na rok coraz więcej osób zdaje tam egzaminy.
W ciągu 25 lat WORD w Zamościu przeprowadził 756 340 egzaminów praktycznych i teoretycznych.
W kolejce po prawo jazdy
W 2022 r. przeprowadzono 26 661 egzaminów teoretycznych i praktycznych, z czego 17 694 w Zamościu i 8 616 w Biłgoraju. Zdawalność na najpopularniejszą kategorię prawa jazdy (B) w Zamościu kształtowała się na poziomie 49,24 proc. (teoria) i 29,11 proc. (praktyka), a w Oddziale Terenowym WORD w Biłgoraju – 50,71 proc. (teoria) i 35,93 proc. (praktyka).
Teorii można się uczyć indywidualnie, np. korzystając z pomocy naukowych, podręczników i płyt. Natomiast praktycznej jazdy trzeba uczyć się pod okiem instruktora w szkole jazdy. Tak wymagają przepisy. Aktualnie nie dopuszcza się innej formy egzaminu niż przy użyciu programu komputerowego. Obsługa programu wymaga szybkiego czytania rozbudowanych pytań w określonym module czasowym. Okazuje się, że nie wszyscy dobrze z tym sobie radzą. Przyczyny porażek przy egzaminie praktycznym są rożne. Czasem decyduje mała odporność na stres, ale zdarza się, że kursant jest po prostu niedostatecznie przygotowany. Nie wszystkim wystarcza 30 godzin jazd praktycznych do opanowania umiejętności kierowania. W zamojskim ośrodku zdarzali się kandydaci na kierowców, którzy po 30 razy podchodzili do egzaminu teoretycznego i 60 do praktycznego.
Nie tylko „prawko”
– Jak wszyscy wiemy, najważniejszym zadaniem WORD jest przeprowadzanie egzaminów państwowych, sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami – powiedział Marcin Kulig. – Dodatkowo ośrodek prowadzi kursy reedukacyjne, kursy redukujące liczbę punktów, szkolenia kierowanie ruchem drogowym, kursy dla egzaminatorów oraz nauczycieli wychowania komunikacyjnego.
To nie koniec, bo w ramach działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego ośrodek przeprowadza szkolenia doskonalące dla nauczycieli prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową oraz spotkania konsultacyjno-szkoleniowe z instruktorami nauki jazdy. – Na prośbę szkół przeprowadzamy pogadanki i spotkania edukacyjne oraz akcje uświadamiające jak ważne jest noszenie przez pieszych odblasków – relacjonował dyrektor WORD.
Organizowane są również spotkania z ratownikiem medycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na wyposażeniu WORD jest symulator zderzeniowy oraz symulator dachowania. – Dzięki tym urządzeniom możemy pokazać uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest zapinanie pasów – dodał Marcin Kulig.
Ze względu na uroczystości, 22 września nie przeprowadzano egzaminów państwowych w Zamościu i Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze