Marsz miał swój początek na placu kościelnym. Tam zgromadzeni otrzymali flagi i kotyliony, które zostały zakupione w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Tereszpol dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Marsz poprzedziło zapalenie zniczy na grobach żołnierzy na cmentarzu parafialnym, a wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Ireneusz Żyła. Następnie kilkadziesiąt osób ze śpiewem na ustach, trzymając w rękach pochodnie i wśród powiewających biało-czerwonych flag przeszli na wzgórze "Polak". Marsz prowadzili jeźdźcy konni w stylizowanych strojach.
Wzgórze Polak to dla społeczności gminy miejsce wyjątkowe. To tam 160 lat temu o polskość z carskim najeźdźcą walczyli powstańcy styczniowi. Jest ono symbolem patriotyzmu i determinacji w walce o niepodległość.
Po dotarciu na Wzgórze "Polak" uczestnicy odmówili modlitwę, złożyli wieńce oraz zapalili znicze. Na miejscu zapłonęły również ogniska. Wydarzenie zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Marsz bez wątpienia był wielką manifestacją patriotyzmu i oddania hołdu tym, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolną Polskę.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć - upamiętnienie Bitwy pod Panasówką z 3 września 1863 roku".
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Wydarzenie poprzedziła Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny w kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Tereszpolu-Zaorendzie. Część artystyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Tereszpolu-Kukiełkach. Następnie zgromadzeni przeszli przed budynek Urzędu Gminy Tereszpol i złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej.
Napisz komentarz
Komentarze