Parkowy dąb przed hrubieszowskim magistratem od 36 lat ma status pomnika przyrody. Szkody wyrządziła pomnikowi przyrody letnia nawałnica. Podczas silnego wiatru i nawalnego deszczu ułamał się konar zabytkowego dębu.
Pod koniec lipca tego roku specjalista dendrologii zmierzył pień zabytkowego dębu. Miał on 439 cm w obwodzie, a wiek tego zabytkowego drzewa oszacował na ponad 200 lat. Niestety stan zabytkowego dębu nie jest najlepszy.
Z wnętrza pnia wybrano próchno
– W lipcu zleciliśmy biegłemu wykonanie pełnej ekspertyzy dendrologicznej. W sierpniu, zgodnie z jego zaleceniami, przeprowadzono prace w koronie drzewa. W poprzednich latach w wyniku wyłamania się dwóch przewodników na wysokości 6 m wewnątrz pnia utworzył się ubytek wgłębny, kominowy. Miał on średnicę ok. 1 metra i 6 m długości. Podczas zleconych prac pielęgnacyjnych usunięto posusz z korony drzewa, oczyszczono wnętrze pnia z próchnicy. Wybrano stamtąd próchno na głębokości ok. 120 cm. Wykonano również przewierty – otwory umożliwiające wypływanie wody z wnętrza pnia. Usunięto korę na wysokości od 3 do 6 m. Odsłonięcie pnia było potrzebne do osuszenia i zlikwidowania zawilgocenia drzewa od strony północnej – tłumaczy burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.
Na tych wykonanych już zabiegach nie kończą się zaplanowane działania. Wkrótce kolejne, które powinny wzmocnić zabytkowy dąb i przywrócić mu stabilność.
Więcej światła dla korony
– Zlecimy wykonanie koniecznych podpór. Podpory będą posadowionymi na gruncie wzmocnieniami mechanicznymi drzewa lub konarów. Zalecane jest również cięcie redukcyjne korony drzewa, po to by zmniejszyć jej masę. Podczas tego zabiegu skrócone zostaną boczne gałęzie i wierzchołek drzewa. To pozwoli nadać koronie konkretny kształt. Zabieg ten przede wszystkim obniży środek ciężkości, a jednocześnie zwiększy ilość światła, jakie dochodzi do korony drzewa, a to umożliwi jego prawidłowy rozwój. Mam nadzieję, że będziemy mogli w Hrubieszowie cieszyć się widokiem tego wiekowego dębu jeszcze przez następne dziesięciolecia – dodaje burmistrz Majewska.
Jednocześnie burmistrz zwraca się do hrubieszowian, by zaproponowali imię, które można byłoby nadać pomnikowemu dębowi, który rośnie przy wejściu do Parku Miejskiego.
– W wielu miastach w Polsce tak wiekowe drzewa mają swoje imiona nadawane uchwałą rady miejskiej. Czy macie Państwo propozycje? Proszę zasugerujcie, jakie to może być imię – apeluje burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska.
Napisz komentarz
Komentarze