Temat stanął na październikowej sesji Rady Miasta Zamość. W punkcie przeznaczonym w porządku obrad na wnioski i wypowiedzi mieszkańców głos zabrał Marek Palonka, wiceprzewodniczący zamojskiej Rady Seniorów.
Dwie sprawy
– Pierwsza sprawa to dojazd do działek, które są na obrzeżach miasta. Seniorzy nie mogą tam dojechać – powiedział Marek Palonka. – To jest jedna sprawa, z którą będziemy prosili o poparcie.
NIE PRZEGAP:
- Nowe wydanie "Kroniki Tygodnia" gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
- Polskie obiekty UNESCO na wystawie w Zamościu
- Zamość: Pomaganie przez kolędowanie. Charytatywny koncert w Galerii Twierdza
Druga dotyczyła wydarzeń kulturalnych, które w sezonie turystycznym odbywają się na Rynku Wielkim i kończą późno. To m.in. Zamojskie Lato Teatralne czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk”, ale też koncerty organizowane przez Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego bądź Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
– Seniorzy zwracają uwagę, że wieczorem nie ma jak dojechać do domu – powiedział ich przedstawiciel. – Nie ma komunikacji nocnej.
Jest dojazd na działki
Jak nas poinformował Krzysztof Szmit, prezes MZK w Zamościu, w kierunku ogródków działkowych przy ul. Lipskiej (os. Zamczysko) można dojechać autobusami linii nr 14, 21, 35 i 42. Autobusy kursują we wszystkie dni robocze tygodnia (bez sobót i niedziel), natomiast autobus linii nr 21 we wszystkie dni tygodnia (także w okresie wakacji), wykonując 7 kursów w kierunku Żdanówka oraz 3 kursy do ul. Źródlanej. Łącznie jest to 10 kursów dziennie w kierunku ogródków.
W kierunku ogródków usytuowanych przy ul. Granicznej można dojechać autobusem linii nr 1 w dni robocze i w okresie wakacji, natomiast autobusem linii nr 31 we wszystkie dni tygodnia również w okresie wakacji. Autobus linii 31 w dni robocze wykonuje po 9 kursów, natomiast w soboty i niedziele po 7 kursów.
– Kwestia autobusów nocnych w okresie wydarzeń kulturalnych jest o tyle skomplikowana, że trudno jest dopasować kursy autobusów do eventów, które odbywają się w różnych dniach czy też o różnych porach dnia – mówi prezes MZK. – Zmiana układu komunikacyjnego wymaga wydania stosownej decyzji administracyjnej, MZK nie ma tutaj dowolności w kwestii doraźnego uruchamiania połączenia bez wydania pozwolenia na nową linię.
Do kościoła i skarbówki
Jak się nam udało dowiedzieć, podnoszone na sesji problemy były już wyjaśniane na jednym z posiedzeń Rady Seniorów. Padały wówczas m.in. zapytania, czy MZK nie mógłby dostosować godzin odjazdów autobusów do porządku mszy świętych na terenie miasta, a także zwiększenia kursów w kierunku Urzędu Skarbowego przy ul. Kilińskiego. Gdy zapytano zadającą to ostatnie pytanie seniorkę, ile razy w ciągu roku odwiedza skarbówkę, odpowiedziała, że raz.
Do korzystania z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej uprawnieni są m.in. posłowie i senatorowie, Honorowi Obywatele Zamościa, inwalidzi wojenni i wojskowi, dzieci do ukończenia 4. roku życia oraz seniorzy po ukończeniu 70. roku życia. Osobom, które ukończyły 67. rok życia, przysługuje kwartalny bilet seniora.
W Zamościu jest 25 linii, autobusy jeżdżą do godz. 22. Na powrót do kursów nocnych ("N") w niespełna 60-tysięcznym mieście raczej się nie zanosi.
Napisz komentarz
Komentarze