Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 18 marca 2025 02:44
Reklama
Reklama

Uwodzenie przez internet. Dzieci online na celowniku (nie tylko) pedofilów

Najnowszy raport o sytuacji dzieci w sieci są porażające. Nawet 30 proc. nastolatków otrzymało nagie lub półnagie zdjęcia.
Większość nastolatków deklaruje, że rodzice nie ustalają z nimi żadnych zasad korzystania z internetu. Ale niemal 60 proc. rodziców twierdzi, że tak robi.
Większość nastolatków deklaruje, że rodzice nie ustalają z nimi żadnych zasad korzystania z internetu. Ale niemal 60 proc. rodziców twierdzi, że tak robi.

Autor: iStock

Sprawozdania na ten temat przygotował NASK, rządowa instytucja zajmująca się bezpieczeństwem polskiego internetu. Zawarte w nich dane są bardzo niepokojące.

Reklama

W raporcie o nastolatkach online autorzy raportu zauważają, że internet stał się dla najmłodszych Polaków podwórkiem. I to takim, z którego korzystają coraz młodsi. Zaczynają serfować po sieci, nie mając jeszcze 10 lat.

Kilka godzin online dziennie

Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online. Średnio jest to  5 godzin i 36 minut w dni powszednie. 

„W weekendy to aż 6 godzin i 16 minut. Z roku na rok ten czas się wydłuża. W poprzedniej edycji badania, które jest realizowane co dwa lata, średni czas bycia online wynosił 4 godziny 50 minut dziennie. To, co może niepokoić, to fakt, iż rodzice ankietowanych nastolatków w najnowszym badaniu podają czas niemal cztery razy krótszy, deklarując, że ich dzieci spędzają w sieci ok. 1,5 godziny” – wylicza NASK.

Kolejna sprawa – wiek. Smartfony dostają coraz młodsze dzieci. Teraz średnia wynosi 8 lat i 5 miesięcy. A co ważne, wymagany minimalny wiek korzystania z większości portali społecznościowych wynosi 13 lat. 

„Niestety, wiele dzieci podaje nieprawdziwe dane, żeby zalogować się do popularnych social mediów. Treści przekazywane na tych platformach przez influencerów często są niedostosowane do wiedzy, rozwoju emocjonalnego młodych ludzi. Niemniej to właśnie ci influencerzy stają się idolami dzieci, które bezkrytycznie przyjmują ich słowa i przekaz” – czytamy.

Bez kontroli rodziców

Większość nastolatków deklaruje, że rodzice nie ustalają z nimi żadnych zasad korzystania z internetu. Ale niemal 60 proc. rodziców twierdzi, że tak robi. To pokazuje, że rodzice mają niską świadomość dotyczącą tego, co ich dzieci oglądają, słuchają, czytają w sieci.

Młodzi ludzie deklarują, że w internecie szukają przede wszystkim rozrywki:

  • muzyki słucha 75 proc.,
  • filmy i seriale ogląda 59 proc.,
  • w gry online gra 46 proc.

Szukają także interakcji społecznych – kontaktów ze znajomymi – i korzystają z serwisów społecznościowych.

Brak świadomości zagrożeń

Niemal 40 proc. nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci, co czwarty (25 proc.) deklaruje, że był ośmieszany i/lub poniżany – podają eksperci.

Zupełnie inna wynikają ze wskazań rodziców. Tak samo jest w przypadku nagich lub półnagich zdjęć wysyłanych do dzieci. Aż 80 proc. rodziców twierdzi, że nie dochodzi do takich sytuacji, ale 30 proc. nastolatków twierdzi, że tak się właśnie dzieje.

„Rodzice nie mają świadomości, z czym stykają się ich dzieci w internecie. Pedofilia, grooming to zjawiska, którym należy przeciwdziałać – edukować, zwracać większą uwagę na aktywności dzieci w sieci, na to, z kim się kontaktują i jakie treści otrzymują” – dodaje NASK.

Coraz więcej spraw w sądach

To nie koniec, bo w innym raporcie NASK zebrał informacje z 52 polskich sądów dotyczących dzieci i przestępstw w sieci. W latach 2020-2022 było aż 220 takich spraw, w których ofiarami były osoby małoletnie.

Najwięcej, bo 95 z nich, dotyczyło groomingu. To nic innego jak uwodzenie przez internet.

Kolejne 77 sprawy to posiadania treści pornograficznych z udziałem dzieci. Do tego trzeba doliczyć 59 przypadków rozpowszechniania takich treści. 50 razy taka pornografia była przekazywana małoletnim.

W 193 sprawach zapadły wyroki skazujące, w 19 nakazowe, 6 umorzono.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Przestronne mieszkanie przy ul. Lwowskiej Cena: 450000 PLNOferuję na sprzedaż przestronne mieszkanie o powierzchni 63 m², usytuowane na szóstym piętrze zadbanego bloku przy ul. Lwowskiej w Zamościu. To doskonała propozycja zarówno dla osób ceniących komfort, jak i dla inwestorów. Najważniejsze atuty: Powierzchnia: 63 m² Piwnica: 2 m² Parking: dostępne miejsca postojowe przed budynkiem za szlabanem tylko la mieszkańców.dodatkowo do mieszkania przynależy pomieszczenie gospodarcze na półpiętrze w budynku. Układ mieszkania: Salon: przestronny, jasny, z wyjściem na balkon i możliwością aranżacji według własnych potrzeb Sypialnie: komfortowe, z pięknym widokiem na Starówkę, gotowe do zamieszkania Łazienka: funkcjonalna, wyposażona w kabinę prysznicową, pralkę i liczne szafki zapewniające dodatkową przestrzeń do przechowywania; osobna toaleta Kuchnia: widna, praktyczna, z miejscem na dużą lodówkę i zmywarkę Korytarz: pojemna szafa wnękowa Media i koszty: Czynsz: około 700 zł/miesiąc (zawiera ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę) Kuchenka gazowa Dodatkowe informacje: Okna PCV – doskonała izolacja termiczna i akustyczna Lokalizacja: cicha i przyjazna okolica, blisko szkoły, przedszkola, sklepów i terenów zielonych, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla rodzin Dogodny dojazd do drogi ekspresowej S17 Mieszkanie gotowe do wprowadzenia się! Idealne dla rodzin lub jako inwestycja. Zachęcam do kontaktu i umówienia się na prezentację!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości. - Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Tomasz JuszczakDoradca ds. nieruchomościtel. 504 288 990e-mail: tjuszczak@polnoc.plPółnoc Nieruchomości Zamośćstrona internetowa:https://polnoc.pl/oddzialy/zamosc-zeromskiego/Niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny.Data dodania ogłoszenia: 12.03.2025Przestronne mieszkanie przy ul. Lwowskiej
ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pdwTreść komentarza: pdwData dodania komentarza: 17.03.2025, 22:52Źródło komentarza: Zamość: 20-latek tymczasowo aresztowany. W mieszkaniu miał narkotyki, pistolet i sporą gotówkęAutor komentarza: AhhhTreść komentarza: Marku ogarnij się. Te Twoje wywody.Data dodania komentarza: 17.03.2025, 21:14Źródło komentarza: Trzeszczany: Marnuje się miejsce z potencjałem. Miały tu przyjeżdżać wycieczki..., ale obserwatorium jest zamknięteAutor komentarza: czytamTreść komentarza: Notariuszowi czy w sądzie trzeba zapłacić, a urzędnikowi w USC doda się obowiązków za tą samą kasę i po problemie. A może niech sądy nie przedłużają w nieskończoność prostych spraw i szybciej wydają wyroki?Data dodania komentarza: 17.03.2025, 20:47Źródło komentarza: Rozwód bez sądu. Z kolejki do sędziego wypadłaby jedna trzecia parAutor komentarza: 1234Treść komentarza: Związkowcy i prasa niech się zainteresują tym co wyprawia się w mieście. Koleżanki, koledzy i dzieci radnych pozatrudniani w urzędzie i jednostkach poległych, tata w HOSiR, mąż w szkole. Układ jeszcze większy niż w starostwie!Data dodania komentarza: 17.03.2025, 19:33Źródło komentarza: Hrubieszów: Protest przed pośredniakiem i starostwem. „Solidarność” przeciwko nierównemu traktowaniu pracownikówAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: a drugi obywatel to bezrobotny z zawodu stolarzData dodania komentarza: 17.03.2025, 18:46Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Emerytowany policjant i obywatel zatrzymali pijanego kierowcę bmwAutor komentarza: cywilTreść komentarza: w jakim celu ochrona pilnuję wojska? na wojnie też będzie to standardem ? może pójść dalej i niech ochrona spełnia rolę wojska?Data dodania komentarza: 17.03.2025, 18:43Źródło komentarza: Polacy chcą być bezpieczni, ale nie chcą za to płacić więcej
Reklama