W rankingu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, którym kieruje pochodzący ze Szczebrzeszyna Piotr Matej, w zestawieniu największych szpitali (kontrakt z NFZ powyżej 200 mln zł) zajął dziesiąte miejsce w kraju, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej był drugi w zestawieniu kontrakt z NFZ od 100 do 199 mln zł, a Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy okazał się najlepszy w kategorii kontrakt z NFZ od 20 do 99 mln zł!
- WARTO PRZECZYTAĆ: Już wiadomo, ilu radnych wybierzemy w najbliższych wyborach
Zdaniem marszałka
– W najnowszej edycji rankingu oprócz oceny wybranych wskaźników finansowych zwracamy też uwagę na inny, znaczący aspekt funkcjonowania szpitali, mianowicie na jakość opieki nad pacjentami – podkreślił Krzysztof Kawalec, prezes BFF Banking Group w Polsce, które zorganizowało ranking.
Powody do zadowolenia mają władze województwa.
– Zarządzanie publicznymi szpitalami w dzisiejszych czasach to bardzo trudna i wymagająca dużych kompetencji praca – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Jako samorząd wojewódzki staramy się wspierać naszą kadrę menedżerską zarówno jeśli chodzi o rosnące nakłady na inwestycje, jak i promowanie dobrych praktyk w szpitalach. Wszystko to służy jednemu celowi – aby nasze placówki służby zdrowia zapewniały jakość świadczeń medycznych na wysokim poziomie.
Samorząd województwa jest podmiotem tworzącym jednostki z Lublina i Radecznicy, trzecim zarządza samorząd powiatowy.
To miejsca pracy
Celem organizowanego już po raz ósmy rankingu jest promocja najlepszych praktyk w publicznej służbie zdrowia oraz wyróżnienie szpitali osiągających najwyższe wyniki w zarządzaniu. W zestawieniu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne” wzięło udział 316 placówek służby zdrowia. Klasyfikacja doceniła szpitale, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną (to jedyne zestawienie w Polsce, które skupia się na finansach szpitali – przyp. red.). Ocenie zostały poddane takie wskaźniki jak: rentowność sprzedaży, dynamika kontaktu z NFZ i dynamika aktywów.
– Jesteśmy gminą rolniczą, a szpital jest największym zakładem pracy, który pomaga nam i naszym rodzinom – mówi wójt gminy Radecznica Marian Szuper, który stoi na czele rady społecznej szpitala. – Mam nadzieję, że utrzyma to miejsce i będzie rzetelnie wywiązywał się z należności podatkowych.
Ciężka praca
Przypomnijmy, że w 2021 r. Zarząd Województwa Lubelskiego rozpoczął prace nad opracowaniem koncepcji połączenia podległych mu szpitali, w tym Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie (Abramowice), który miał przejąć placówkę w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie. Powodem miała być poprawa kondycji finansowej placówek i polepszenie oferty usług medycznych. W Radecznicy powiedzieli twardo „Nie”.
Związkowców i pracowników szpitala, którzy nie godzili się na cięcie etatów i pogorszenie warunków pracy i płacy, poparli ówczesny dyrektor placówki, rada społeczna szpitala, ale też władze samorządowe, radni wojewódzcy oraz posłowie z Zamojszczyzny. W obronie placówki zebrano ponad 4 tys. podpisów. Do fuzji nie doszło, a szpital – o czym świadczy m.in. miejsce w rankingu – radzi sobie świetnie.
– Dotychczasowe osiągnięcia, plany oraz wyzwania, które sobie stawiamy, są wynikiem działań 350-osobowego zespołu, ciężko pracującego każdego dnia, aby szpital w Radecznicy mógł skutecznie kontynuować misję niesienia pomocy – informuje Anna Włosek, rzecznik prasowy SPWSzP w Radecznicy.
Szpital dysponuje 375 łóżkami dla pacjentów. Ubiegły rok został zamknięty dodatnim wynikiem finansowym, w tym roku też ma być na plusie. Rok temu utworzono Centrum Zdrowia Psychicznego. – Zapewniamy kompleksową opiekę psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną dla każdej osoby znajdującej się w szeroko pojętym kryzysie psychicznym – podkreśla pani rzecznik.
W przyszłym roku planowane są kompleksowe remonty budynków szpitalnych, które są eksploatowane nieprzerwanie od 73 lat.
Napisz komentarz
Komentarze