Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 21:09
Reklama
Reklama

Radecznica: To najlepszy szpital! Niedawno groziła mu fuzja z Abramowicami i Celejowem

Trzy placówki z województwa lubelskiego znalazły się wśród najlepiej zarządzanych szpitali publicznych w kraju. Wśród nich jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy, któremu nie tak dawno groziła fuzja z Abramowicami i Celejowem.
Szpital w Radecznicy powstał w 1950 r. i zatrudnia ponad 350 pracowników. Posiada fachową i doskonale przygotowaną kadrę lekarską i pielęgniarską.
Szpital w Radecznicy powstał w 1950 r. i zatrudnia ponad 350 pracowników. Posiada fachową i doskonale przygotowaną kadrę lekarską i pielęgniarską.

W rankingu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, którym kieruje pochodzący ze Szczebrzeszyna Piotr Matej, w zestawieniu największych szpitali (kontrakt z NFZ powyżej 200 mln zł) zajął dziesiąte miejsce w kraju, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej był drugi w zestawieniu kontrakt z NFZ od 100 do 199 mln zł, a Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy okazał się najlepszy w kategorii kontrakt z NFZ od 20 do 99 mln zł!

Zdaniem marszałka

– W najnowszej edycji rankingu oprócz oceny wybranych wskaźników finansowych zwracamy też uwagę na inny, znaczący aspekt funkcjonowania szpitali, mianowicie na jakość opieki nad pacjentami – podkreślił Krzysztof Kawalec, prezes BFF Banking Group w Polsce, które zorganizowało ranking.

Powody do zadowolenia mają władze województwa.

– Zarządzanie publicznymi szpitalami w dzisiejszych czasach to bardzo trudna i wymagająca dużych kompetencji praca – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Jako samorząd wojewódzki staramy się wspierać naszą kadrę menedżerską zarówno jeśli chodzi o rosnące nakłady na inwestycje, jak i promowanie dobrych praktyk w szpitalach. Wszystko to służy jednemu celowi – aby nasze placówki służby zdrowia zapewniały jakość świadczeń medycznych na wysokim poziomie.

Samorząd województwa jest podmiotem tworzącym jednostki z Lublina i Radecznicy, trzecim zarządza samorząd powiatowy.

To miejsca pracy

Celem organizowanego już po raz ósmy rankingu jest promocja najlepszych praktyk w publicznej służbie zdrowia oraz wyróżnienie szpitali osiągających najwyższe wyniki w zarządzaniu. W zestawieniu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne” wzięło udział 316 placówek służby zdrowia. Klasyfikacja doceniła szpitale, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną (to jedyne zestawienie w Polsce, które skupia się na finansach szpitali – przyp. red.). Ocenie zostały poddane takie wskaźniki jak: rentowność sprzedaży, dynamika kontaktu z NFZ i dynamika aktywów. 

– Jesteśmy gminą rolniczą, a szpital jest największym zakładem pracy, który pomaga nam i naszym rodzinom – mówi wójt gminy Radecznica Marian Szuper, który stoi na czele rady społecznej szpitala. – Mam nadzieję, że utrzyma to miejsce i będzie rzetelnie wywiązywał się z należności podatkowych.

Ciężka praca

Przypomnijmy, że w 2021 r. Zarząd Województwa Lubelskiego rozpoczął prace nad opracowaniem koncepcji połączenia podległych mu szpitali, w tym Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie (Abramowice), który miał przejąć placówkę w Radecznicy i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Celejowie. Powodem miała być poprawa kondycji finansowej placówek i polepszenie oferty usług medycznych. W Radecznicy powiedzieli twardo „Nie”.

 Związkowców i pracowników szpitala, którzy nie godzili się na cięcie etatów i pogorszenie warunków pracy i płacy, poparli ówczesny dyrektor placówki, rada społeczna szpitala, ale też władze samorządowe, radni wojewódzcy oraz posłowie z Zamojszczyzny. W obronie placówki zebrano ponad 4 tys. podpisów. Do fuzji nie doszło, a szpital – o czym świadczy m.in. miejsce w rankingu – radzi sobie świetnie.

– Dotychczasowe osiągnięcia, plany oraz wyzwania, które sobie stawiamy, są wynikiem działań 350-osobowego zespołu, ciężko pracującego każdego dnia, aby szpital w Radecznicy mógł skutecznie kontynuować misję niesienia pomocy – informuje Anna Włosek, rzecznik prasowy SPWSzP w Radecznicy.

Szpital dysponuje 375 łóżkami dla pacjentów. Ubiegły rok został zamknięty dodatnim wynikiem finansowym, w tym roku też ma być na plusie. Rok temu utworzono Centrum Zdrowia Psychicznego. – Zapewniamy kompleksową opiekę psychiatryczną, psychologiczną oraz psychoterapeutyczną dla każdej osoby znajdującej się w szeroko pojętym kryzysie psychicznym – podkreśla pani rzecznik.

W przyszłym roku planowane są kompleksowe remonty budynków szpitalnych, które są eksploatowane nieprzerwanie od 73 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wojtek 08.10.2024 08:20
Powstal w 50 roku bo zabrano budynki zakonnikom. W tych budynkach bylo gimnazju i klasztor Bernardynow.

RGPPANC83-52 04.04.2024 20:22
Ha, o kurde, nie mogę!!! Na winiecie Pan Mulawa który aktywnie uczestniczył w tych machlojach! Człowieku, myślisz że ludzie nie pamiętają??? Wstyd!!! Ani jednego głosu!

Piel Naczelna 05.02.2024 11:38
Marszałek to w szczególności się przysłużył do rozwoju szpitala ,mamy 5 dyrektora od 2021 roku ,pomysł z łączeniem był nietrafiony mówiąc delikatnie. Marszałek chciał zmniejszyć długi Szpitala Neuropsychiatrycznego kosztem Szpitala w Radecznicy, więc niech nie przypisuje sobie teraz tego sukcesu, wręcz jest obrażony na pracowników, że mieli odwagę sprzeciwić się temu pomysłowi. PiS upolitycznił wszystko co się dało przez 8 lat, o sprawach ochrony zdrowia decydują osoby, które nie mają o tym zielonego pojęcia.

Stanisław K 27.02.2024 17:10
Proszę Pani Piel Naczelna proszę zająć się Pacjentami a nie polityka bo to troszeczkę nie w porządku i oddelegowac Kobiety Panie Salowe zawody niemedyczne z oddziałów Męskich ponieważ podgladaja chorych psychicznie Mężczyźn podczas mycia grupowego wydawały i indywidualnego i podczas sprawdzania pampersow chorych Psychicznie Mężczyzn i podczas wiązania Kobiety Panie ściągają majtki i zakładają pampersy Pacjentów Mężczyznom i też sprawdzają pampersy na salach chorych to jest krepujace wstydliwe i nie pomaga w zdrowieniu, zatrudniacie 350 Osób a Nas Pacjentów jest 370 maxymalnie i gdy byłem w 2013 Roku i 2014 Roku i 2019 Roku to Kobiety wykonywały te czynności intymne, higieniczne, pielęgnacyjne i wiązanie podczas którego ściągają majtki i zakładają pampersy Pacjentom Mężczyznom chorych psychiczne łamiąc prawo do godności i intymności i praw Pacjenta i Człowieka niech się Pani zastanowi 350 Pracowników a 370 Pacjentów a gdy się myłem gdy byłem chory, strapiony, przestraszony, nieporadny, pomylony, otepialy ograniczony intelektualny to zabrakło Pana Salowego Mężczyzny zeby pomógł mi się umyć i wydać nagiemu ubranie piżamę majtki i ręcznik a gdy się nie chciałem umyć przy Kobietach Paniach Salowych i chciałem uciec że Szpitala to byłem za to związany dwóch Panów Salowych związali mi ręce a Kobieta Pani Salowa ściągnęła mi majtki i założyła pampers poczułem się jak zwierz dziki obdarty z intymności bo Salowa to zawód nie medyczny i w dodatku to Kobieta. I widziałem to gdy robiły innym Pacjentom, proszę zatrudnić na oddziałach Męskich tylko Mężczyzn Panów Salowych żeby pomogli Nam się umyć a podczas mycia grupowego żeby Mężczyźni Salowi wykonywali mycie grupowe i żeby postawić parawan na korytarzu głównym gdzie były wystawione stoliki z ubraniami żeby Kobiety Panie Terapeutki nie podglądały Nas chorych psychicznie Mężczyźn podczas ubierania się po myciu bo My nie możemy się sami osłonić z powodu nasilenia choroby psychicznej i fizycznej, bo ręce mamy zgrabiale, jesteśmy osłabieni lekami i jesteśmy bezkrytyczni i tym stanie pomylenia. Z poważaniem Stanisław K.

Z okolicy 04.04.2024 20:25
Proszę przyjechać i powiedzieć to wprost pani naczelnej.

Stanisław K 31.07.2024 21:52
Deklu nie rozumiesz ze ktoś użył takiego nicka piel naczelna. Lub podszył cie.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama