Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:27
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Bondyrz: Pomnik Powstania Zamojskiego odsłonięty. Niech każdy pamięta o historii

6 grudnia na terenie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu (gm. Adamów) odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika Powstania Zamojskiego.
Pomnik Powstania Zamojskiego składa się z dwóch płyt kamiennych ściętych pod skosem, których najwyższy punkt jest „podrywany przez orły”.
Pomnik Powstania Zamojskiego składa się z dwóch płyt kamiennych ściętych pod skosem, których najwyższy punkt jest „podrywany przez orły”.

Autor: Nadesłane

– Mieszkańców Zamojszczyzny nie tylko wyganiano z domów, transportując do obozów przesiedleńczych, obozów przejściowych i obozów koncentracyjnych, ale też okradano ich i mordowano – powiedział podczas przemówienia dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Te represje dotknęły 120 tys. osób, wśród nich 30 tys. dzieci! Na cierpienie ludności Zamojszczyzny nie mógł patrzeć obojętnie żołnierz polski. Ten sam żołnierz, który składał przysięgę na wierność wolnej i niepodległej Polsce w roku 1939.

To żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich podjęli nierówną walkę z potęgą i zatrzymali wysiedlenia. – Pamięć o nich niestety nie przetrwała – zauważył poseł Sławomir Zawiślak, który jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

 

 – Wiemy, że powstańcy nie doznali pamięci w sposób właściwy przez wiele lat Polski ludowej, ale teraz – dzięki wysiłkowi społeczników, dzięki wysiłkowi Instytutu Pamięci Narodowej – odsłonimy pomnik czczący ich pamięć.

Pomnik Powstania Zamojskiego składa się z dwóch płyt kamiennych ściętych pod skosem, których najwyższy punkt jest „podrywany przez orły”. To nawiązanie do bohaterskiego zrywu żołnierzy AK i BCh.

Przedsięwzięcie zostało współfinansowane przez IPN oraz ŚZŻAK Okręg Zamość. Odsłonięcia pomnika dokonali prezes IPN oraz poseł Zawiślak. Wśród obecnych na uroczystości znaleźli się też m.in. wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik i dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

Podczas wydarzenia dr Karol Nawrocki oraz dyrektor dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek oraz jego zastępczyni Joanna Sulej-Piskorz, a także prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, radny powiatu zamojskiego Janusz Brzozowski oraz Józef Mazur z Kola Rejonowego ŚZŻAK w Komarowie zostali uhonorowani przez Prezydium Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Po uroczystości odbyła się konferencja naukowa poświęcona niemieckim represjom i zbrodniom na mieszkańcach polskich wsi podczas II wojny światowej.

Pierwsze wysiedlenia z Zamojszczyzny rozpoczęły się w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. Niemcy zamierzali objąć nimi prawie 700 wsi, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów z AK i BCh do sierpnia 1943 r. deportacje dotknęły blisko 300 polskich miejscowości. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe do III Rzeszy ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci. Na opuszczonych terenach osiedlono 10-13 tys. Niemców, głównie z Bukowiny i Besarabii, a także ok. 7 tys. Ukraińców.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama