Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:26
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Przed nami najkrótszy dzień w roku. Jak to wpłynie na nas? Nie najlepiej

Najkrótszy dzień w roku tuż-tuż. Tak się składa, że to także data przesilenia zimowego, która jest ruchoma. Kiedy przypada i ile potrwa? Sprawdziliśmy.
Przed nami najkrótszy dzień w roku. Jak to wpłynie na nas? Nie najlepiej

Autor: iStock

Przesilenie zimowe daje początek zimie astronomicznej, która potrwa do równonocy wiosennej. Oznacza to, że na półkuli północnej pomiędzy 21 lub 22 grudnia a 20 lub 21 marca (daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później) będziemy mieli zimę. 

Zima astronomiczna a kalendarzowa

Przy czym zima astronomiczna nie jest tożsama z zimą kalendarzową, która jest po prostu datą w kalendarzu wyznaczającą symboliczny początek zimy. Zawsze wypada tego samego dnia: 22 grudnia

Tak się składa, że w tym roku początek zimy astronomicznej i kalendarzowej spotkają się tego samego dnia – w piątek 22 grudnia.

Zima kalendarzowa – dodajmy jeszcze – trwa 3 miesiące. Skończy się w czwartek 21 marca 2024 roku. Będzie to także początek wiosny.

Kiedy wypada najkrótszy dzień w 2023 roku?

W piątek 22 grudnia. Potrwa – jak dokładnie podaje Wirtualna Polska – 7 godzin i 39 minut. Zmierzch zapadnie już około 16. 

Co ciekawe, nie u wszystkich w tym samym momencie. Mieszkańcy południowej Polski będą się cieszyć nim trochę dłużej niż mieszkańcy północnej części kraju.

Czy przesilenie zimowe ma wpływ na nasze zdrowie?

Niestety ma. Co prawda to nie choroba, ale stan, który odczuwamy, czasami boleśnie. Na tyle, że wielu osobom utrudnia to normalne funkcjonowanie. Do jego objawów należą:

przytłoczenie psychiczne, 

znudzenie, 

ospałość, 

zniechęcenie, 

znużenie, 

osłabienie, 

brak sił, 

ból głowy, 

rozdrażnienie, 

ból mięśni,

spadek libido.

Jak sobie z tym radzić? 

Wprowadzając zmiany do naszego trybu życia i codziennej diety, która ma nas pobudzać i wzmacniać, a nie obciążać.

Dlatego żeby wrócił nam dobra energia – podpowiada serwis apteline.pl – trzeba zadbać o odpowiednie dotlenienie organizmu. A tu nieoceniona jest aktywność na świeżym powietrzu. 

Jeśli chodzi o odpowiednią dietę, to warto korzystać z pojawiających się nowalijek, zamienić cięższe, zimowe dania na lżejsze, które nie będzie nas dodatkowo obciążało. 

I uwaga – ważny jest też odpowiednio długi sen. Bo kiedy jesteśmy wyspani, lepiej funkcjonujemy. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama