Pierwsze znalezisko to bardzo dobrze zachowana srebrna moneta – 3 grosze Zygmunta III Wazy z 1623 r. (tzw. „trojak” koronny) o średnicy 2 cm. Na awersie widnieje podobizna władcy, a na rewersie znajduje się opis nominału wraz z godłem Polski, znakiem mennicy krakowskiej i herbem „Sas” należącym do Mikołaja Daniłowicza, ówczesnego podskarbiego koronnego. Analizy i oceny monety dokonał dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego w Zamościu.
Drugie znalezisko jest znacznie młodsze. Przypomina ostrze lancy ułańskiej, ale z analizy i oceny dokonanej przez mgra Andrzeja Maziarza z Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” w Zamościu wynika, że jest to ostrze nie lancy, ale tzw. kordzika myśliwskiego, datowanego na lata 50. XX w., wzorowanego na wojskowych kordzikach oficerskich z okresu PRL. Potwierdzają to bowiem oznaczenia wybite u nasady ostrza.
„Na stronie górnej widnieje numer 1812 (co początkowo wzięliśmy za datę produkcji), a na stronie dolnej wybity jest nr 7. Kordzik posiada całkowitą długość wynoszącą 36 cm, z czego samo właściwe ostrze ma 21 cm i trzpień do osadzenia w rękojeści 15 cm. Największa szerokość ostrza wynosi 2,5 cm, a jego grubość to 0,5 cm.”– informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Znaleziska wkrótce powiększą zasoby Muzeum Zamojskiego oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze