Od kilkunastu miesięcy Muzeum Narodowe w Lublinie wspólnie z Muzeum Historii Kultury w Oslo realizuje projekt dotyczący m.in. poprawy dostępności dziedzictwa poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik digitalizacyjnych. W ramach tego projektu zorganizowano w lipcu zeszłego roku inscenizację plenerową „Bitwa nad Bugiem 1018”, a także cykl spotkań młodzieży z Polski i Norwegii, w których udział brali licealiści z hrubieszowskiego „Staszica”.
– Do tej współpracy zaproszono także Muzeum w Hrubieszowie i Muzeum Zamojskie. To właśnie w zbiorach tych placówek znajdują się niezwykle cenne i interesujące zabytki archeologiczne z terenu Lubelszczyzny. Niektóre z nich uwzględnione zostały w wirtualnej wystawie, nad którą pracują obecnie nasi koledzy z Lublina i Oslo – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
W grudniu hrubieszowscy muzealnicy gościli trzyosobową delegację z Muzeum Historii Kultury w Oslo. Norwegowie w ramach rewizyty odwiedzili placówkę w Hrubieszowie, „Wioskę Gotów” w Masłomęczu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.
– Podczas wspólnych warsztatów kreatywności opowiadaliśmy o badaniach wykopaliskowych na gockich cmentarzyskach, ale przede wszystkim dyskutowaliśmy o naszych doświadczeniach i pomysłach dotyczących promowania archeologicznego dziedzictwa – mówią hrubieszowscy muzealnicy.
Norwescy goście spotkali się z współczesnymi „gockimi” mieszkańcami Masłomęcza. Obejrzeli plac budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego „Laboratorium Historiae Gothorum”.
- Czytaj też: WOŚP już gra! W tym roku zbiera pieniądze i dla dzieci, i dla starszych. Znowu będzie rekord?
– To była doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat sposobów promowania dziedzictwa archeologicznego, a także do zapoznania się z najciekawszymi eksponatami z naszych zbiorów – dodaje dyrektor Bartecki.
Pod koniec października ubiegłego roku kilkunastoosobowa reprezentacja LO im. Staszica została zaproszona do udziału w polsko-norweskim projekcie realizowanym przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo w Norwegii. W turnieju debat młodzieżowych pt. „Archeologia i dziedzictwo kulturowe” na Zamku Lubelskim pierwsze miejsce zajęła drużyna z Hrubieszowa. Hrubieszowianie równie dobrze spisali się podczas polsko-norweskiego spotkania on-line ze swoimi rówieśnikami z Oslo. W tym samym czasie przedstawiciele hrubieszowskiego muzeum i „Wioski Gotów” w Masłomęczu wzięli udział w warsztatach kreatywności w muzeum w Oslo i w jednym z tamtejszych skansenów archeologicznych. Od Norwegów uczyli się jak wykorzystywać nowoczesne techniki dokumentacji zabytków dla rozwoju przedsiębiorczości kulturalnej i wzbogacenia turystycznej oferty.
– Może to być skanowanie zabytków, a potem z takich skanów można zrobić np. materiały promocyjne, czy pamiątkowe gadżety do sprzedaży. Mówiąc w skrócie – chodzi o muzealną przedsiębiorczość – tłumaczy Bartłomiej Bartecki, dyrektor hrubieszowskiego Muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze