Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:52
Reklama
Reklama

Hrubieszów: Norwegowie uczą, jak zarobić na promocji zabytków

W połowie grudnia trzyosobowa delegacja z norweskiego Muzeum Historii i Kultury z Oslo odwiedziła Muzeum w Hrubieszowie, skansen „Wioska Gotów” w Masłomęczu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu. Norwegowie przybyli z rewizytą, aby przyjrzeć się, jak u nas w regionie promuje się dziedzictwo archeologiczne.
Norwegowie w ramach rewizyty odwiedzili m.in. „Wioskę Gotów” w Masłomęczu.
Norwegowie w ramach rewizyty odwiedzili m.in. „Wioskę Gotów” w Masłomęczu.

Od kilkunastu miesięcy Muzeum Narodowe w Lublinie wspólnie z Muzeum Historii Kultury w Oslo realizuje projekt dotyczący m.in. poprawy dostępności dziedzictwa poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik digitalizacyjnych. W ramach tego projektu zorganizowano w lipcu zeszłego roku inscenizację plenerową „Bitwa nad Bugiem 1018”, a także cykl spotkań młodzieży z Polski i Norwegii, w których udział brali licealiści z hrubieszowskiego „Staszica”.

– Do tej współpracy zaproszono także Muzeum w Hrubieszowie i Muzeum Zamojskie. To właśnie w zbiorach tych placówek znajdują się niezwykle cenne i interesujące zabytki archeologiczne z terenu Lubelszczyzny. Niektóre z nich uwzględnione zostały w wirtualnej wystawie, nad którą pracują obecnie nasi koledzy z Lublina i Oslo – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

W grudniu hrubieszowscy muzealnicy gościli trzyosobową delegację z Muzeum Historii Kultury w Oslo. Norwegowie w ramach rewizyty odwiedzili placówkę w Hrubieszowie, „Wioskę Gotów” w Masłomęczu oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.

– Podczas wspólnych warsztatów kreatywności opowiadaliśmy o badaniach wykopaliskowych na gockich cmentarzyskach, ale przede wszystkim dyskutowaliśmy o naszych doświadczeniach i pomysłach dotyczących promowania archeologicznego dziedzictwa – mówią hrubieszowscy muzealnicy.

Norwescy goście spotkali się z współczesnymi „gockimi” mieszkańcami Masłomęcza. Obejrzeli plac budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego „Laboratorium Historiae Gothorum”.

– To była doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat sposobów promowania dziedzictwa archeologicznego, a także do zapoznania się z najciekawszymi eksponatami z naszych zbiorów – dodaje dyrektor Bartecki.

Pod koniec października ubiegłego roku kilkunastoosobowa reprezentacja LO im. Staszica została zaproszona do udziału w polsko-norweskim projekcie realizowanym przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo w Norwegii. W turnieju debat młodzieżowych pt. „Archeologia i dziedzictwo kulturowe” na Zamku Lubelskim pierwsze miejsce zajęła drużyna z Hrubieszowa. Hrubieszowianie równie dobrze spisali się podczas polsko-norweskiego spotkania on-line ze swoimi rówieśnikami z Oslo. W tym samym czasie przedstawiciele hrubieszowskiego muzeum i „Wioski Gotów” w Masłomęczu wzięli udział w warsztatach kreatywności w muzeum w Oslo i w jednym z tamtejszych skansenów archeologicznych. Od Norwegów uczyli się jak wykorzystywać nowoczesne techniki dokumentacji zabytków dla rozwoju przedsiębiorczości kulturalnej i wzbogacenia turystycznej oferty.

– Może to być skanowanie zabytków, a potem z takich skanów można zrobić np. materiały promocyjne, czy pamiątkowe gadżety do sprzedaży. Mówiąc w skrócie – chodzi o muzealną przedsiębiorczość – tłumaczy Bartłomiej Bartecki, dyrektor hrubieszowskiego Muzeum.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Powiat wolny od wywrotów 02.01.2024 10:52
No i to jest wiadomość. Odwołanie Anety Karpiuk z Suwerennej Polski to pikuś. Nawet nikt jej nie bronił 🤣

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama