– Bramy otwarte, psy luzem biegają po posesji i poza nią. Ludzie muszą się od nich odganiać. Dziecko wyjdzie z hulajnogą czy rowerem albo kobieta z dzieckiem w wózku i musi uciekać od tych psów, bo są agresywne. Wbiegają pod koła – skarży się jedna z mieszkanek gminy Tomaszów Lubelski.
Postrach na całą wieś
– Dzieci nie mają jak do szkoły pójść, strach je puszczać same – wtóruje jej inna.
Zwracają uwagę, że najgorzej jest w Rogóźnie.
- Przeczytaj też: Oficjalne otwarcie stoku Biała Góra. Zabrakło tylko zimowej pogody [ZDJĘCIA]
- Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmowe
– U nas nie ma tych psów, to w innej części wsi. My mamy swoje z kierowcami, którzy jeżdżą jak wariaci po drodze – mówi Kazimierz Metzgier, sołtys Rogóźna-Kolonii.
– Jest u nas taki problem i to duży – przyznaje z kolei Leszek Bryk, sołtys Rogóźna II. Mówi, że chodzi szczególnie o ul. Józefowską i Siwą Dolinę. – To są psy mieszkańców, wiemy których. Zgłaszałem to już nieraz, ale bez skutku. Mieliśmy interwencję, bo jeden pies sklepowej nie wypuścił z domu, jeden zagryzł kota. Ludzie się boją, nic w tym dziwnego, ale właściciele tych psów nic sobie z tego nie robią – dodaje.
– Dostajemy sygnały od mieszkańców – mówi nam Karolina Mazur, pracownica Urzędu Gminy Tomaszów Lubelski. – Nie mamy straży gminnej, dlatego jedyne co możemy zrobić to przekazać informację Policji i tak robimy – dodaje.
Nie tylko tą drogą do mundurowych docierają wiadomości.
– Podczas spotkań z mieszkańcami i odwiedzin posesyjnych, dzielnicowemu zgłaszane były problemy dotyczące nieprawidłowej opieki nad psami na terenie gminy Tomaszów Lubelski. Zgłoszenia dotyczyły głównie złego zabezpieczenia czworonogów przed samowolnym oddaleniem się z posesji. Problem ten był również sygnalizowany na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – przekazuje mł. asp. Małgorzata Pawłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie.
Policjantka wymienia, że zagrożenia z kategorii „wałęsające się bezpańskie psy” zgłaszane były w takich miejscowościach jak Górno, Justynówka, Majdan Górny, Ruda Wołoska i Rogóźno. Podjęto więc szczególne działania.
Od 1 stycznia do 30 czerwca dzielnicowi z tomaszowskiej Policji – asp. sztab. Marcin Swach (tel. 734 406 167) oraz asp. sztab. Daniel Prus (tel. 734 406 163) objęli rejon nr 5 i nr 6 szczególnym nadzorem.
- Tomaszów Lubelski: Poseł i starosta w szkole rodzenia. Zobacz zdjęcia
- Tomaszów Lub.: Ważna informacja dla pacjentów szpitala powiatowego [ZDJĘCIA]
Mają ich na oku
– Zarówno naniesione zagrożenia na KMZB, jak również interwencje zgłaszane przez obywateli bezpośrednio dzielnicowemu lub na numer alarmowy, są przez policjantów weryfikowane. W przypadku ujawnienia nieprawidłowego trzymania zwierzęcia, wyciągane są konsekwencje prawne wobec właścicieli czworonogów. Dodatkowo podczas obchodu rejonu służbowego, dzielnicowi sprawdzają miejsca newralgiczne związane z występowaniem tych zagrożeń – mówi mł. asp. Pawłowska.
Mundurowi apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialność za swoje zwierzęta. Zwracają uwagę na to, że piesi na drogach publicznych są narażeni na pogryzienie przez psy. W niebezpieczeństwie są też kierowcy, bo nagłe wtargnięcie zwierzęcia na jezdnię może doprowadzić do wypadku lub kolizji.
Ostrzegają, że za niedopełnienie obowiązku zabezpieczenia przed samowolnym opuszczeniem posesji przez psa, jego właściciel może zostać ukarany mandatem. Wniosek o jego ukaranie może być też skierowany do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim.
Napisz komentarz
Komentarze