– Podpisałem umowę na wykonanie projektu, obejmującego ulice: Zamojską, Lwowską, Bartłomowicza i Sciegiennego oraz Moniuszki. W końcu uzyskamy połączenie z Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza – poinformował 26 marca Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa.
Chodzi o umowę na realizację projektu „Rowerowe Roztocze”, którego liderem jest Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny (w jego skład wchodzą m.in. Miasto Tomaszów Lubelski, gmina Tomaszów Lub., gmina Lubycza Królewska i gmina Susiec). Zakłada on odnowienie i budowę 140 kilometrów dróg pieszo-rowerowych w obszarach miejskich i wiejskich. Szacuje się, że ogółem całe przedsięwzięcie ma kosztować 220 mln zł, czego Tomaszów na wspomniane 7,5 km ścieżek ma wydać 23 mln zł. Finansowanie jest zapewnione w 85 procentach przez Fundusze Europejskie (pozostała kwota będzie wkładem własnym poszczególnych samorządów).
- Przeczytaj też: Tomaszów Lubelski 2018-2023. Kadencja zrealizowanych marzeń i deklaracji wyborczych [WYWIAD]
Kręgosłupem rozbudowy roztoczańskich ścieżek będzie Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, którym można dojechać z Kraśnika przez Radecznicę, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Górecko Kościelne, Józefów i m.in. Majdan Sopocki do Hrebennego.
Projekt zakłada również wybudowanie miejsc obsługi rowerzystów wyposażonych w małą architekturę drewnianą, czyli wiaty, ławy, stoły i stojaki rowerowe, a także tablice informacyjne, stacje napraw rowerów, stacje ładowania rowerów i pojazdów elektrycznych (hulajnóg i skuterów). Inicjatywa ma na celu przyciągnięcie turystów na Roztocze i stworzenie z niego bazy wypadowej w inne regiony.
Odnowionymi i wybudowanymi trasami Roztocza w pieszą lub rowerową podróż wyruszymy prawdopodobnie już w 2026 r.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Napisz komentarz
Komentarze