Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:59
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Cenny obraz z Kanady w muzeum w Hrubieszowie. Warto zobaczyć!

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie otrzymało z Ontario w Kanadzie obraz autorstwa Pawła Gajewskiego. Portret kilkuletniego Wojciecha Białkowskiego na stale wzbogaci muzealną galerię. A ponad miesiąc temu muzealnej placówce w Hrubieszowie wypożyczono bezterminowo portret Andrzeja Białkowskiego. Wkrótce obydwa portrety będzie można obejrzeć w hrubieszowskim muzeum.
W połowie maja w muzeum w Hrubieszowie będzie można obejrzeć 3 portrety rodzinne – Haliny Białkowskiej, jej syna Andrzeja (jako kilkuletniego chłopca – pierwszy portret z lewej) oraz drugiego syna Wojciecha (pierwszy z prawej).
W połowie maja w muzeum w Hrubieszowie będzie można obejrzeć 3 portrety rodzinne – Haliny Białkowskiej, jej syna Andrzeja (jako kilkuletniego chłopca – pierwszy portret z lewej) oraz drugiego syna Wojciecha (pierwszy z prawej).

Obydwa obrazy Pawła Gajewskiego będzie można obejrzeć 18 maja podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Ich uroczyste odsłonięcie zapowiedziano na to najważniejsze muzealne święto.

– Przesyłka z portretem Wojciecha Białkowskiego pokonała ponad 7 tys. km. Z Ontario w Kanadzie dotarła do nas przez Indianapolis i Paryż. Możemy już oficjalnie poinformować, że nasze zbiory wzbogaciły się o kolejny obraz Pawła Gajewskiego. Przed miesiącem odwiedziła nas międzynarodowa wielopokoleniowa reprezentacja rodziny du Chateau. Wśród naszych gości był, liczący dziś 82 lata, Wojciech Białkowski, syn Haliny Białkowskiej z domu du Chateau, a jednocześnie brat zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Białkowskiego, którego prochy, zgodnie z ostatnią wolą pochowane zostały w rodzinnym grobowcu w Uchaniach. Wtedy, z rąk Sebastiana Białkowskiego w depozyt otrzymaliśmy portret jego ojca Andrzeja. A dziś na stałe do zbiorów możemy już wpisać portret Wojciecha. Ależ to niespodzianka i ogromne wyróżnienie! – podkreśla Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum w Hrubieszowie.

Obydwa portrety namalowane zostały przez Pawła Gajewskiego w 1942 roku w dworku we Władzinie (dziś Bokinia – gmina Uchanie). Portret trzeciego z rodzeństwa – siostry Barbary, niestety nie zachował się do dzisiejszych czasów. Skradziony został przez Sowietów w 1946 r. O wizycie rodziny du Chateau w Hrubieszowie, Uchaniach i Władzinie przeczytać można w artykule: Zmarł w Kanadzie, chciał by pochowano go w rodzinnych Uchaniach. Rodzina zjechała z 2 kontynentów i 5 państw

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama