To wyjątkowe wydarzenie motoryzacyjno-patriotyczne będzie nie tylko okazją do celebrowania Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, ale również zainauguruje 5. sezon turystyczny Roztoczańskiego Muzeum PRL.
W programie znajdą się konkursy, pokazy oraz parada pojazdów z Zamościa do Szczebrzeszyna. Nie zabraknie także możliwości podziwiania około dwustu unikatowych pojazdów, wśród których znajdą się zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i te z lat 90. Świętować będziemy nie tylko wyjątkowość klasycznej motoryzacji, lecz także 444 lata istnienia Zamościa.
Jakie zobaczymy pojazdy?
- Tego dnia blask karoserii i dźwięk klaksonów połączą się z ponadczasowym pięknem, tworząc niezapomnianą atmosferę święta motoryzacji w Zamościu. Na liście zgłoszeń mamy już ponad 100 pojazdów i ciągle przyjmujemy kolejne zgłoszenia. Spodziewam się przybycia ok. 200 załóg nie tylko z Lubelszczyzny. Na liście są pojazdy kultowe z PRL jak „maluchy”, „duże fiaty”, Wołgi, Moskwicze, Zastavy, Tarpany, ale też starsze. Będą również samochody, które dobrze pamiętamy z lat 90 jak Mercedesy, VW Golfy czy Polonezy – zapowiada Tomasz Pakuła, dyrektor Roztoczańskiego Muzeum PRL, organizator zlotu.
Najbardziej oryginalne pojazdy zostaną wyróżnione w konkursie, gdzie jury przyzna nagrody w różnych kategoriach, między innymi dla najpiękniejszych samochodów i motocykli zlotu oraz dla najstarszych pojazdów. Wyłonią również biało-czerwoną załogę, biało-czerwony pojazd, osoby ubrane w najciekawsze przebrania patriotyczne, a także wystawcę z najbardziej odległego miejsca od Zamościa. Na profilu muzeum na Facebooku odbędzie się głosowanie na nagrodę publiczności.
Pojazdy będzie można oglądać 1 maja od godz. 12:00 pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów 6 (wstęp na wydarzenie jest bezpłatny).
Nie tylko pojazdy!
Organizatorzy planują jeszcze więcej atrakcji. Będzie można chociażby spotkać się z alpakami! Pracownicy Szajówki Alpaki opowiedzą o ich zwyczajach i charakterach. Każdy będzie mógł pogłaskać i nakarmić te urocze stworzenia marchewką czy zrobić im zdjęcie.
Co jeszcze?
Imprezę z przyczepy kultowego Fiata 126p rozkręci Dj Astero – Wedding & Event DJ.
Stół szwedzki na 444 lata Zamościa. Tak, bo przy okazji świętowania 444 lat Zamościa organizatorzy będą rozpowszechniać historię stołu szwedzkiego i przygotują niespodziankę: stół szwedzki z regionalnymi produktami wystawiony nie Szwedom, a wystawcom zlotu, tym razem nie przez Jaśnie Wielmożnego Mości Pana Podczaszego Koronnego Jana II Zamoyskiego Sobiepanem zwanego, a przez zamojskich restauratorów: Bistro Powiedz Cześć, Restaurację Renesans i Piekarnię Grela.
Nagroda główna: kurs na prawo jazdy w Cabrio!
Zwycięzca zlotu w kategorii na najpiękniejszy samochód lub motocykl zlotu otrzyma kurs na prawo jazdy – będzie miał prawo wyboru kursu kategorii A (motocykl) lub kategorii B (samochód osobowy) i ewentualną możliwość przekazania nagrody bliskiej osobie. O wyborze zwycięzcy, a także wybraniu kategorii samochód/motocykl, zadecyduje jury złożone ze sponsorów i organizatorów zlotu. Sponsorem nagrody jest Ośrodek Szkolenia Kierowców Cabrio w Zamościu.
Natomiast Warsztat Samochodowy Momot z Zawady (blacharstwo, mechanika pojazdowa, lakiernictwo) ufundował pamiątkowe statuetki i nagrody.
Sponsorem Strategicznym zlotu jest Speed Car – ogólnopolska sieć stacji diagnostycznych i kontroli pojazdów. W swojej ofercie posiada przeglądy rejestracyjne i badania techniczne oraz diagnostyczne pojazdów, a także ubezpieczenia OC i AC.
Sklep nikiniki.pl ufundował ubrania i akcesoria, które przywołują najlepsze wspomnienia fanom motoryzacji PRL.
Parada do Szczebrzeszyna
Prezentacja pojazdów na ul. Weteranów zakończy się 44-minutową patriotyczną motoparadą klasyków na 444 lata istnienia Zamościa. Parada przejedzie ulicami Żdanowską i Namysłowskiego, przez Płoskie, do Szczebrzeszyna, gdzie także odbędzie się pokaz klasyków połączony z integracją załóg uczestniczących w wydarzeniu.
Zgłoszenia wystawców
Do udziału w wydarzeniu dopuszczone będą pojazdy spełniające określone kryteria, takie jak produkcja modelu do 1998 roku włącznie, unikatowość czy rzadkość. Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.
Organizatorem zlotu klasyków jest Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu. W muzeum można zwiedzić 8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych, a zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył legendarny lektor Tomasz Knapik.
Data i miejsce:
1 maja 2024 roku
Roztoczańskie Muzeum PRL
ul. Weteranów 6, Zamość
Program:
10:00-12:00 rejestracja uczestników zlotu
12:00 oficjalne rozpoczęcie zlotu
12:00-14:30 prezentacja pojazdów i atrakcje towarzyszące
13:00 konkurs na najciekawsze przebrania patriotyczne (konkurs nie tylko dla wystawców, ale także dla publiczności)
14:00 wręczanie nagród
14:30 44-minutowa patriotyczna motoparada klasyków na 444 lata istnienia Zamościa!
(przejazd ulicami miasta: wyjazd pojazdów z ul. Weteranów, przejazd na Starym Mieście ul. Żdanowską i Namysłowskiego, dalej przez Płoskie do Szczebrzeszyna)
15:15 pokaz klasyków w Szczebrzeszynie, wręczenie Nagrody Publiczności i integracja
Napisz komentarz
Komentarze