Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 13:25
Reklama
Reklama

Uroczystości w Kitowie. 82 lata po krwawej pacyfikacji wsi

Niemcy zamordowali od 164 do 174 osób, w tym około 75 kobiet i 28 dzieci poniżej 15 lat. Choć do pacyfikacji Kitowa w gm. Sułów doszło 11 grudnia 1942 r., to ich upamiętnienie obchodzone jest co roku w drugi dzień Zielonych Świątek. 20 maja tradycji stało się zadość.
Uroczystości w Kitowie. 82 lata po krwawej pacyfikacji wsi
Spod remizy w Kitowie wyruszyła delegacja OSP.

Obchody poprzedzał Bieg Pamięci Ofiar Pacyfikacji, w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich trzech szkół podstawowych z terenu gm. Sułów. W biegu wystartowało łącznie około 80 osób. Jego głównym celem było uczczenie pamięci poległych, ale to też okazja, by jeszcze dokładniej zapoznać uczniów z historią tamtych wydarzeń. Na szyjach wszystkich uczestników zawisły pamiątkowe medale, a ich wręczaniem zajął się wójt Sułowa Piotr Kaliszewski wraz z gronem pedagogicznym SP w Tworyczowie.

Pamięci ofiar

Po zakończonych zmaganiach sportowych, spod remizy w Kitowie wyruszyła delegacja OSP na czele z komendantem gminnym ZOSP w Sułowie Tomaszem Bartnikiem. Trasa uroczystego przemarszu prowadziła m.in. przez łąki w miejscowości Kitów, gdzie w miejscu pacyfikacji stoi krzyż. Druhowie zapalili przy nim znicz, a następnie dotarli na cmentarz, na którym pochowane są ofiary kaźni i pod poświęconym im pomnikiem zorganizowano główną część obchodów.

Głos zabrali m.in. wójt Sułowa, wicestarosta zamojski Krzysztof Rusztyn i Krzysztof Gałaszkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie SP w Tworyczowie pod kierunkiem Teresy Nawrockiej.

Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy pod pomnikiem uczestnicy wzięli udział w mszy świętej w intencji pomordowanych, którą odprawił ks. Marek Gudz, proboszcz parafii w Tworyczowie.

Zagłada Kitowa

Jak doszło do zagłady? 11 grudnia 1942 r. Niemcy wraz ze swoimi kolonistami z miejscowości Nawóz przybyli do wsi pod pretekstem niedostarczonych kontyngentów. Część mieszkańców, szczególnie młodzi mężczyźni, pospiesznie opuściła wieś. Ci, którzy nie mieli na sumieniu zaległych kontyngentów, pozostali w swoich obejściach. Według relacji świadków, Niemcy początkowo zachowywali się spokojnie.

Czytaj też: Historia: Pustelnik z Hrubieszowa. Kim był starzec, który mieszkał w stogu siana?

Pod wieczór ich zachowanie zaczęło się zmieniać. Wieś została szczelnie otoczona, a w gospodarstwach rozpoczęły się rewizje. Tych, którzy usiłowali stawiać opór, zabijano na miejscu. Po pewnym czasie dowodzący pacyfikacją oficer rozkazał przerwać zabijanie i spędzić całą ludność na łąkę, za Łętownią, nieopodal wsi. Osoby niezdolne do poruszania się o własnych siłach były zabijane w domach. Zgromadzonym na łące mężczyznom, kobietom i dzieciom oznajmiono, że zostali skazani na śmierć za „działalność bandycką”, po czym wszystkich rozstrzelano. Później na miejsce kaźni przywieziono jeszcze kilku mężczyzn z innych miejscowości, których również stracono. Rannych dobijali niemieccy koloniści z Nawoza.

Podczas pacyfikacji Kitowa – według różnych szacunków – zginęło od 164 do 174 osób, w tym około 75 kobiet i 28 dzieci poniżej 15 lat. Ocalał sołtys, którego oszczędzono po to, aby pogrzebał ciała zamordowanych, jego córka i 12-letnia Anna Pawelczyk, którą od śmierci uratowało ciało zabitej matki. Zamordowanych pochowali na drugi dzień mieszkańcy Tworyczowa w zbiorowym grobie, nieopodal miejsca kaźni. Mienie zamordowanych zrabowali „czarni” z Nawoza.

Wydarzenie odbyło się 20 maja pod patronatem medialnym Kroniki Tygodnia.

Dowiedz się więcej: Masakra mieszkańców Kitowa

Pod pomnikiem złożono wieńce.
Na szyjach wszystkich uczestników biegu zawisły pamiątkowe medale.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Przestronne mieszkanie w malowniczej okolicy Cena: 273000 PLNOferujemy na sprzedaż przestronne mieszkanie w bloku o powierzchni 53 m², położone na ostatnim piętrze niskiego bloku przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej w Tomaszowie Lubelskim.Mieszkanie daje możliwość własnej adaptację wnętrza, na przykład  połączenia salonu z kuchnią.  Do mieszkania przynależy piwnica. Bezpośrednio pod blokiem znajduje się parking dla mieszkańców. Teren osiedla jest częściowo ogrodzony, zapewnia bezpieczne miejsce do zabawy i odpoczynku. Mieszkanie składa się z:- pokoju dziennego (19,5 m2) ;- pokoju z wyjściem na balkon (11,8m2);- oddzielnej kuchni (8 m2) ;- łazienki;- przedpokoju.Lokalizacja:NIewątpliwie jest to idealna propozycja dla osób, które chcą mieszkać w spokojnej okolicy przy jednoczesnym, nieograniczonym dostępie do infrastruktury miasta.W bliskim sąsiedztwie bloku znajduje się centrum handlowe, restauracje, przedszkole, przychodnia zdrowia oraz sklepy  (LIDL, Biedronka, Społem, Rossman). W okolicy znajduje się również dużo zieleni oraz drzew zapewniających miłą atmosferę, spokój i ciszę.Dodatkowe informacje:- Rozkład dwustronny wschód - zachód- Piwnica oraz parking pod blokiem-Jasne i wygodne wnętrza- Czynsz stały, całoroczny 530 zł (zawiera opłatę na ciepłą wodę, śmieci, ogrzewanie, fundusz remontowy, utrzymanie porządku  wewnątrz bloku oraz terenu na zewnątrz) Ta oferta niewątpliwie jest idealnym wyborem dla par, rodzin oraz singli którzy poszukują wygodnego mieszkania z dobrym dostępem do udogodnień miasta. Serdecznie zapraszam do kontaktu!Pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości.Nasz doradca kredytowy bezpłatnie pomoże Ci sprawdzić zdolność kredytową i przedstawi najkorzystniejszą ofertę z ponad 10 banków!Posiadasz podobną nieruchomość? Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, gdzie odpowiem na pytania dotyczące Twojej nieruchomości, jej ceny oraz procesu sprzedaży.Justyna Łagoda 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 26.09.2024Przestronne mieszkanie w malowniczej okolicy
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: QaTreść komentarza: Co tam brak insuliny. Ważne że jest tabletka dzień po. To jest najważniejszy lekData dodania komentarza: 27.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Dramat tysięcy cukrzyków. W aptekach brakuje leku ratującego im życieAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Nie macie się czym innym zająć tylko takimi pierdolami przecież to są koszty kto za to zapłacić my podatnicy a jak będzie pożar to i tak straż ugasićData dodania komentarza: 27.09.2024, 05:38Źródło komentarza: Zamość: Pożar dachu Katedry i ewakuacja ludzi. Strażacy nad wszystkim zapanująAutor komentarza: XYZTreść komentarza: W jakich innych krajach? W Rosji i na Białorusi?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 21:32Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: !Treść komentarza: Przykładowo Taki kraj Austria zakaz kamerek w samochodach i donoszenia ale w Polsce Jak najbardziej Co nie? panie normalny!Data dodania komentarza: 26.09.2024, 20:24Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?Autor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: łgarstwoData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:22Źródło komentarza: Hetman Zamość dojrzalszy. Wreszcie przełamał niemocAutor komentarza: ot dureń normalnieTreść komentarza: sbek doczekał się powrotu swoich metodData dodania komentarza: 26.09.2024, 16:21Źródło komentarza: Od dziś w firmach i urzędach są legalni „donosiciele”. Kim dziś jest sygnalista?
Reklama