Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Genialny kompozytor, dyrygent i skrzypek Krzesimir Dębski w Alei Sław

Genialny kompozytor, dyrygent i skrzypek Krzesimir Dębski będzie miał swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na 5 lipca. Wydarzenie potrwa trzy dni. Bedą wystawy, spotkania, koncerty i wieczór filmowy, a także warsztaty taneczno-muzyczne oraz plener malarski.
Krzesimir Dębski będzie miał swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na 5 lipca.
Krzesimir Dębski będzie miał swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na 5 lipca.

– Aby pamięć była żywa, musi się wyrażać przez wielką sztukę – powiedziała na zwołanej 3 czerwca konferencji prasowej Teresa Madej, pomysłodawczyni Zamojskiej Alei Sław, a następnie ogłosiła nazwisko bohatera 17. edycji przedsięwzięcia.

To wybitny kompozytor, dyrygent i skrzypek Krzesimir Dębski, który podkreśla, że jest lubliniakiem (na świat przyszedł w Wałbrzychu, w Lublinie się wychował – przyp. red.), ale – jak zaznaczyła z uśmiechem Teresa Madej – niewiele brakowało, aby urodził się w Zamościu.

Wołyńskie korzenie

Jego ojciec, Włodzimierz Sławosz Dębski (1922-1999), mieszkał przed wojną w Kisielinie na Wołyniu. Podczas napadu banderowców na miejscowy kościół, do którego doszło 11 lipca 1943 r., a więc w Krwawą Niedzielę, wraz z kilkudziesięcioma osobami zabarykadował się na przylegającej do kościoła plebanii. Ukraińskie ataki odpierali przez 11 godzin, a ocaleli, bo się nie poddali. W trakcie obrony, Włodzimierz Sławosz Dębski został ranny w nogę od wybuchającego granatu. Życie ocaliła mu narzeczona i przyszła żona Aniela Sławińska, która z użyciem skrawka materiału i paska tamowała krew z pękniętej pod kolanem tętnicy. Ojciec kompozytora przeżył, ale nogę, z powodu gangreny, amputowano.

Ze swoją narzeczoną Anielą odnaleźli się po wojnie w Zamościu i tu wzięli ślub. Ojciec Krzesimira Dębskiego pracował jako nauczyciel w Lipsku i Białowoli. Był muzykiem, malarzem i publicystą, a jego pisarskim dziełem życia jest „Było sobie miasteczko. Opowieść wołyńska”, książka o rodzimym Kisielinie. – Dzieje rodziny Dębskich to również dzieje rodzin kresowych, stąd upamiętniając pana Krzesimira Dębskiego i nawiązując do postaci jego ojca, który przez lata współpracował z Orkiestrą Włościańską im. Karola Namysłowskiego, upamiętnimy także pana Włodzimierza, który aktywnie działał w Stowarzyszeniu Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu – mówiła Teresa Madej. – To z jego inicjatywy powstała m.in. cela wołyńska, a także upamiętniono poległych żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na Rotundzie Zamojskiej.

Warto dodać, że z zamojskimi Namysłowiakami i Wołyniakami Włodzimierz Sławosz Dębski związany był po ostatnie dni życia, a jego syn kontynuuje tę działalność poprzez współprace z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, a także upomina się o prawdę i godne pochowki ofiar ukraińskich nacjonalistów (Krzesimir Dębski jest autorem książki „Nic nie jest w porządku: Wołyń – moja rodzinna historia”.

Przyjaciel Zamościa

Podczas konferencji zarówno Teresa Madej, jak i dyrektor zamojskiej orkiestry Tadeusz Wicherek, podkreślili dokonania artystyczne Krzesimira Dębskiego, autora muzyki współczesnej i filmowej, m.in. do „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i puszczy” i „Starej baśni”, skrzypka jazzowego i dyrygenta, lidera zespołu jazzowego String Connection oraz profesora sztuk muzycznych (prof. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej w Poznaniu).

O tym, że jest też wielkim filantropem mówiła Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu, nazywając Krzesimira Dębskiego przyjacielem i darczyńcą. – Zaiskrzyło między nami, a Krzesimir ze swoją rodziną wspiera nas od kilkunastu lat, ale również promuje w mediach ogólnopolskich. Przyjeżdżał do Zamościa i razem z panem dyrektorem Wicherkiem prowadził koncerty charytatywne – powiedziała Maria Król.

O związkach Krzesimira Dębskiego i jego ojca z Namysłowiakami mówił Tadeusz Wicherek. Oprócz wymienionych, w konferencji wzięli też udział Krzysztof Gałaszkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, starosta zamojski Stanisław Grześko, prezydent Zamościa Rafał Zwolak, Łukasz Gajdecki, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość oraz Małgorzata Kulczyńska, prezes Fundacji „Sztukateria Idealna”.

Będzie się działo

Uroczyste odsłonięcie wykonanej przez zamojskiego artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę tablicy z udziałem głównego bohatera odbędzie się 5 lipca. Obok nazwiska prof. Krzesimira Dębskiego znajdą się słowa: „kompozytor, dyrygent, skrzypek”. Uroczystości potrwają trzy dni (5-7 lipca). W programie znajdzie się bardzo wiele wydarzeń, m.in. wystawy, spotkania, koncerty i wieczór filmowy, a także warsztaty taneczno-muzyczne oraz plener malarski. Do Zamościa – oprócz oczywiście głównego bohatera – przyjedzie z Krakowa Maciej Wojciechowski, który jest autorem dokumentu „Było sobie miasteczko”.

Przypomnijmy, że tablice pamiątkowe w Zamojskiej Alei Sław przy ul. Grodzkiej w Zamościu ma wiele zasłużonych dla miasta postaci, w tym m.in. Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Róża i Jan Zamoyscy, a także Adam Wiesław Kulik.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama