Jak czytamy na stronie SP w Częstkowie na Kaszubach, to był „jeden z najważniejszych dni w historii szkoły i ogromne święto całej społeczności szkolnej”.
Podkreślono, że przygotowania do tego święta rozpoczęły się w 2022 r. – Tak nas ujęło życie, biografia, działalność Róży Zamoyskiej, że w ogólnych wyborach, które odbyły się rok temu w marcu, społeczność szkoły zdecydowała, ze właśnie szkoła będzie nosiła imię Róży Zamoyskiej – informuje Iwona Białas-Rychlak, dyrektor SP im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie.
- Przeczytaj więcej: Zwierzyniec i Częstkowo dzieli ponad 700 km. Łączy postać Róży Zamoyskiej
O tym, że nazywana „Aniołem Dobroci” Róża Zamoyska zostanie patronką kaszubskiej podstawówki pisaliśmy na łamach „Kroniki Tygodnia” kilka razy. Przypomnijmy, że to był pomysł anglistki miejscowej szkoły Doroty Nawrot-Caravelli. Jej mama, Danuta Nawrot, która jako dziecko trafiła do niemieckiego obozu przejściowego w Zwierzyńcu, przeżyła dzięki hrabinie Zamoyskiej, która wraz z ostatnim ordynatem i mężem Janem Zamoyskim uratowała w sumie ponad 400 dzieci.
W programie uroczystości na Kaszubach była msza święta w kościele parafialnym w Smażynie, połączona z poświęceniem sztandaru, nadanie imienia SP w Częstkowie i przekazanie sztandaru oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów. W uroczystościach wzięły udział dzieci Róży i Jana Zamoyskich: Marcin Zamoyski wraz z siostrami Marią Ponińską i Agnieszką Rożnowską, a także delegacja ze Zwierzyńca na czele z byłą i obecną burmistrz miasteczka, czyli Urszulą Kolman i Edytą Wolanin, jak również Szczebrzeszyna i Sułowa, jako że SP nr 3 w Szczebrzeszynie nosi imię Róży Zamoyskiej, a SP w Sułowie ma niedługo nosić.
Być może Róża Zamoyska będzie również współpatronką zwierzynieckiej podstawówki. – Przed likwidacją Gimnazjum w Zwierzyńcu nosiło jej imię, a teraz pojawił się pomysł, aby Róża Zamojska patronowała naszej szkole podstawowej – powiedziała nam burmistrz Zwierzyńca Edyta Wolanin.
Obecnie placówka nosi imię Dzieci Zamojszczyzny, a po zmianie patronowałyby jej Dzieci Zamojszczyzny i Róża Zamoyska.
Na koniec dodajmy, że uratowane przez Różę Zamoyską dzieci zwróciły się do ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacji „Anioła Dobroci”. Materiały, w tym wspomnienia i relacje osób, które znały Różę Zamoyską i którym ona pomogła, można przesyłać do Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu lub na adres zwierzynieckiej parafii.
Napisz komentarz
Komentarze