Stoi za tym Społeczny Komitet Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie, bo ma stanąć właśnie w tej miejscowości na Podkarpaciu. Będzie znajdował się przy trasie S19, pomiędzy Lublinem a Rzeszowem.
PRZECZYTAJ: 80. rocznica "Krwawej Niedzieli". Pomnik "Rzeź Wołyńska" ma wykrzyczeć prawdę
Odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej jest planowane na 14 lipca.
Kilka lat czekania
Plany były jednak inne. Jeszcze dziś na stronie internetowej zrzutki na pomnik (jest ok. 300 tys. zł z potrzebnego 1 mln zł) można przeczytać, że odsłonięcie miało nastąpić w 2021, a potem w 2023 roku. Tak się nie stało. Ale nie tylko pieniądze były problemem.
„14-metrowa rzeźba Rzeź Wołyńska autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego to dzieło budzące wiele emocji. W swoich granicach nie chciały go postawić ani Jelenia Góra, ani Rzeszów i Toruń. Nie chciała go też Stalowa Wola” – donosi sztafeta.pl
I wyjaśnia, że pomnik Andrzeja Pityńskiego został ufundowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Rzeźba została odlana w brązie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 2018 roku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Hrubieszów: Odsłonięto pomnik 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej
Planowano, że stanie w Polsce 11 lipca 2018 roku, w 75 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Ale nie można było znaleźć dla niego miejsca. Choć były plany, żeby pomnik postawić w planowanym w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu, na terenie współbraci Tadeusza Rydzyka.
Przy MOP
Już wiadomo, że Rzeź Wołyńska znajdzie się w Domostawie w pobliżu Miejsca Obsługi Podróżnych przy drodze S19. W 2021 r. zgodziła się na to gmina Jarocin.
Wójt Zbigniew Walczak tłumaczył, że okolicznych miejscowościach Niemcy przy udziale ukraińskich kolaborantów dokonali masowych zbrodni, a pomnik będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym oraz „przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii”.
Napisz komentarz
Komentarze