Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 05:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Minus 50. Nowych księży w Polsce jest znowu mniej

Z roku na rok maleje liczba młodych mężczyzn, którzy zostają księżmi. W tym roku 2 archidiecezje nie wyświęciły ani jednego kapłana.
W tym roku 2 archidiecezje nie wyświęciły ani jednego kapłana.
W tym roku 2 archidiecezje nie wyświęciły ani jednego kapłana.

Autor: Canva

„Jestem przekonany, że dla Ducha Świętego, który od dwóch tysięcy lat prowadzi Kościół, kryzysy są nie tyle dramatycznymi chwilami historii, ale okolicznościami, w których On odnawia swój Kościół” – uspokaja w „Tygodniku Powszechnym” ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Ale nie da się ukryć, że od lat spada w Polsce liczba uczęszczających na msze święte i liczba powołań do stanu duchownego. Co to oznacza dla Kościoła i wiernych? 

Otóż już są łączone parafie, bo brakuje księży, którzy mieliby pełnić w nich posługę. Pojawiają się także śmiałe pomysły biskupów, aby księży importować np. z krajów afrykańskich. TP podkreśla jednak, że hierarchowie nie mają realnej koncepcji na wyjście z tej zapaści.

Dwie archidiecezje bez żadnego wyświęcenia

„Maj i czerwiec to miesiące szczególne dla Kościoła katolickiego w Polsce. To właśnie wtedy odbywają się święcenia kapłańskie, które stanowią jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele rzymskokatolickim” – przypomina Onet.

I wylicza, że w tym roku znowu jest mniej nowych księży. Mowa o 235 kapłanach, czyli o około 50 mniej niż rok wcześniej.

„Najwyższy wskaźnik nowo wyświęconych kapłanów w 2024 r. zanotowano w dwóch diecezjach na południu Polski: tarnowskiej (14 nowych kapłanów) i krakowskiej (13)” – czytamy.

Z kolei w diecezji radomskiej oraz archidiecezji warszawskiej wyświęcono po 9 nowych kapłanów. W diecezji kaliskiej i archidiecezji wrocławskiej przybyło ich po 7.

„W pozostałych diecezjach liczba nowo wyświęconych kapłanów wahała się od 2 do 6. W kilku diecezjach, w tym bydgoskiej, drohiczyńskiej, ełckiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łowickiej, sosnowieckiej, zielonogórsko-gorzowskiej oraz archidiecezji poznańskiej, wyświęcono zaledwie po jednym kapłanie. W archidiecezjach warmińskiej i szczecińsko-kamieńskiej nie doszło do żadnych święceń kapłańskich” – podkreśla portal.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama