Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:51
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

gm. Księżpol: Skarby ukryte pod ziemią

Monety, fibule, noże i różnego rodzaju narzędzia – między innymi takie zabytki archeologiczne odkryto w gminie Księżpol. To zasługa grupy „Eksploratorzy”, działającej przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym.
Sprężyna z brązu od dwudzielnej fibuli kuszowatej z podwiniętą nóżką.

Autor: WUOZ

Nie po raz pierwszy „Eksploratorzy”, kierowani przez Janusza Szabata i Piotra Magocha, podczas prowadzenia poszukiwań wiosną bieżącego roku dokonali odkrycia dużej ilości metalowych zabytków archeologicznych. Skarby ukryte były na gruntach ornych w Księżpolu. Dotychczas w miejscach tych nie było znanych stanowisk archeologicznych. 

Poszukiwacze z ziemi wydobyli nie lada skarby – monety, fibule, noże i różnego rodzaju narzędzia. Wśród nich był m.in. srebrny denar Antoniusa Piusa (wybity w latach 138-1612) czy srebrny denar Marka Aureliusza (wybity w 174 r). Ciekawostką jest fragment srebrnego denara Herenii Etruskiej, żony Trajana Decjusza, wybijany w latach 249-251. Zachowane około 1/4 monety, odcięte celowo od całości zapewne w trakcie transakcji handlowej. Jest to dość rzadka moneta ze względu na jej podwójną wielkość w stosunku do typowego denara. Dodatkowo odkryto też fibule z brązu, zwane też zapinkami. Są to ozdobne przedmioty pełniące rolę dzisiejszych agrafek i brosz, służące do spinania koszul, płaszczy, sukienek oraz innych części ubioru. Znaleziska te bez wątpienia należy datować na późny okres rzymski i przypisać ludności kultury wielbarskiej, wiązanej z Gotami.

Znaleziska znajdowały na obszarze około 4-5 hektarów. Poszukiwacze zadbali o to, aby wszystkie przedmioty miały lokalizację GPS. Pozwoli to w przyszłości wrócić w konkretne miejsce i przeprowadzić badania wykopaliskowe. Odkrycie zostało natychmiast zgłoszone przez poszukiwaczy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, Delegatury w Zamościu, a jego pracownicy dokonali oględzin terenowych tego miejsca.

W trakcie oględzin nie natrafiono na nowe zabytki metalowe, ale z powierzchni pól zebrano kilka drobnych narzędzi krzemiennych oraz kilkadziesiąt fragmentów ceramiki naczyniowej, wśród której dominowały ułamki naczyń kultury wielbarskiej z okresu rzymskiego, fragment ceramiki z okresu wczesnego średniowiecza (X-XIII w.), 11 fragmentów ceramiki datowanej na tzw. okres staropolski (XVI-XVIII w.) oraz 14 fragmentów ceramiki datowanej na okres nowożytny (XIX-XX w.). Ceramika znaleziona na polach podczas oględzin terenu potwierdza datowanie monet odkrytych przez poszukiwaczy. Tak więc archeolodzy mają do czynienia z nowym, dotychczas nieznanym stanowiskiem, bardzo wartościowym pod względem naukowym i konserwatorskim, zawierającym zespół zabytków archeologicznych, które bardzo rzadko występują w takich ilościach.

Grupa „Eksploratorzy” poszukiwania prowadziła na podstawie pozwolenia konserwatorskiego. 

Odkryte zabytki zostaną wkrótce przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama