1 lipca 2023. W życie wchodzą nowe przepisy, które stworzyli politycy PiS. Można to łączyć z walką o głosy w zbliżających się wówczas wyborach parlamentarnych, a później samorządowych. Sołtysi zyskują możliwość ubiegania się o dodatkowe 300 złotych co miesiąc.
Trzeba jednak spełnić kilka warunków. I tu zaczynają się schody.
Dodatkowe pieniądze nie dla każdego
Jak informowała ponad rok temu na swojej stronie internetowej gmina Luzino, pieniądze można otrzymać po złożeniu stosownego wniosku do KRUS. Jednak w przypadku kobiet nie mogą one mieć mniej niż 60 lat, a mężczyźni muszą mieć co najmniej 65 lat.
NIE PRZEGAP: Lato Luz Blues vol. 2 w Nowosiółkach. Sołtys i Stowarzyszenie zapraszają
Jednak najważniejszym warunkiem jest to, że sołtysem trzeba było być długo. Według przepisów – przez co najmniej dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat.
I to jest problem, bo nie wszyscy sołtysi, którzy – wydawałoby się – spełniają te kryteria, otrzymują pieniądze. Są osoby, które faktycznie były sołtysami dwie kadencje, ale nie przez 8 lat.
„W praktyce bowiem gminy nie organizowały wyborów sołtysów dokładnie co cztery lata, zatem wielu z nich brakuje po kilka dni do spełnienia ustawowych wymagań” – wyjaśnia Portal Samorządowy.
Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, wylicza, że to aż 2400 osób. To stan na koniec 2023 roku. Teraz może być ich więcej.
Pokrzywdzeni idą do sądów administracyjnych
„Jedna ze spraw, która trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczyła byłej sołtys, która już 7 lipca 2023 r. wniosła o przyznanie jej „sołtysowego”.
Odpowiedzialny za wydanie decyzji regionalny oddział KRUS wydał odmowną decyzję. Powód: wskazana była sołtys była w stanie udokumentować, że sprawowała swoją funkcję przez 7 lat 11 miesięcy i 27 dni. Zatem do pełnych 8 lat zabrakło raptem 3 dni” – podaje serwis.
PRZECZYTAJ TEŻ: Powiat tomaszowski: 300 plus dla sołtysów. Będą się starać o dodatek
Sejm zwleka, ale jest nadzieja
Senat już przedstawił własną modyfikację przepisów. Teraz powinien przyjąć ją Sejm. Ten jednak zwleka.
Na razie nie zapowiada się na to, że problematyczne przepisy zostaną szybko zmienione. Problemem może być to, że senatorowie chcą, aby pokrzywdzeni dostali pieniądze także za okres, kiedy – zgodnie z przepisami – nie spełniali kryteriów. Jednak takie działania prawa wstecz może budzić sprzeciw Sejmu.
Ile zarabia sołtys?
W Polsce jest ok. 40 tysięcy sołtysów. To rady gmin decydują, czy wypłacać im diety i w jakiej wysokości. Wynosi ona od ok. 130 do 1400 zł.
Napisz komentarz
Komentarze