Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:42
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Dożynki powiatu tomaszowskiego w Ulhówku. Nagrodzono zasłużonych dla rolnictwa [ZDJĘCIA]

To było święto dla rolników z całego powiatu tomaszowskiego. Czekano na nie cały rok. Po żniwach i po dożynkach gminnych, w niedzielę 1 września w Ulhówku odbyło się Powiatowe Święto Plonów.
Pukarzowianki zdobyły I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec tradycyjny.
Pukarzowianki zdobyły I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec tradycyjny.

Autor: Powiat tomaszowski

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się korowodem delegacji gmin i pocztów sztandarowych z terenu powiatu tomaszowskiego. Każda delegacja niosła piękny własnoręcznie wykonany wieniec oraz bochen chleba. Rolę gospodarzy pełnili starostowie dożynek Marzena Taranowicz oraz Henryk Albin

Zebrani wzięli udział w dziękczynnej mszy świętej w intencji rolników, którą sprawowali ks. Gabriel Cisek i ks. Stanisław Tymosz, a potem podzielili się chlebem.

Zasłużeni rolnicy

Podczas wydarzenia zasłużonym rolnikom z każdej gminy zostały nadane odznaki resortowe „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je: Stanisław Pietnoczko z gm. Lubycza Królewska, Waldemar Bogdan Biront, Piotr Kuczmaszewski z gm. Tarnawatka, Roman Juszczak z gm. Tyszowce,  Tomasz Wołoszyński, Łukasz Mucha z gm. Ulhówek, Beata Kawka, Anna Koper z gm. Susiec, Bogdan Żerucha, Zygmunt Ohirko z gm. Bełżec, Tomasz Puchalski, Dariusz Budek z gm. Tomaszów Lubelski, Grzegorz Pieprzowski, Kazimierz Pryciuk z gm. Telatyn, Dariusz Stopa z gm. Krynice, Ryszard Kawalec z gm. Jarczów, Krzysztof Tarcz, Agnieszka Marszalec, Jerzy Pawłowski z gm. Łaszczów, Jan Błajda z gm. Rachanie oraz Bożena Bardega i Liliana Predko, które zostały zgłoszone przez starostę tomaszowskiego.

To nie koniec nagród. 

Jubileusz 50-lecia obchodzili pszczelarze z gminy Ulhówek, dlatego na ręce prezesa koła Andrzeja Liseckiego wójt Ulhówka Mariusz Skorniewski złożył wyróżnienie.

ZOBACZ: Tomaszowskie Pożegnanie Wakacji [ZDJĘCIA]

Wójt Skorniewski oficjalnie podziękował też Stowarzyszeniu Robim Co Możem za renowacje dzwonnicy w Szczepiatynie i pogratulował zdobycia za ten remont Lauru Konserwatorskiego 2024. 

Wicestarosta powiatu tomaszowskiego Jarosław Korzeń uhonorował sportowców, dzięki którym powiat tomaszowski święci triumfy na arenach sportu amatorskiego.

Powiat Tomaszowski nagrodził również jednostki OSP.

Docenione KGW

Jednym z ważnych i wyczekiwanych punktów dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy. Do niego stanęły koła z najpiękniejszymi wieńcami w swoich gminach – wybrano je wcześniej na dożynkach gminnych. W Ulhówku każdy wieniec zachwycał i przyciągał uwagę. Pomysły twórców były niezwykłe. Można było podziwiać np. wieniec przedstawiający pawia ze zbóż (KGW Hubinek) albo kielich z hostią (KGW Lubczyk), a nawet taki w postaci miniatury wsi, na której odbywają się żniwa (KGW Justynówka).

PRZECZYTAJ: Powiat tomaszowski organizuje sportowy tydzień w nowym Centrum Treningowym

Jurorzy zdecydowali się przyznać pierwsze miejsce w kategorii tradycyjnej członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich "Pukarzowianki" z Pukarzowa. Wieniec urzekł ich swoją wiernością tradycji oraz kunsztem wykonania. Drugie miejsce w tej samej kategorii dostało KGW w Brzezinach "Brzezinianki", trzecie miejsce – KGW w Przewłoce.

W kategorii wieniec nowoczesny konkurs wygrało KGW w Hubinku. Jury doceniło kreatywność, innowacyjność oraz śmiałość w łączeniu tradycji z nowoczesnym podejściem do formy. Drugie miejsce zdobyło KGW w Justynówce. Trzecie miejsce KGW w Lubyczy Królewskiej "Lubczyk" i Sołectwo w Lubyczy Królewskiej.

 – Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu za ich ciężką pracę i zaangażowanie w tworzenie tych pięknych dzieł sztuki, które są wyrazem szacunku do naszej tradycji i kultury – podkreśla raz jeszcze Henryk Karwan, starosta tomaszowski, który był sponsorem nagród finansowych dla zdobywców pierwszych miejsc. Nagrodę za drugie miejsce fundował wójt Mariusz Skorniewski, a za trzecie – wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń

Świetna zabawa

Wśród dożynkowych atrakcji nie zabrakło skocznej muzyki. Na scenie wystąpiły m.in. lokalne zespoły ludowe. Koncert zagrał też zaproszony zespół Mejk.

Były stoiska wystawiennicze, dużo dobrego jedzenia, a także zabawy inspirowane tradycją, np. młócenie cepem.

Dopisała też pogoda, więc dożynki trwały do późnego wieczoru.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama