Podczas uroczystego apelu II Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie. To zaszczyt i wyróżnienie, które na pewno zmotywuje uczniów do osiągania jeszcze wyższych celów w nauce i dążeniu do wiedzy. – Na patronkę szkoły wybrano wybitną uczoną i dwukrotną laureatkę nagrody Nobla. Była też pierwszą kobietą przyjętą w poczet profesorów na paryskiej Sorbonie. Przy wyborze kierowano się przekonaniem, że jest to osoba godna naśladowania i ściśle związana z obraną koncepcją pracy szkoły. Nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie wzbogaci jej tradycje oraz nada nowy indywidualny charakter – mówił Gabriel Kuśmirek, prowadzący uroczystość.
Dyrektor szkoły Stanisław Sitarz odczytał uchwałę Rady Powiatu o nadaniu imienia noblistki placówce. W jej uzasadnieniu wskazano, że nadanie szkole imienia pozwoli ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi, nada jej charakter i uczyni rozpoznawalną w środowisku lokalnym. Skupi uwagę uczniów, nauczycieli i rodziców wokół przesłań patrona, które będą ją integrować, wzbogacać jej tradycje oraz nadadzą indywidualną tożsamość. Dodatkowo będzie także pomocą w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły oraz promowania jej pozytywnego wizerunku.
Podczas uroczystości rodzice na ręce dyrektora przekazali nowy sztandar. Podkreślili, że jest to symbol tradycji patriotycznych, etycznych i chrześcijankach. Następnie dyrektor przekazał sztandar uczniom. – Droga młodzieży, przekazuję ten sztandar w wasze ręce. Niech on będzie zasadą waszej powinności i godności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru – mówił. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar. Przyrzekali otaczać go czcią, właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły i Ojczyzny.
O wyborze patronki zdecydowali m.in. uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. Kandydatami zaproponowanymi przez uczniów, nauczycieli, pracowników oraz rodziców była wybitna noblistka oraz bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Maria Skłodowska-Curie jest polską uczoną zajmującą się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną. To laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii i pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie, w dowód uznania zasług naukowych. Przy wyborze kierowano się tym, że jest osobą godną naśladowania oraz inspirującą postacią, która na zawsze pozostaje w pamięci jako ikona nauki i symbol nieustającej chęci rozwoju.
Napisz komentarz
Komentarze