Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 19:38
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Tomaszów Lubelski: Wrzesień 1939 – rocznica i rekonstrukcja. Zobacz program wydarzeń

Tomaszów szykuje się na rocznice bitew, które w 1939 roku rozegrały się na tych ziemiach. Uroczystości zakończy zapierająca dech w piersiach rekonstrukcja.
Tegoroczne obchody rocznicy Bitew Tomaszowskich są zaplanowane na trzy dni.
Tegoroczne obchody rocznicy Bitew Tomaszowskich są zaplanowane na trzy dni.

Pierwsza bitwa tomaszowska była rozgrywana 17-20 września 1939 roku, a druga trwała od 22 do 27 września 1939 r. Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej. Co roku pamięć o walkach, które Polacy toczyli z Niemcami w obronie swojego kraju, są upamiętniane, a za poległych odprawiana jest msza święta. 

Reklama

Tegoroczne obchody rocznicy Bitew Tomaszowskich są zaplanowane na trzy dni. 13 września organizatorzy zapraszają do Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim (ul. Wyspiańskiego 8a) na godz. 10 na „Wrześniowe drogi”, czyli cykl spotkań z żywą historią, organizowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Powiat tomaszowski: Tragiczny wypadek na gminnej drodze. Nie żyje młody kierowca [ZDJĘCIA]

14 września na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Tomasovia (Al. Sportowa 8) o godz. 10 rozpocznie się już trzynasty  Tomaszowski Półmaraton Pamięci Żołnierzy Września 1939 r. O godzinie 14 nowość – I Mityng lekkoatletyczny z okazji 85. rocznicy Bitew pod Tomaszowem Lubelskim. 

Na godz. 18 w Parku Miejskim im. Augusta Krzyżanowskiego zaplanowano koncert wojskowej orkiestry z Lublina. 

Warto się również udać do Muzeum Regionalnego. O godz. 19.30 rozpocznie się tam spotkanie z Piotrem Gresztą, autorem książki pt. „Tomaszów Lubelski 1939”. 

To będzie premiera! „Złośnica” w Tomaszowskim Domu Kultury

15 września o godz. 11.30 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Lwowska 52) w intencji obrońców Ojczyzny odprawiona zostanie msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Żołnierzom Września 1939 i na Cmentarz Wojenny 1939 r. Odbędzie się Apel Pamięci w asyście Kompanii Honorowej 18. Pułku Przeciwlotniczego, na grobie generała Tadeusza Piskora złożone zostaną wieńce. 

Dodatkowo: w Muzeum Regionalnym o godz. 10 – dioramy historyczne, wystawa zabytkowych pojazdów, spotkania z historią ożywioną.

Punktem finałowym obchodów będzie rekonstrukcja historyczna opatrzona komentarzem prof. Andrzeja Olejko. Wydarzenie potrwa w godz. 14-16. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama